ZEYTİNCİ'DEN ASGARİ ÜCRET TEPKİSİ

ZEYTİNCİ'DEN ASGARİ ÜCRET TEPKİSİ

TMMOB ve SGK arasında 5 yıldır devam eden; mühendis, mimarlar ve şehir plancılarının alacağı asgari ücretin takibini sağlayan protokol SGK tarafından tek taraflı olarak feshedildi. TMMOB Denizli Şubesi bu duruma tepki gösterirken; SGK’nın emekçilerin talebini dikkate almak yerine  patronların dikkate alındığını belirtti.

TMMOB’un üyesi mühendis, mimar ve şehir plancıları için asgari ücreti belirleme protokolü SGK tarafından tek taraflı olarak feshedildi.  Protokollün iptalinin ardından TMMOB  il temsilcileri tepkilerini dile getirdi. TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu Sekreter Üyesi Cüneyt Zeytinci Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın açıklaması düzenleyerek  protokolün iptaline yönelik tepkisini dile getirdi. 

İLK ÖNCE PROTOKOLÜN İÇİ BOŞALTILMAK İSTENDİ
TMMOB ve SGK arasında 2012 yılında imzalanan protokolün şimdiye kadar sorunsuz işlediğini anlatan Zeytinci, SGK’nın mevzuatta değişiklikler olduğunu gerekçe göstererek protokolü revize etek istediğini belirtti. Fakat yeni hazırlanan protokolde “kurumun mühendis, mimar ve şehir planlamacılarına ödenecek ücretlerin bu asgari seviyeden altında olmaması için gerekli tedbirler alması” hükmünün SGK tarafından çıkarıldığını söyleyen Zeytinci bu nedenle yeni protokolün TMMOb tarafından kabul edilmediğini söyledi.  SGK’nın mühendis, mimar ve şehir plancılarının korunması gerekliliğinden uzaklaştığını belirten Zeytinci, “Asli  görevi çalışanların haklarını korumak üzere  ilgili usul ve esasları düzenlemek olan SGK, mevzuattaki yetersizliğe sığınarak iş birliğinden kaçması değil, meslek kuruluşları ile birlikte çalışarak bu eksikliği gidermeye yönelik çalışmalara yapması beklenir.” İfadelerini kullandı. 

“İŞVERENLER RAHATSIZ OLMUŞ”
TMMOB’un  süreç boyunca SGK’yı bu yanlıştan döndürmek için görüşmeler yaptığını fakat başarısızı lduğunu vurgulayan Zeytinci, “SGK yetkilileri, iş verenler  tarafından kuruma büyük bir baskı yapıldığını açık bir şekilde ifade etmiştir. SGK maalesef emekçileri taleplerini dikkate almak yerine patronların baskılarına boyun eğmiştir.” dedi. TMMOB’un bu kararın geri alınması için sonuna kadar mücadele edeceğini söyleyen Zeytinci, “bu karar ücretli çalışan tüm üyelerimizin kazanılmış haklarını geri dönülmez bir biçimde yok edecek.” şeklinde sözlerini tamamladı. 
 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211