Zolan; “Denizli; Denizlispor’la gülecek bu sene”

DRT ekranlarında yayınlanan Haberin Merkezi Özel programının konuğu olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Yerel Seçim ve seçim sürecine yönelik açıklamalarda bulundu. Zolan Denizli’nin şehirleşme açısından geldiği nokta ile gelecek planlarını ve Denizlispor’la ilgili düşüncelerini anlattı. Zolan, “O sene, bu sene. Denizlispor’la güleceğiz hep birlikte bu sene” dedi.

Zolan; “Denizli; Denizlispor’la gülecek bu sene”

DRT ekranlarında yayınlanan Haberin Merkezi Özel programının konuğu olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Yerel Seçim ve seçim sürecine yönelik açıklamalarda bulundu. “O sene, bu sene. Denizlispor’la güleceğiz hep birlikte bu sene” diyen Zolan Uzun yıllar ligden düşmemek için mücadele eden, bu süreçte sürekli krizlerle boğuşan Denizlispor'dan hiç vazgeçmeyen maddi ve manevi desteğini sürdüren Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, emin adımlarla Süper Lig’e doğru tırmanan Denizlispor ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

“HEP HALKLABERABER VE HEP HALKIN İÇİNDEYİZ”

Zolan, “Mesela yatay şehirleşme konusu üzerinde Cumhurbaşkanımız çok duruyor, haklı da. Artık insanlar topraktan uzaklaşmamalı. Kimyası da ruhu da topraktan uzaklaşmamalı. Cumhurbaşkanımızın yatay mimari ile ilgili bize talimatları var. Denizli’de o konuda belki birkaç yapı var ama çoğu yapılaşmada olumsuzluk anlamında ortanın altında. Yani iyi noktada. Çok devasa büyük yapıların olduğu bir şehir değil. Toprağa yakın 4-5 kat ağırlıklı, 3 kat olan yapıların ağırlık olduğu bir şehir. O yüzden de Cumhurbaşkanımızın tavsiyeleri o yönde. Bundan sonra da hep beraber onlara dikkat edeceğiz. Halk günlerimiz var mesela. Geldiğimiz günden beri birebir dinliyoruz vatandaşların taleplerini. Anketler yapıyoruz. Sokaklardayız, değişik sendikalarla değişik toplantılar yapıyoruz. Onlarla oturup sohbet ediyoruz. Görüşlerini alıyoruz. Cumhurbaşkanımız diyor ki bunu daha da arttırın, daha da genişletin. Sorduğunuz konuları da daha da çeşitlendirin konusunda da bizlere tavsiyesi var. Ve şeffaf olmak gerekiyor. Bu konu çok önemli çünkü. Meclislerde de her şey konuşulabiliyor” dedi.

“CUMHUR İTTİFAKI DENİZLİ’DE 5 YIL ÖNCE OLUŞTU”

5 yıl önce normalde biz 5 kişiden oluşturuyorduk meclis komisyonlarını. 5 kişi olduğu zaman, AK Parti ve CHP üyelerinden oluşuyordu, çünkü bir oran var. MHP o komisyona giremiyordu. 5 yıl öncede MHP ile Cumhur ittifakı yoktu. Ve bu durum beni çok rahatsız etti. Ve grup başkanvekilleriyle istişare ettik. Dedik ki bunu 6 ya çıkaralım. Böyle olunca bir tanede MHP den komisyona üye geliyordu. Böyle 6 oldu. O komisyon toplantıları uzun sürüyor, daha detaylı oluyor. Meclise geldiğinde konu biraz daha yüzeysel geçebilir. Tam bilgi sahibi olmadan evet veya hayır demek durumunda kalabilir diye o komisyonlar var. O toplantıda gerçekten Cumhurbaşkanı ufkumuzu açtı. Ve manifesto 81 ilde tamamlandığında Türkiye ve şehirler daha güzel yaşanılabilir bir hale gelir. Her şeyiyle güzel olur. İnşallah bunlar uygulanacaktır.

“TÜRKİYE’YE ÖRNEK BİR DENİZLİ OLDUK”

Başkan Zolan programda şu görüşlere yer verdi; “Vatandaşımız bize güvendi bir yetki verdi. O güvenin boşuna çıkarmamak adına, yetkiyi güzel işlerde kullanmak adına gece gündüz çalıştık. Yetkinin de bitmesine yaklaşık 2 ayımız kaldı. Son güne kadar çalışmaya, taş üstüne taş koymaya devam edeceğiz. Vatandaşımızın verdiği yetkinin 1 saatini bile boşa harcamadan güvenini boşa çıkarmamak adına çalışacağız. Baktığımızda devasa işler yapmışız. Şehrimize 14 yaya üst geçidi kazandırdık. Daha güvenli olması için. 185 adet spor sahası kazandırdık insanlarımızın sağlıklı olmaları ve spor yapmaları için. 12 adet kapalı pazar yeri kazandırdık. Daha sağlıklı ortamlarda alışveriş yapmaları için. 8 tane kapalı yüzme havuzu kazandırdık. İlçelerde ve merkezde yaptık, Denizli de yüzme bilmeyen kalmasın diye. 2100 km asfalt yapmışız. 5147 km içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyunun toplamı, alt yapı kazandırdık. Vatandaşlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Zor işti, meşakkatli bir işti. Esas olan Denizli kazansın dedik ve alt yapıya girdik. Ve Türkiye de alt yapısı en iyi olan, en temiz olan, en yeni olan Denizli’dir. Bunu birlikte başardık. Bunu tek başıma yapmadım. Eğer vatandaş güvenip yetki vermiş olmasaydı, yapamazdık. O yüzden bu işin kahramanı vatandaşımız. Gerçekten yükü omuzlarınızda hissediyorsunuz. Gerçekten şunu söyleyeyim, seçim akşamı seviniyorsunuz, sabah kalktığınızda o Denizli’nin yükünü omuzlarınızda hissediyorsunuz ve 5 yıl boyunca öyle geziyorsunuz. O mutluluk bir geceliktir. İşler yaptıkça da, eserler ortaya koydukça da, derman oldukça da o güzelliği, o mutluluğu yaşıyorsunuz. Onun için Denizli çok büyük riskler aldı. Bizde riskler aldık alt yapı gibi. Sonuç itibariyle baktığımızda yanan sinemamızı yeniden ayağa kaldırdık. Egenin en büyük teleferiğini ve yaylasını kazandırdık. Egenin incisi olan Denizlimize kayak merkezi kazandırdık. Bu söylediklerim 5 yıla sığan şeyler. Teleferik, kayak merkezi kolay iş değil. Sonuç olarak vatandaşımızın hak ettiği her şeyi, kazanması gereken her şeyi yapmaya çalıştık. Denizli Türkiye ye örnek olma noktasında. Çocuklar ve gençler adına birçok projeye imza attık. 2 ay sonra vatandaşımızdan aldığımız yetkiyi pırıl pırıl iade ediyoruz. 31 Mart’ta vatandaşımız tekrar sandığa gidecek ve yetkiyi kime teslim edeceğine karar verecek. Ne karar verirse versin başımızın tacıdır. Allahım hayırlı eylesin.”

“HEM GÜLER YÜZÜMÜZÜ GÖSTERDİK, HEM HİZMETİMİZİ YAPTIK”

Şu an hem adayım hem de başkanım, yapılması gereken işler var onları takip ediyorum. Dediğim gibi son güne kadar mesaim devam edecek. Vatandaşlarıma sonsuz kere teşekkür ediyorum. 5 yıl önce beni böyle bir şerefle onurlandırdılar. Şehrine başkan yaptılar. Kendilerine hizmetkar yaptılar. Bundan daha büyüğü yok benim için. Bundan daha güzeli yok. Onun için 5 yıl hizmet ettik. Ama benim 1 günü boşa harcamamam gerekiyor. Büyükşehir kolay değil 622 mahalle var. Başta zaten devasa bir merkez var. Saydıklarımızın çoğu merkezde yapılan işler. Bunların yanında 17 tane ilçemizde birçok işler var. Biz dedik ki, merkezde ne varsa ilçelerimizde de o olacak. Denizli merkez de daha da güzel olacak dedik. Denizli merkez maşallahı var daha da güzel oldu. Ayağa kalktı. Ama diğer mahallelerimizle en iyi hizmetle tanıştı. Verdiğimiz sözlerin birçoğunu tuttuk. Acil işler vardı, söz vermedik diye de yapmamak olmaz. Bu yapılması gerekiyor deyip, söz vermeyip yaptığımız işler de oldu. Biz hiçbir mahalleye ayrım yapmadan herkese hizmet etme gayretiyle çalıştık. Ayırım bize yakışmazdı. Tüm Denizli ye hizmet ettik. Alt alta koyduğumuz zaman yapılan hizmetler gerçekten adildir. Siz hizmet etmeye devam edin başkanım derlerse, biz devam ederiz. Başkanım artık sizinle de çalışmak istemiyoruz derlerse de başımızın tacıdır. İlk kuruluş dönemi çok zordu. Her yerde teşkilat kurmak zorundasınız. İşleri devralmanız lazım. Vatandaşa sıkıntı yaşatmamanız lazım. Ve artık umut kesilmiş işleri vatandaşa yapmanız gerekiyor. Bunları yapmak gerekiyordu. Daha önceden hazırlandığımız için vatandaşımıza hissettirmeden, sıkıntı yaşatmadan geçtik.

“SON 5 YILDA 7’NCİ SEÇİMİMİZ”

Bu 5 yıl boyunca 6 tane seçim yaptık. Şimdi 7’nci seçime gidiyoruz. Cumhuriyet tarihinde böyle bir şey yok. Bize denk geldi. 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerle beraber 5 yılda 7 seçim yaşayan bir belediye başkanı veya dönem olmamıştır. Hem her tarafa hizmet edeceksiniz hem seçimler arasında birçok olaylarla ama çok güzel içinden ne hizmetimizi durdurduk, şehrimize seçimlerle ilgili çok fazla sıkıntı yaşatmadık. Bir de 2016’da 15 Temmuz karanlık geceyi ve sonrasında yaşanan birçok artçıları yaşadık. Yani bu 5 yıl hem kuruluş noktasında olmak hem de seçimleri yaşamış olmak hem de birikmiş bizden umut bekleyen insanların talebiyle karşı karşıya kaldık. Onların da artık 50 – 60 yıldır bekledikleri için 5 -6 ay bile beklemeye tahammülleri yoktu. Çok şükür her gittiğim yerde takdirle güzelliklerle karşılanıyoruz, güler yüzle karşılanıyoruz. 5 yıl önce şunu demiştim; milletimize güler yüzle hizmet edeceğiz. Hem güler yüzümüzü gösterdik, hem hizmetimizi yaptık. Çok şükür Denizli siyasetinde güler yüzün vatandaşlar tarafından takdir edildiğini görülmesini de sağladık. Şimdi siyasete de girdi. Herkes o noktada güler yüzü göstermeye gayret ediyorlar. Ben de çok seviniyorum. Tüm vatandaşlara gülümseyerek, içtenlikle yaklaşmayı başlatan birisi olarak mutluluğunu yaşıyorum. Çünkü Denizli siyasetine artı bir şey koyabildiysem çok güzel. Çünkü bundan 30 – 40 yıl önce vatandaşta siyasette masaya yumruğunu vuran gibi bir beklenti vardı. Adam masaya yumruğunu vuruyor, alacağını alıyor gibi bir anlayış vardı. Artık insanlar kendine saygılı, güler yüz gösteren, içinden birisi olan, kendisi gibi olan insanları biliyor. Buna örnek olmuş olmakta beni mutlu ediyor. Çünkü Denizli siyasetinde artı kazandırmış olmanın da mutluluğunu yaşıyorum.

“DENİZLİSPOR, DENİZLİ’NİN MARKASIDIR”

Zolan, “Denizlisporumuzu Süper Lig’de görmek istiyoruz. Denizlispor son 7 – 8 yıldır çok zor günler gördü. Son maçlarla ligde kalıp kalmamak; kendi elinde olmayarak başka maçların sonuçlarını bekledik. O statta çok cefakar 150 – 200 kişilik seyircimizle maçlar izledik. O şeref tribününde 8 – 10 kişiyi geçmezdik. Ben Belediye Başkanı olarak Denizli’de olduğum sürece maçlara giderdim. Hiç yalnız bırakmadım. Denizlispor, Denizli’nin markasıdır. Bunu yere düşürmemek gerekir dedim. Gücümüzü, enerjimizi, imkanlarımızı seferber ettik. Çok zor bir süreçti. 7 – 8 yıl son maç, son 2 maç gibi noktalara geldik. Transfer yasakları yaşandı. Maalesef gidilen yerlerdeki otel paralarının bile ödenmemesi noktasında endişeler yaşandı. O günden bugüne başkanlarımız geldi geçti ben onlara çok çok teşekkür ediyorum. Onlar da kendi gücünce yönetimdeki arkadaşlarla beraber teşekkür ediyorum. Onlar da katkı sağlamaya çalıştılar. Birlikte Denizlispor’u ayakta tuttuk. Başkan bırak Denizlispor’u bunun ayağa kalkacağı yok, bırak gitsin artık uğraşıp durma diyenler de çok oldu. Ama ben kıyamadım. Denizli’nin markası, değeri dedim. Bir de borçları var. Denizlispor’u bıraksaydık amatörde tozu bile kalmazdı. Bazı şehirler o duruma düştü. Belki şuanda öyle 7 – 8 takım sıralayabiliriz. Ama Denizli takımını bırakmaz. Borcu ödememek için bırakıp gitmek olmaz. Gücümüz neye yetiyorsa ayakta tutmaya çalışacağız dedik. Ama Allah’ım bu sene çok büyük güzellik yaşatıyor bize. Futbolcularımız gayretli, başkanlarımız gayretli. Seyircilerimiz gerçekten taraftar grupları başta olmak üzere tüm seyircilerimiz stadı dolduruyor. Yani coşkuyla güzelliklerle, güzel sonuçlar alıyoruz. Şehir de havaya girdi. Bu noktada çok iyi noktaya geldik.

Şehir hep yeşil siyah oldu ama şehirde yeşil siyahın başlangıcını ben yaptım. Çünkü 80 tane otobüs almıştık. O zaman şampiyonluk falan öne çıkmadı, yoktu. Liderlik, 2’ncilik, 3’üncülükte yoktu. Ağustos, Eylül ayında otobüs siparişi verirken arkadaşlarım otobüslerin rengi ne olsun diye sordular. Daha sezon yeni başlıyordu. Yeşil siyah olacak dedim. Gerçekten yakıştı ve 80 tane otobüsümüz trafiğe aldık. Çok şükür ondan sonra Denizli sokakları hep yeşil siyah oldu. Çok zor günler gördük. Son gün, saat, dakika bir şey yapması gerekiyordu. Bir Belediye Başkanı Denizlispor için birisinden borç ister mi? O hale bile geldik. Çok şükür bugün mutluyuz. Artık olumsuzluklara bakmayalım, önümüze bakalım. Onun için ben şunu söylüyorum. Denizlispor Denizli’nin markasıdır. İnşallah bu sene Süper Lig’e çıkacaktır. Ama seyircimiz her zaman Denizlispor’un yanında olsun. Herkes imkanı dahilinde istemeye gerek kalmaksızın Denizlispor’a destek olsun. Denizlispor Süper Lig’e çıktığında birçok zorlukları aşacaktır. Çok büyük borcu olan bir takım değildir. Onun için benim Denizlili iş adamlarımızdan, Denizli’deki insanlarımızdan arzum Denizlispor’a sahip çıkmalarıdır.

“İNŞALLAH ‘O SENE BU SENE’ DİYORUZ”

Zaten 3 ayımız kaldı. 3 ay sonra inşallah şampiyonluk kupasını hep beraber kaldıracağız. Ve Süper lig maçlarını yaşamaya başlayacağız. Bu arada şunu söyleyeyim hatırlarsınız 18 Ağustos’ta büyük kongremizde Cumhurbaşkanımız tek bir stadyumdan bahsetti. Denizli’ye stadyum yapacağız dedi. Stadyum yeriyle ilgili çalışmalarımız başladı, neredeyse bitmek üzere. 2019 da bir mani olmazsa stadyum inşaatı başlayacak. Ona da evet demiştik ama bugüne nasip oldu. Cumhurbaşkanımız da o müjdeyi bize verdi. Bende kendilerine çok çok teşekkür ediyorum. İnşallah “O sene bu sene” diyoruz. Denizli biliyorsunuz çok kader belirledi, lig şampiyonlarını belirledi. Avrupa kupalarında oynadık. Denizlispor’un köklerinde o var. İnşallah onu da gerçekleştiririz.

“BİZİM ORTAK SEVDAMIZ DENİZLİ”

Başkan Zolan, “Bizim ortak sevdamız Denizli. Ortak paydada buluşmamız gerekir. İlk önce muhtar adaylarına, meclis üyeleri adaylarına, ilçe belediye adaylarına, büyükşehir adaylarına sesleniyorum, bu seçim sürecini kardeşçe, milleti birbirine düşürmeden, şölen şeklinde, kol kola, rekabet olmadan, millete hayallerimizi anlatarak, yapacağımız işleri anlatarak geçirmeye davet ediyorum. Çünkü 31 Mart sonrası sabah 1 Nisan olacak ve kızanla öfkelenenle, sevinenle hep beraber yaşamaya devam edeceğiz. Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Komşu komşusuna, aynı köy insanları birbirine, aynı ilçedeki insanlar birbirine, kardeş kardeşe, Denizli de ki tüm insanlarımız birbirine sevgi ve saygıyla yaklaşmalı. Herkesin değişik düşünceleri olabilir, onu rekabet veya kavga anlamında değil zenginlik olarak görmek gerekir. O değişik fikirlerden güzellik çıkarılmasını bilmek gerekir. Değişik fikirleri bahçede böyle rengarenk çiçekler gibi görmek lazım. Hiçbir çiçeği ezmeden onun açmasını, o bahçede bulunmasını sağlamak gerekir. Onun için hiç kimse birbirini üzmesin, kırmasın. Kimsenin burnu kanamadan güzellik içinde, bayram şöleni içinde bu seçimler demokrasi bayramı olsun. Vatandaşımızın sözünün üzerine söz söylenmez. Onu alıp kabul edeceğiz” dedi.

(SON)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211