Zolan; “Denizli Türkiye’de artık parmakla gösterilen bir şehir”

DRT ekranlarında yayınlanan Haberin Merkezi Özel programının konuğu olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Tolga Alp Düzgören’in sorularını yanıtladı. 31 Mart 2019 tarihinde yapılması planlanan Yerel Seçim sürecine yönelik açıklamalarda bulunan Zolan, Denizli’nin Büyükşehir süreci ile geldiği noktayı ve il çapında yapılan çalışmaları anlattı. Başkan Zolan “Biz de dört dörtlük birileri değiliz ama; 20 yıla sığacak olan işleri biz 5 yılda yaptık. Vatandaşlarımız, hizmetkar olduğumuz Denizlililer gayretimizi değerlendireceklerdir. Önemli olan vatandaşın onayı ve kararıdır” dedi.

Zolan; “Denizli Türkiye’de artık parmakla gösterilen bir şehir”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, programın başında yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı 88 yaşında yaşamını yitiren Denizli Sanayi Odası’nın ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nin Kurucu Başkanı, Denizli politika hayatının önde gelen ismi M. Feridun Alpat’ı unutmadı.

“DENİZLİ BUGÜN DENİZLİ OLDUYSA, FERİDUN BEY’İN ÇOK BÜYÜK KATKISI VARDIR”

Osman Zolan, “Feridun Bey yakından tanıdığımız bir büyüğümüzdü. Denizli’ye sanayi anlamında, Organize sanayinin kuruluşunda ve Denizli sanayisinin bugünlere gelmesinde çok büyük gayretleri olmuştur. Emekleri vardır, izleri vardır. Denizli bugün Denizli olduysa Feridun Bey’in çok büyük katkısı vardır. Kendisini rahmetle ve minnetle anıyorum. Aynı zamanda kendisini siyasette de tanımak, siyaset yapmak mutluluğuna ve şerefine nail oldum. Siyasette de çok nazik, saygılı, seviyeli, üslubu güzel, olmazsa olmazı olmayan bir büyüğümüzdü. Sonuçta Denizli ye emek verdi, ülkemize birçok katkılar sağladı. Denizli’nin büyük bir kaybıdır. Tabi ki Allah’ın emri, bizde bir gün bu dünyaya veda edeceğiz. Başta ailesi olmak üzerine, sevenlerine, tüm Denizli deki vatandaşlarıma, sanayicilerimize, siyasetçilerimize başsağlığı diliyorum” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, programda Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 'Gönül Belediyeciliği' ve '2023 Vizyonu' konsepti üzerine kurulu AK Parti'nin 11 maddelik yerel seçim manifestosuna yönelik değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanımız her maddeyi dile getirdiğinde, Denizlimizi gözümüzün önüne getirerek kentimizde her maddeye dokunduğumuzu hatta yarısından fazla maddeyi tamamen yapmış pozisyonda olmanın mutluluğunu yaşadık diyen Zolan şu açıklamalarda bulundu. Osman Zolan, “Büyük bir salonda, çok coşkulu bir kalabalıkla, tüm belediye başkan adaylarının katılımıyla ve Cumhurbaşkanımızın orada manifestoyu açıklamasıyla gayet üst seviyede bir toplantı gerçekleşti. Hizmetler noktasında belli bir noktaya geldik. Yani yapısal anlamda yapıları tamamladık. Ama tamamlamayan, geride olan illerde var. Bu sefer daha da farklı boyutlara geçmemiz gerekiyor. Mesela manifesto maddelerinden bir tanesi şehir planlarıydı” dedi.

ZOLAN; “DENİZLİ CUMMURBAŞKANIMIZIN SAYDIĞI MADDELERİN ÇOĞUNU TAMAMLAMIŞ DURUMDA”

Zolan, “O planlarda, mahallesiyle, meclisiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla katılım noktasında. En son 1/25000’lik plan yaptık. Çok önem verdiğimiz Denizli’nin Ana Yasası gibi 2-2 buçuk yıl süren bir çalışmanın ürünü. Alt yapı ve ulaşım dedi Cumhurbaşkanı. Alt yapı ve ulaşım noktasında Denizli büyük bir oranda ev ödevini yapmış durumda. Ama alt yapısını yapamayan, ulaşımını sağlayamayan birçok şehir var. Denizli de içme suyu, kanalizasyon baştan aşağı değişti. Yağmur suları için önlemler alındı. Yollar baştan aşağı yeniden asfaltlandı. Köprü kavşaklar olsun, ulaşımla ilgili yeni yollar, yeni düzenlemelerle ve o trafik yönetim sistemi dediğimiz yapay zeka yöntemiyle de gayet sürdürülebilir, katlanılabilir hale getirdik. Her ne kadar 2004’te 134 bin araç varsa bugün 408 bine ulaştı. Bazı yollarımızın sabit kalmasına, değişmemesine rağmen insanlarımız rahatça ulaşım sağlıyor. Hele üçgen köprülü kavşağını yaptıktan sonra, zeybek köprü kavşağını yaptıktan sonra, daha da iyi oldu. Şehrimize 16 adet köprülü kavşak kazandırdık. Tabi daha yapmaya devam edeceğiz. Ama biz bu manifestoda ki alt yapı ve ulaşım maddesi bazında diğer şehirlere göre fersah fersah öndeyiz. Bu noktada tabi daha yapacaklarımız var. Onlara da inşallah nasip olursa ileriki dönemde devam edeceğiz” dedi.

Osman Zolan DRT Denizli’deki programda devamla şunları söyledi; “Cumhurbaşkanımız her maddeyi dile getirdiğinde, Denizlimizi gözümüzün önüne getirerek kentimizde her maddeye dokunduğumuzu hatta yarısından fazla maddeyi tamamen yapmış pozisyonda olmanın mutluluğunu yaşadık. Ama bu her şehirde böyle değil. Denizli gibi birkaç şehirde böyledir. Ama şükürler olsun biz çok çok öndeyiz. Belki bunu vatandaşımız kendi şehrinde normal gibi görür ama başka şehirlere gidip 15-20 gün kaldığımızda ve şehre geri döndüğümüzde o şehirle kıyaslama imkanımız olur. Veya dışarıdan gelen birini dinlediğimizde şehirlerarası kıyaslama da bize ölçüdür. Bu noktada gerçekten iyiyiz. Mesela kentsel dönüşüm dedi Cumhurbaşkanımız, tabi bu dönüşüm rızaya dayalı, parsel değil ada bazlı bir dönüşüm hem sosyal donatılarla yaşam alanlarının çok sağlıklı olması hem de depremsel anlamda sıkıntı ve riskin azaltılması için. Burada da gönüllülük noktası olmalı, rıza noktasında olmalı. İstişareler ve toplantılarla beraber onlar varsa bizde varız. Mesela akıllı şehirler konusunda 1,5 yıl önce ödül aldık.”

DENİZLİ; TÜRKİYE’NİN 3 AKILLI ŞEHİRİNDEN BİRİ

“Türkiye de akıllı şehirlerin ilk üçü içerisinde. Trafik yönetim sistemi 95 kavşağı bir merkezden yapay zekayla yönetiyoruz. Bu Türkiye de bir ilk. Mesela SCADA sistemimiz var. Nedir bu? Su depolarının arasında ki koordinasyon. Daha önce depolarda fazla su olduğu zaman taşıyordu. Veya her birisine gidip su seviyelerini ölçmeniz gerekiyordu. Bizzat yerine gidip bakmanız lazımdı. Ama yapmış olduğumuz sistemde, depoda ki su fazla gelmeye başladığında az olan depoya kendisi otomatik olarak yönlendiriyor. Tüm depolar arasında bağlantı yaptık ve akıllı hale getirdi, hiçbir talimat vermemize gerek yok. Suya bulanıklık geldiyse o suyu hemen kesiyor, boşa akıtıyor. Yani vatandaşa vermiyor o suyu. Otomatik olarak temizlendiğinde vatandaşa vermeye devam ediyor. Yani bunlar gözle görülmediği için vatandaşımızın bunun detayını bilmesi mümkün değil. Ben tekrar tavsiye ediyorum vatandaşlarımıza otobüslerle ilgili akıllı telefonlarda otobüsüm nerede diye girdiğinizde daha önce otobüsün nerede olduğunu gösteriyordu, şimdi hangi duraktan binecekseniz o durakla bağlantı kurduğunuzda o durağa kaç dakika sonra geleceğini gösteriyor. Bunu nerede yaptık, bunu Denizli Büyükşehir Belediyemizin Bilgi İşlem Daire Başkanlığı var. Orada çalışan kendi personelimiz yaptı. Ve bu dinamik form Türkiye de bir ilk. Kullanmayan vatandaşlarımıza tavsiye ediyorum, artık durakta bekleme devri bitti. Bir yönden de toplu taşımaya teşvik. Bu nedir? Bu akıllı şehirdir. İnternet sitemize girsin vatandaşlarımız 24 tane akıllı şehir uygulamamız var. Bu görünmeyen kısmımız bizim. Bu kısımda o kadar derinlikte işler var ki her biri devasa.

“DENİZLİ ÖRNEK BİR ŞEHİR, DENİZLİ YE GELEN İMRENİYOR”

Başkan Zolan, “Biz bu uygulamalardan birçok kente verdik. 6 tane il şimdi bu otobüs uygulamasını kuruyorlar. Yani Denizli örnek bir şehir, Denizli ye gelen imreniyor. Denizli artık Türkiye de parmakla gösteriliyor. Çok şükür, Allah’ım nazardan korusun. Ama akıllı şehirler konusunda sınır yok. Daha yolun başındayız. Biz bunu daha da geliştireceğiz. Mesela arkadaşlarımızın öyle hayali var ki; randevulu sistem. Örneğin vatandaş bu otobüse bineceğim diyecek, otobüs geldiğinde sistemden kontrol edecek vatandaşın gelip gelmediğini, daha da detayları var. Hizmetin uç noktasında artık işleri kolaylaştırma ve toplu ulaşıma özendirme. Mesela bir tanıdığınız var, ziyaret edeceksiniz ama mezarını bilmiyorsunuz. Telefonunuzdan girdiğiniz zaman ismini yazarsanız onun hangi adada hangi parselde defnedildiğini, nerede yatmakta olduğunu size gösteriyor” dedi.

DENİZLİ; ÇEVREYE SAYGILI VE BİR SOSYAL BELEDİYECİLİK KENTİ OLDU

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Çevreye saygılı şehir. Yılda biz 200 - 300 bin ağaç dikiyoruz. Devasa parklarımız var. Bugün bini geçmiş park sayımız var. İnsanlar artık evinden çıktığında 200- 250 metre yürüdüğünde küçükte olsa bir parkı var. Ama 1 km kadar yürüdüğünde büyük bir parkı var. Denizli de yeşil alanlarla ilgili devasa güzel yerler var” diye konuştu. Sosyal belediyecilik konusunda manifestomuz var. Gönül belediyeciliği. Her şeyi insanın daha rahat daha huzurlu yaşaması için yapıyoruz. Ve tüm evrene saygılı, her şeyin olduğu gibi kalması, gelecek nesillere sağlam şekilde aktarılması ve insanların mutlu olmasıdır sosyal belediyecilik. Evde bakım, sağlık hizmetlerimiz, Sevgi Elimiz, spor kurslarımız, Genç Denizli projemiz kapsamında gençleri buluşturma, tiyatroyla buluşturma, sanatla buluşturma gibi şeyler insan dokunmaktır, gönül belediyeciliğidir. Gençlere fırsat vermek, önünü açabilmektir. Şimdi bakıyorsun televizyonda birisi keman çalıyor, birisi bağlama çalıyor, bilmediğin zaman o çok ayrı bir şey. Ama yapabildiğini görmek o çocuğu özgüvenli yapar. Başarılı olur çocuklarımız.

“20 YILA SIĞACAK OLAN İŞLERİ BİZ 5 YILDA YAPTIK”

Osman Zolan, “Sömestr tatili bitti okul başladı. Öğrencilere öğretmenleri tarafından karne verildi. Tabi bizimde karne günümüz 31 Mart. Vatandaşımızın bize 5 yıl önce verdiği yetkiyle biz birçok eserler yaptık. Eksiklerimizde vardır mutlaka, dokunamadığımız yerler vardır. Biz dört dörtlük birileri değiliz ama 20 yıla sığacak olan işleri biz 5 yılda yaptık. Vatandaşlarımız, hizmetkar olduğumuz kişiler gayretimizi değerlendirecekler. Vatandaşımızdan onu bekliyoruz. Ne not verirse versin başımızın her zaman tacıdır. Vatandaşımız her şeyi gramıyla, dirhemiyle ölçer, tartar. Hakkı ne kadar ediyorsa hepsini verir, etmiyorsa da 1gr fazla vermez. Vatandaşımızın bu kararına sonuç ne olursa olsun az demeyiz, çok demeyi, alır başımıza taç ederiz”

YARIN; O SENE, BU SENE.. DENİZLİSPOR DENİZLİ’NİN ORTAK MARKASI..

TOLGA ALP DÜZGÖREN-ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER