ZOLAN; “ZAMAN ZAMAN CÜBBEMİ GİYMEYİ ÖZLÜYORUM”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Özel Söyleşi’ programına konuk olarak yeni adaylık sürecini ve son dönemdeki siyasi gelişmeleri anlattı.

ZOLAN; “ZAMAN ZAMAN CÜBBEMİ GİYMEYİ ÖZLÜYORUM”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan ‘Özel Söyleşi’ programına konuk oldu. Başkan Zolan programda hayata geçirdiği projeleri anlattı. İstanbul’da billboardlarda yapılan tanıtım atağından ve turizm kampanyalarından bahsetti.

“ZAMAN ZAMAN CÜBBEMİ GİYMEYİ ÖZLÜYORUM”

Asıl mesleği avukat olan Başkan Zolan, ‘Avukatlığı özlüyor musunuz?’ sorununu ise şöyle yanıtladı: “Avukatlık çok özel bir meslektir. Yani gerçekten bire bir kendinizin yapması gereken bir iştir. Başkasına havale edemezsiniz; başkası tarafından yapılamaz. Müvekkilinizle direkt kendiniz temas etmek durumundasınız. Yargıya da kendiniz katılmak durumundasınız. Orada insanların hakkını koruyorsunuz. Bu çerçevede çok özel bir güven ilişkisi, özel bir diyalog noktasında işler ilerler. Bazen de onların sıkıntılarıyla kendiniz sıkıntıya düşüyorsunuz. Empati yaparak onların yaşadıklarını da bazen sıkıntı noktasında yaşarsınız. Çok özel meslektir mahkeme sonucunda karar verildiğinde bazen üzülürsünüz, bazen onlarla beraber sevinirsiniz. Orada başarmaktır; başarmanın ötesinde bir hak varsa korumaktır. Avukatlık çok özel bir meslektir. Yargının bir ayağı, yargının tekamül etmesi için o adaletin ters olması için de sizler olmazsa olmaz, savunma olmadan yargı olmaz. Savunmayı meşru kılan savunmadır. Yargıyı meşru kılan savunmadır. Savunma olmadığı zaman da yargının meşruluğu tartışılır. Onun için çok özeldir. Avukatlık kamu niteliğinde bir meslektir. Tabii ki zaman zaman özlediğimiz, o cübbeyi giyesimiz geliyor. Çünkü çıkaralı 15 yıla yaklaştık. Ama esas belediye başkanlığı onunla kıyaslaması mümkün değil. Burada, Denizli’de 1 Milyon 20 Bin insanın sıkıntılarını ihtiyaçlarını gideriyorsunuz. 24 saat çalışıyorsunuz. Bu kat kat daha önemli bir iş. Sonuç iyi olduğu zaman daha büyük haz alıyorsunuz, mutlu oluyorsunuz. Tabii ki bazen olumsuzluklar olduğu zaman üzüntü de daha büyük oluyor. Onun için daha önemli bir işi şuanda icra ediyorum. Avukatlık benim mesleğim. Bizim kürkçü dükkanımız avukatlık büromuz.”

“DENİZLİ, BAŞKA ÜLKELERDE OLMAYAN GÜZELLİKLERE SAHİP”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli turizmi ile ilgili konuşan Başkan Zolan, Denizli’de turizmle ilgili çok büyük projeler gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Pamukkale’nin dünyanın başka hiçbir yerinde olmadığını söyleyen Zolan,”Antik kentlere bakıyorsunuz başka bir ülkede bu kadar çok antik kent yok. Kültür turizmi, inanç turizmi anlamında baktığımızda birçok güzellikler var. Spor anlamında baktığımızda yamaç paraşütü, balonuyla coğrafyamız şehrimizdeki dağlar tepeler, ovalar buna imkan sağlıyor. Böyle bir güzellik var. Dereler, şelaleler, mağaralar, yer altından çıkan termal su; sağlık termal anlamında 250 dereceden 25 dereceye kadar değişik sıcaklıkta farklı noktalarda sularımız var. Her birinin içeriği de çok farklı. Her birinin rahatlatma anlamında yaptığı tedavi çok farklı. Yani böyle bir zenginlik yok. Dönüp baktığımızda bu potansiyelimizin yüzde 10’ununu bile kullanamamışız” dedi.

“DENİZLİ’NİN BELEDİYE BAŞKANI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

Denizli’nin birçok kaynağının tanıtılması gerektiğini vurgulayan Başkan Osman Zolan Değişik kampanyalarla turizmin öne çıkarılması gerektiğinin altını çizdi. Zolan,  “Denizli sanayi şehri, özellikle tekstilin başkenti; bu bizim ayrı bir güzelliğimiz. O bile insanları başlı başına buraya çekmeye yeter. Kızılcabölük’te, Buldan’da birçok yerde el sanatlarımız, Yatağan’da bıçağımız, Leblebimiz vs. Yani Denizli tarımıyla miktar olarak üretimde Türkiye’de birçok üründe ilk 3’tedir. Çeşitlilik anlamında Denizli’de üretilmeyen Tropikal meyveler üretilmiyor. Yani Denizli çok güzel bir şehir; bu şehrin belediye başkanı olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Bunu bizim harekete geçirmemiz lazım. Bu değerleri insanımızın mutluluğuna, ekonomisine katma anlamında harekete geçirmemiz gerekiyor. Turizm’e çok önem verdik. İstanbul’da tanıtım bunun bir parçasıdır. İstanbul’da 16 milyon insan yaşıyor. İstanbul çoğu ülkeden büyük bir şehirdir. Orada şehrinizi tanıtmanız gerekir. Çünkü Denizli İstanbul’dan bakıldığı zaman bir Anadolu şehri gibi algılanır. Şehirleri say dediğiniz zaman 10’uncu, 20’nci sırada sayılır. O da tekstil ve sanayimizin etkisiyle sayılır. Ama biz orada Denizli seni çağırıyor diyoruz” dedi

“DENİZLİ’DEKİ İMKANLAR DÜNYANIN BAŞKA BİR ŞEHRİNDE YOK”

Kayak merkezi ve teleferik ile ilgili de konuşan Başkan Zolan, “turizmle ilgili yaptığımız yatırımlarda; kayak merkezi, Ege’de yok. Kayak merkezine Ege’nin Erciyes’i diyoruz. Muğla’dan, Antalya’da gelişler var, 2 yıl önce hizmete aldık. Yapılması gereken ilaveler var ama şuanda ihtiyacı en üst seviyede karşılar durumda. Pamukkale’nin, sıcak suların, antik kentlerin ve birçok güzelliklerin olduğu yerde kayak merkezi olan başka kaç tane şehir var. Yani gündüz burada kayacaksınız, donacaksınız, üşüyeceksiniz; sonra gelip akşam otelinizde sıcak suda rahatlayacaksınız diyoruz. Böyle bir imkan dünyanın başka bir şehrinde yok. En son yaptığımız işlerden birisi de teleferiktir. Teleferik yayla turizmine yönelik hem vatandaşlarımızın orada nefes alması, Denizli’nin yaz sıcaklarında serinlemek; kışın merkezde kar yağmaz, kışın kar keyfini orada yaşamak için orada yapıldı. Ama aynı zamanda da turizm anlamında yapıldı” dedi.

“TERMAL NOKTASINDA BAŞKENTİZ”

Belediye başkanı olarak asli görevim Denizli’nin daha çok gelişmesini, tanıtılmasını sağlamak diyen Zolan, Denizli’nin  bir marka şehir olduğundan bahsetti. Başkan Zolan, “ En son ‘Termal İyi Gelir’ diye bir sitemiz var. Onu DENTUROD ile birlikte planladık. Şuanda o da marka oldu. Türkiye’de Termal İyi Gelir girdiğiniz zaman karşınıza Denizli çıkıyor. Termal noktasında da başkentiz. İklim anlamında da, şehrimiz bugün temiz havasıyla kişi başına düşen 14 metre kare alanıyla, altyapısının çoğunluğunu tamamlamış yollar ve rahatlamış köprülü kavşaklarıyla artık ulaşımı da rahatlatmış olan bir şehre turizm anlamında hazır hale gelmiş bir şehir. Onun için bugüne kadar çok şey yaptık. Bundan sonra da birçok artılar koymaya, kendimizi anlatmaya, kendimizi tanıtmaya. 4 – 5 yıl önce İstanbul’da dünyanın geldiği turizm fuarına Denizli gidemiyormuş. Oraya biz önayak olduk, hep beraber gidelim dedik. DENTUROD’la, otelcilerle hep beraber oraya katıldık. Biz kendimizi anlatmak durumundayız. Bu güzellikleri, bu değerleri anlatmazsanız bunu kimse bilmez” dedi.

“İSTANBUL’DA DENİZLİ FIRTINASI”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İstanbul’da Denizli için yapılan tanıtım atağından bahsetti. Zolan,”İstanbul’da Denizli seni çağırıyor dedik. Google’a girse Denizli nedir, değerleri nelerdir diye baktığında belki kendisi de şaşıracaktır. Seyahat anlamında bir turizm yapmak istediğinde Denizli’yi mutlaka listesine yazacak. Çünkü Denizli’ye girip baktığında; hele Denizli Kebabını gördüğünde gelmemesi mümkün değil. Denizli Kebabı da aranır hale geldi. Her gelen Bayramyeri’ne gelip o kebabı tatmak istiyor “dedi.

“ANTEP BAKLAVASININ RAKİBİ; TAVAS BAKLAVASI”

Başkan Zolan Her Ankara’ya gittiklerinde Tavas Baklasını yanında götürdüklerini söyledi. Zolan,”Baklavamız da Antep Baklavasıyla yarışır hale geldi. Çocukluğumuzda büyük büyük sinilerde yapılan baklavamız Denizli’nin kültürüdür. Onu da tanıtıyoruz. İnsanlar yeme içme ile ilgili de aslında gelişlerini tercih edebiliyor. Turizm, dinlenme, kültür, kayak, spor veya alışveriş anlamında tercih edebiliyorlar. Bu dediklerimizin birçoğu iç turizme yönelik. Artık Denizli’ye ve Türkiye’de baktığınız zaman insanlar çok hareket ediyor. Çünkü artık ulaşım çok rahatladı. Uçakların seferleri çok fazla araçlarla geldiğiniz zaman daha hızlı, daha konforlu bir şekilde şehir arasında ulaşabiliyorsunuz. Bununla beraber ekonominin de, insanların geliri de kısmen yükselmesi sonrası bir yerlere gitmek istiyor. Biz de Türkiye’ye diyoruz ki; eğer bir yerlere gitmek istiyorsanız, ekonominin gelir anlamında en üst seviyede olan yerler Denizli var diyoruz ve Denizli’ye çağırıyoruz. Sadece dış turizme değil, iç turizme de Denizli ekonomisine katkı sağlamak için. Çünkü iç turizmle gelenler mutlaka şehrin içine giriyor. Şehrin içine girdiği zaman esnaflarımızla temas ediyor. Alışveriş yapıyor. Komşu illerimizden, İstanbul’dan, Ankara’dan gelenlerin şehrin ekonomisine daha büyük katkı sağlıyor. Denizli’de kalışlar arttıkça da otellerimizde doluluk seviyesi çok üst seviyede. Bunun sebebi; iç turizm daha önce iç turizm yüzde 2, yüzde 3 olan seviye sabit anlamda şimdi onu yüzde 20 – 25’e çıkarmışız. Bu da dış turizmde o turizm operatörlerinin turlarıyla otellerimizin pazarlık gücünü de arttırıyoruz. Çünkü ellerinde sağlam zemin var. Hiç kimse gelmezse iç turizmden gelenler olacak. Onun üzerine yabancı turistlerle gelen turlarla onların pazarlık gücünü arttırmış oluyoruz. Sonuçta Denizli ekonomisine taze sıcak para geliyor. Şehrimizin bu yönden hem tanıtımı önemli, hem de değerlerimizi herkesle paylaşmış oluyoruz. Turizmle ilgili çalışmalarımız devam edecek. Turizmimizi anlatmaya devam edeceğiz. Denizli bugün bilinir durumda ama tekstil kenti olarak biliniyor. Tekstilimiz artarak devam edecek ama Denizli birkaç yıl içinde turizm şehri noktasında da en üst seviyede bilinir hale gelecek” dedi.

YARIN; “CUMHURBAŞKANIMIZ DENİZLİ’Yİ ÇOK SEVER”

Cansu KARACIK-Alper PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER