ZOLAN'IN KÖPRÜSÜ MÜHENDİSLER İÇİN HEM FIRSAT HEM OKUL OLDU

ZOLAN'IN KÖPRÜSÜ MÜHENDİSLER İÇİN HEM FIRSAT HEM OKUL OLDU

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından kentte “ard germe tekniği” ile yapılan ilk köprü olma özelliği taşıyan “Sanayi Bağlantı Köprüsü'nün” yapımında sona yaklaşılırken; İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi üyesi mühendisler inşaat alanına giderek incelemelerde bulundu.

Denizli Belediyesi Eski Başkan Yardımcısı ve İnşaat Mühendisleri Odası Şube eski Başkanı Şamil Çınar, “Denizli’deki yapılan köprülü kavşakların farklı bir uygulamasını yerinde incelemek için geldik. Uygulanan teknik ile ilgili arkadaşlarımızdan bilgi alacağız. Teknolojik olarak deprem izalatörleri ve ard germe halat sistemleri ile ilgili çalışmaları izleyeceğiz. Genç meslektaşlarımız adına çok güzel bir fırsat. Bu tür çalışmalar genç meslektaşlarımıza katkı sağlar. Belediyemizin bu projesi Denizli halkına şimdiden hayırlı olsun” dedi.

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ, SANAYİ BAĞLANTI KÖPRÜSÜ’NÜ İNCELEDİ
Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından kentte “ard germe tekniği” ile yapılan ilk köprü olma özelliği taşıyan “Sanayi Bağlantı Köprüsü'nün” yapımında sona yaklaşıldı. İzmir Bulvarı üzerinde 1. ve 2. Sanayi ile 3. Sanayi Bölgeleri’ni birbirine bağlayacak köprünün, bölge trafiğinin rahat bir nefes alması planlanıyor. İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şubesi üyeleri, yapımını Akça Şirketler Topluluğu’nun üstlendiği köprüyü incelemek amacıyla bölgeye gitti. Mühendisler; Denizli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol İşleri Müdürü ve Sanayi Bağlantı Köprüsü Kontrol Şefi Hüseyin Çolakoğlu ve Akça Şirketler Topluluğu İnşaat ve Harita Mühendisi Gökhan Akça ile Şantiye Şefi Onur Subay tarafından karşılandı. Köprünün yapım aşaması ve projesi ile ilgili bilgi alan üyeler,  çalışmaları yakından izleme fırsatı buldu.

ŞAMİL ÇINAR: “DENİZLİ HALKINA ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN”
Denizli Belediyesi Eski Başkan Yardımcısı ve İnşaat Mühendisleri Odası Denizli Şube eski Başkanı Şamil Çınar, “Denizli’deki yapılan köprülü kavşakların farklı bir uygulamasını yerinde incelemek için geldik. Şantiye uygulamaları ile ilgili arkadaşlarımızdan bilgi alacağız. Teknolojik olarak Deprem izalatörleri ve ard germe halat sistemleri ile ilgili çalışmaları izleyeceğiz. Genç meslektaşlarımız adına çok güzel bir fırsat. Bu şekilde çalışmaların genç meslektaşlarımıza katkı sağlamak amacıyla yapılması faydalı diye düşünüyorum.  Denizli halkına şimdiden bu proje hayırlı olsun” dedi.

ÇOLAKOĞLU: “SON AŞAMALARA GELDİK”
Denizli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nda Yol İşleri Müdürü olarak görev yapan ve Sanayi Bağlantı Köprüsü’nde de kontrol şefi olarak çalışmalara katkı sağlayan Hüseyin Çolakoğlu, “İki sanayiyi birbirine bağlayan bir köprü. Denizli’nin alt ve üst kısımlarında yer alan bölgeleri birbirine bağlama anlamında büyük fayda sağlayacak. Trafikte yaşanan sıkıntıların ardından bu köprünün yapılması elzem haline gelmişti. Köprüde yaklaşık bir yıldır çalışmalar yapıyoruz. Artık son aşamalara geldik diyebiliriz. Köprü Denizli’de ilk defa uygulanan ard germe sistemi ile yapılmakta. Şu anda yapımı devam edilen bu köprü Üçgen ve Hal Köprülü Kavşağı ile aynı tarzdır. 172 metre uzunluğunda bir yapıya sahiptir.  Yapımı tamamlandıktan sonra Denizli iki gidiş ve iki geliş ile banketlerden oluşan modern bir projeye sahip olacak. Yapımı tamamlandıktan sonra Sümer ve Bakırlı Kavşaklarının yüzde 50 trafik yoğunluğu bu köprü sayesinde azalacaktır. Bizlerde burada son aşamaya geldik diyebiliriz. Çok yakında Denizli halkına bu köprüyü kazandıracağız. Şimdiden hayırlı olsun” dedi.

ÇAĞIN SON TEKNOLOJİSİ; ARD GERME TEKNİĞİ
“Kesintisiz ulaşım” hedefiyle çalışmaları hızla devam eden projede iskele, tabliye kalıp, tabliye donatı bağlama işlerinin sonuna geldiği belirtilirken, depreme dayanıklılığının maksimum seviyede olması için çağın son teknolojisi olan ard germe tekniğinin uygulanacağı, beton dökme işleminin ardından ise çelik halatların gerilip asfalt dökme işlemine geçileceği kaydedildi.

 

İBRAHİM ALAYONT-DOĞAN AKŞİT​

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER