“Zor insan yoktur, zor olan davranışlar vardır”

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) ile Uşak Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen ‘Zor İnsanlarla İletişim ve İkna Teknikleri’ konulu eğitime konuşmacı olarak katılan Kodpit Teknoloji Eğitmenlerinden Özcan Toralı, “Zor insan yoktur zor olan davranışlar vardır” dedi.

“Zor insan yoktur, zor olan davranışlar vardır”

Denizli İhracatçılar Birliği’nin (DENİB) eğitim faaliyetlerini yürüten DENİB Akademi, çalışmalarına devam ediyor. DENİB ile Uşak Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle; ‘Zor İnsanlarla İletişim Ve İkna Teknikleri Eğitimi’ hayata geçirildi. Uşak’ta düzenlenen eğitime Kodpit Teknoloji Eğitmenlerinden Özcan Toralı konuşmacı olarak katıldı. Çeşitli firmaların farklı departmanlarında görev yapan temsilcilerin yer aldığı eğitim programında; temel kavramlar, zor insanların özellikleri, kendini tanıma ve zoru tanımlama, çatışmalı durumlar, önyargılar, bilgi eksikliği, güven uyandırma, karakterlere göre iletişim kurma metotları, ikna edici iletişim, müzakere becerilerinin geliştirilmesi gibi konu başlıkları üzerinde duruldu.

“İNSANLAR KONUŞTUKLARINDA DİNLENİLMEK İSTER”

Eğitmen Özcan Toralı, “ İnsanlar, ne söylediğini ve ne yaptığınızı unutur. Ancak onlar kendilerini nasıl hissettirdiğimizi asla unutma. Karşımızdaki kişiyi önemsediğimizi belirten duyguları açıkça ifade etmek ve insanlarla duygusal bir bağ kurmak önemli. Zor insan yoktur zor olan davranışlar vardır. İnsanlar konuştuklarında dinlenilmek ister. Dinlemek sadece kelimeleri duymak değildir. Aynı zamanda karşınızdakinin ses tonunu, konuşma hızını ve şiddetini de dinlemektir. Ne söyleniyor? Söylenmeyen bir şey var mı? Daha derinde gizlenen mesaj ne? Birisi sizinle konuştuğunda diğer şeyleri bırakın ve karşınızdaki kişiyi konuşmasını bitirinceye kadar dikkatlice dinleyin. Bir telefon görüşmesindeyken aynı anda bir e-posta yazmayın. Birisi ile buluştuğunuzda kapıyı kapatın ve karşınızdakine yakın oturun ki odaklanabilin ve dinleyin. Bunlar basit davranışlar gibi görünse de şimdiki zamanda kalmanıza, diğer insanların gönderdiği ipuçlarını toplamanıza ve ne söylediğini duyduğunuzu netleştirmenize yardımcı olur” dedi. Eğitim programı, yapılan bilgilendirmelerin ve paylaşımların ardından soru-cevap bölümüyle devam etti. DENİB Akademi eğitimlerine 5-6 Kasım 2019 tarihinde düzenlenecek olan ‘Maliyet Düşürme Teknikleri Eğitimi’ ile devam edecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER