GÜRLESİN VE SUBAŞIOĞLU YİNE ADAY ADAYI PEKİ, NEDİR YENİDEN ADAY OLMA ŞANSLARI?

31 Mart 2019 Yerel Seçimi ile ilgili siyasi tansiyonunun en yüksek seviyelerde seyrettiği Denizli’de şu sıralar en merak edilen konuların başında; AK Parti’de Denizli’nin iki büyük ilçesi olan Pamukkale ve Merkezefendi’de Belediye Başkan adayı olarak kimleri tercih edeceği konusu geliyor. Mevcut Başkanlar; Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin ve Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu’nun yeniden adaylıklarını açıkladığı bu ilçelerde AK Parti halen adaylarını ilan etmedi. Ancak mevcut başkanlar Gürlesin ve Subaşıoğlu’nun yeniden adaylık şansları ise asgari yüzde 50.. 250-300 bin nüfusa sahip olan ve Türkiye’nin 25 ilinden daha fazla seçmeni bulunan bu iki ilçede alınacak seçim sonuçları adeta; Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı’nın hangi partiden olacağının da “belirleyici” faktörleri arasında ilk başta yer alıyor. 

AK PARTİ’DE PAMUKKALE VE MERKEZEFENDİ ADAYLARI BİLMECESİ BU CUMA ÇÖZÜLÜYOR

Evet, AK Parti Denizli için büyük önem taşıyan Pamukkale ve Merkezefendi Belediyelerinin belirlenmesi süreci halen devam ediyor. Bu iki ilçede şu günlere kadar yapılan anket çalışmaları da var. İki ilçe içinde çok sayıda “başkan aday adayı” siyasi arenaya adım attı ve tanıtım çalışmalarına girişti. Pamukkale İlçesi Belediye Başkanlığı için başvuru yapan AK Parti’li başkan adayı sayısı oldukça fazla olurken, Merkezefendi ilçesinde bu sayısı daha azdı. Pamukkale başkan adaylığı için adı geçenler arasında; “Süleyman Kocasert, Hasan Oymak, Mehmet Teke” ön sıralarda yer alırken, Merkezefendi başkan adaylığı için ise; “Yücel Güngör ve Kadir Erken” isimleri ön plana çıktı. Hatta; Pamukkale ve Merkezefendi adaylıkları için AK Parti İl Başkanı Necip Filiz ile İl Kadın Kolları Başkanı Nurcan Dalbudak’ın isimleri de sık sık geçmiyor değil.

AK PARTİ’DE MEHMET YÜKSEL VE BİLAL UÇAR SAHNE ALABİLİR

AK Parti Denizli’de asıl bomba ise Ankara kaynaklı bir kulis haberi ile patladı. Sık sık Ankara’da bulunan, İstanbul’da yaşayan ve İstanbul ile Ankara arasında adeta mekik dokuyan Denizlili bir politik yorumcuya göre “AK Parti’nin Pamukkale ve Merkezefendi Belediye Başkan Aday isimleri belli oldu.” Buna göre; AK Parti Denizli il eski başkanı, eski Milletvekili ve eski Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar ile Denizli eski Milletvekili, DTO eski Başkanı ve Nihat Zeybekci’nin Belediye eski Başkan Baş Danışmanı Mehmet Yüksel’in Pamukkale ve Merkezefendi’den sürpriz bir şekilde aday gösterilmesi bekleniyor. 2014 Yerel seçiminde de Pamukkale ve Merkezefendi AK Parti belediye başkan adaylarının sürpriz bir şekilde belirlendiğine dikkat çeken siyasi çevreler, “Nasıl Gürlesin ve Subaşıoğlu 2014 yerel seçimlerinin sürpriz adayları olduysa, Yüksel ve Uçar da 2019 yerel seçiminin sürpriz aday isimleri olabilir” yorumu yapıyor.

BU PAZAR CHP MERKEZEFENDİ İÇİN EĞİLİM YOKLAMASI VAR

CHP Denizli Merkezefendi İlçesi Belediye Başkan Adayı’nı belirlemek için 23 Aralık Pazar günü “Eğilim Yoklaması Seçimi” gerçekleştirecek.  Pazar günü saat; 09.00 ile 17.00 arasında gerçekleştirilecek olan ve aday adayları Şeniz Süzek Doğan, Sabri Yıldız ve Sedat Demirci’nin yarışacağı seçimde 3 bin 947 CHP Merkezefendi üyesi oy kullanacak. Oylamanın Bera Palace Düğün Salonu’nda gerçekleştirilecek.

KARACA VE SANCAR’A TEPKİ VAR

Denizli’nin en kritik ve önemli ilçelerinden Merkezefendi’de CHP MYK Kararı ile yapılacak olan eğilim yoklaması seçimiyle ilgili üç aday Doğan, Yıldız ve Demirci delege çalışmalarına hız verirken, CHP Denizli Milletvekilleri Gülizar Biçer Karaca ile Teoman Sancar’ın açıktan başkan aday adayı Sedat Demirci’yi desteklediği öne sürüldü. Parti tabanı bu olaya tepki gösterirken, Denizli’deki “eğilm yoklamasının”, Gülizar Biçer Karaca ve Teoman Sancar Cephesi ile Denizli Merkezefendi Parti Tabanı Cephesi arasında geçeceği iddia edildi. CHP tabanı Karaca ile Sancar’ın bu seçimde tarafsız davranmalarını ve “vekil gücünü” kullanmamalarını istiyor.

DR. CUMHUR GÜNER’DEN MEKTUP GELDİ

Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığımız köşe yazımızda “İyi Parti Merkezefendi İçin Dr. Cumhur Güner İsmi” ara başlığı ile bir bölüm yayınlamıştık. Yazımız devamla; “Merkezefendi İyi Parti Adaylığına yakıştırılan ve ismi geçen aktör ise iddialara ve siyasi kulislere göre; Denizli İyi Parti Kurucu Üyesi Dr. Cumhur Güner oldu. Denizli’nin tanınmış doktorlarından Cumhur Güner, ‘İyi Parti-CHP Denizli Büyükşehir Adaylığı için en uygun isim İbrahim Şenel’dir’ derken, kendisi ile ilgili kulis haberleri hakkında ise yorum yapmaktan kaçındı” şeklinde sürmüştü. İşte bu yazımız üzerine sevgili dostumuz Dr. Cumhur Güner’den bir mektup aldık. Mektup tamı tamına şöyle; “Sevgili Mustafa Kaya.. 18-12-2018’de köşene aldığın ve beni de onurlandırdığın (adımın geçtiği) yazın için öncelikle teşekkürler.. Bu göreve her kes talip olmak ister.  Ancak benim adımın geçtiği vaki olmuşsa da şu ana kadar benimle temas kurulan bir görüşme yoktur. Millet İttifakı çerçevesinde bir görev verilmek istense bile benim bunu kabul etmem etik olarak mümkün değil.”

CHP+İYİ PARTİ İTTİFAKI İKİ PARTİNİN TABANLARINA İYİCE ANLATILMALI

“Merkezefendi ve Pamukkale ilçeleri Büyükşehir İyi Parti’de kalsa bile; bu büyük ilçelerde de İyi Parti’nin etik olarak CHP’yi destekleme kararı alacağı ya da alabileceği düşünülür, kanısındayım. Nasıl ki CHP; tüm organlarıyla Denizli’de büyükşehiri destekleme kararı alacak, CHP’nin olduğu İyi Parti’nin aday bazında bulunmadığı ilçelerde de CHP’yi desteklemesi etik olarak doğru olacaktır. İttifak bunun için yapıldı; tabanlara da bunu iyice anlatmak lazımdır. Bu vesile ile ki, CHP bu hafta sonu adayını belirlemek için sandığa gidecekken, Merkezefendi de İyi Parti adına benim adımım geçmesi ortalığı karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Ne partinin, nede benim bu bağlamda bir görüşmem olmamıştır. Ancak düşünce ve duyum bazında onurlandırılmışımdır; bunun için sadece teşekkür ederim. Umarım sağlıklı ve saygın bir seçim olur, kazanana saygı duyulsun, isterim. Denizli’nin her insanı bu göreve layık olmaya çalışacaktır; kazanana da başarılar dilemek lazımdır. Her halükarda sonucu belirleyecek olan halktır.  Saygılarımla.. (Dr. Cumhur Güner)”

YORUM EKLE