HA KAZDAĞLARI, HA SALDA! HEPSİ BİZİM - 1

ALTINA DOKUNMA, ÜSTÜ KALSIN!

Kaz Dağları’nı içimizde bilmeyenimiz yoktur. Mitolojik kahramanları, efsaneleri, müthiş doğası, tarımı ve eşsiz bitki örtüsü (yöreye özel endemik bitkileri) ile ünlü bu yöre şimdilerde on binlerce ağacı katleden bir altın madeni projesine karşı bir ‘ekolojik kalkışma’nın ve çevreci karşı duruşun adı oldu. Kısacası; Kazdağları’nda Kanadalı Alamos Gold Madencilik tarafından Çanakkale’nin içme suyu barajı Atikhisar’ın yakınında açılan siyanürlü altın madeni için ağaç kesimlerinin gerçekleştirildiği projeye karşı bir direniş ve “çevre nöbeti” (Vicdan ve Su Nöbeti) başladı.

HA KAZDAĞLARI, HA SALDA! HEPSİ BİZİM…

Öte yandan Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'nde yapılması planlanan Millet Bahçesi projesine karşı protesto eylemleri start aldı. Ve Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen; dünya çapında “rekor denemeleri ve müzik, gençlik ve çevre festivalleri”‘ ile ünlü doğa harikası göl için “Salda’ya dokunma” kampanyaları başlatıldı.

Özetle son dönemde ortaya çıkan bu iki haklı direniş; Kazdağları’ndan Cerattepe’ye, Salda’dan Munzur, Hasankeyf ve Murat Dağı’na “canlı yaşamından, çevreden, barıştan, özgürlüklerden ve ülkenin geleceğinden” yana herkesi birleştiren, aynı potada eriten önemli karşı duruşlar halini aldı.

Böylece; “Ha Kazdağları, Ha Salda! Hepsi Bizim” sloganı da tam yerini bulmuş oldu.

SU VE VİCDAN NÖBETİNDEYİZ! SEN DE GEL…

Kanadalı Alamos Gold’a ait Kirazlı Altın Madeni Projesi; Çanakkale-Çan arasında, Kirazlı Köyü’ne 1.500 metre, Çanakkale’ye 26 kilometre ve Çanakkale’nin içme suyu barajı Atikhisar’a ise 5-10 kilometre uzaklıkta. Kazdağları Milli Parkı’na da 40 Kilometre mesafede. Şirketin Kirazlı’daki altın madeni projesinin 13. 10. 2009 tarihinde başlayan ruhsatın süresi 10 yıl. Yani uzatılmazsa; bu ruhsatın süresinin dolmasına birkaç ay kalmış durumda. Oda TV Yazarı Süheyla Doğan’ın yorumu da burada tam oturuyor. Kısacası Doğan’a göre; “Ruhsat sahibi Alamos Gold ve onun Türkiye’deki yüzü Doğu Biga Madencilik’in acelesinin, Kirazlı bölgesinde orman/doğal yaşam katliamı gerçekleştirerek dört ayda 195 bin ağacı katletmesinin nedeni de anlaşılıyor.” (Kaynak: Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği)

ZEUS’UN İDA DAĞI ‘ÇERNOBİL’E DÖNMESİN

Adı; Yunan mitolojisinde Zeus'un doğduğu dağın isminden gelen 'İda' yani Kazdağları; mitolojide “Yunan Tanrıları ve Tanrıçalarının” öykülerinin, çekişmelerinin, savaş ve mücadelelerinin geçtiği bölgedir. Homeros’un İlyada Ve Odysseia Destanları’nın doğal platosu Kazdağları’dır.

bölge yine 3 büyük tanrıça arasında geçen güzellik yarışmasının yapıldığı yer olmanın yanı sıra aynı yarışmanın yargıcı ve Troia savaşının çıkmasına neden olan çoban Paris’in büyüdüğü yer olarak bilinir. Paris, Troia Kralı Priamos’la karısı Hekabe’nin en küçük oğludur. Annesi Hekabe, Paris’i doğurmadan önce bir düş görür. Düşünde karnından çıkan bir alev Troia surlarını sarmakta ve alevler tüm kente yayılmaktadır. Falcılar bu düşü yeni doğacak çocuğun kenti yıkıma sürükleyeceği şeklinde yorumlarlar. Bunun üzerine Kral Priamos, bebeği İda Dağı'na bırakır. Paris bu dağda ölüme terk edilmiştir ancak dişi bir ayı bebeği emzirir, bir süre sonra da bir çoban Paris’i bulur ve büyütür. Paris büyüyüp, yakışıklı bir delikanlı olunca bir gün bir düğün davetinde tanrıçalar arasında başlayan güzellik kavgası sonrası baş tanrı Zeus, Paris’i hakan tayin eder. Paris, Aphrodit’i en güzel kişi seçer ve altın elması ona verir. Daha sonraları Paris, Sparta Kralı Menelaos’la evli güzel Helene’yi kaçırır ve böylece on yıl sürecek Troia Savaşı’nın başlamasına neden olur ve falcıların yorumladığı gibi Troia savaşlar sonunda yıkılır. Ayrıca Baş Tanrı Zeus söylencelere göre; Kazdağları’nda “kaz” kılığına girip insanlar arasına karışmış ve çapkınlıklar da yapmıştır. (balnet.net)

KAZDAĞLARI BİZİZ, YA SİZ!

İşte şimdilerde; bundan 4-5 bin yıl öncelerine kadar dayanan tarihi ve mitolojik olaylara sahne olan bu önemli bölge, hatta dünyanın en fazla oksijen üreten dağlarından biri olan Kazdağları silsilesi belki de çağımızın en etkili ve uzun süreli çevre eylemine hazırlanıyor. Kazdağları’nda Kanadalı Alamos Gold Madencilik tarafından Çanakkale’nin içme suyu barajı Atikhisar’ın yakınında açılmak istenen siyanürlü altın madenine karşı on binlerce kişi Büyük Su ve Vicdan Nöbeti'ni inatla sürdürüyor. ‘Vicdan ve Su Nöbeti’ne duran binler Kirazlı’ya, İda Dağı eteklerine rengarenk çadırlarını kurmuş ve dağa taşa “Direniş Var! Ha Kazdağları, Ha Salda! Hepsi Bizim” yazıyor. Ardından da “Kazdağları biziz, ya siz!” diye soruyor.

ÇADIRLAR VE PANKARTLAR

Saldan Gölü’ndeki “Salda’ya Dokunma” eylemiyle adeta eş zamanlı yürüyen Kazdağları “vicdan ve su nöbeti” için Çanakkale Çan’ın Kirazlı Köyü’ndeyiz.. Kirazlı yakınındaki altın şantiyesine çok yakın bir alanda kurulan kamp renkli çadırlar ve pankartlarla donatılmış. Ve protesto kampında adeta bir çevre şenliği yaşanıyor. ‘Geleceğin İçin Doğaya Sahip Çık, Kaz Dağları’na Dokunma’, ‘Altın’cı Filo Kirazlı’dan Defol’ ‘Çanakkale Suyuna Sahip Çıkıyor’, ‘Siyanürlü Su İçmek İster misiniz?’ ‘Atikhisar, Atıkhisar Olmasın’ ‘Direniş Var!’ ‘Kazdağları biziz, ya siz!’ ‘Biz halkız, siz?’, ‘Emperyalistler, işbirlikçiler; Geldikleri gibi gidecekler’, ‘Altına dokunma, üstü kalsın!’ ‘Kazdağları’nı savunmaya; Salda’nın, Hasankeyf’in çığlını duyurmaya geldik’ ve büyük bir Atatürk posteri ile Ata’nın “Bağımsızlık karakterimdir” sözü yazılı pankartlar asılıydı…

YARIN; “SALDA’DAN KAZDAĞLARINA İKİ DİRENİŞ ÖYKÜSÜ”

YORUM EKLE