HA SALDA, HA KAZ DAĞLARI! HEPSİ BİZİM - 2

SALDA’DAN, KAZ DAĞLARI’NA BİR ÇEVRE DİRENİŞİ ÖYKÜSÜ”

Kaz Dağları’nda Maden sahasının yakınında projeye direniş için 26 Temmuz’da başlatılan nöbet eylemi 28. Gününe girerken, nöbete destek de güçlenerek devam ediyor. Su ve Vicdan Nöbeti’nde çadırların ve ziyaretçilerin sayısı da her geçen gün artıyor.

Türkiye’nin dört bir yanından Kaz Dağları’na destek turları gerçekleştirilirken, kitlesel 5 Ağustos protestoları sonrası bir destek de, kampta geniş katılımlı bir konser veren dünyaca ünlü müzik adamı Fazıl Say’dan geldi. Say’ı söz ve bestesi Tarkan’a ait Uyan isimli klip takip etti. Öte yandan şu sıralar gerçekleştirilen tüm çevre festivallerinin ana temasını da Kaz Dağları Altın Nöbeti oluşturuyor.

“SALDA’DAN, KAZ DAĞLARI’NA BİR ÇEVRE DİRENİŞİ ÖYKÜSÜ”

Salda Gölü’ndeki “Salda’ya Dokunma” eylemiyle adeta eş zamanlı yürüyen Kaz Dağları “su ve vicdan nöbeti” için Çanakkale Çan’ın Kirazlı Köyü’ndeyiz.. Kirazlı yakınındaki altın şantiyesine çok yakın bir alanda kurulan kamp renkli çadırlar ve pankartlarla donatılmış. Ve kampta sert ve asık yüzlü protesto yöntemlerinden çok adeta bir “çevre şenliği ve festivali” yaşanıyor. Kirazlı kampının hemen girişinde gelenleri üzerinde büyük bir Atatürk posteri ile Ata’nın “Bağımsızlık karakterimdir” sözünün yazılı olduğu bir pankart karşılıyor. Maden çevresindeki köyler ve direnişe destek için Türkiye’nin dört bir yanından nöbete gelen STK’ların ve katılımcıların geldiği yerlerin isimlerini taşıyan döviz ve pankartları kampın dört bir yanında asılı. Çan, Lapseki ve Yenice ilçeleri kampta kendi çadır mahallelerini kurmuş durumda. Bir de tabii ki Salda Köyü çadırları var…

ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI GÖKHAN’DAN EYLEME TAM DESTEK

İlk andan itibaren, kamp genelinde Kaz Dağları nöbetçilerine Çanakkale Belediyesi ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın doğrudan desteğini hissediyorsunuz. Su ve Vicdan Nöbetine katılan eylemciler ve sivil inisiyatif gruplarının oluşturduğu periyodik forum toplantıları ile ise destek için gelen herkese detaylı açıklamalar yapılıyor.

KAZ DAĞLARI NÖBETİ TAM BİR EKOLOJİ OKULU OLDU

Kısacası Kaz Dağları Kirazlı’daki Altın Direnişi bir “çevre okulu” halini almış.

Çevreci çadır kentte birbirinden renkli afişler, dövizler ve anlamlı içerikler yazılı pankartlar oku oku bitmiyor… Su ve Vicdan Nöbetine Gider işareti ile başlayan yazı ve dövizler; “Direniş Var! Geleceğin İçin Doğaya Sahip Çık, Kaz Dağları’na Dokunma, Çanakkale Suyuna Sahip Çıkıyor, Siyanürlü Su İçmek İster misiniz? Atikhisar, Atıkhisar Olmasın, Kaz Dağları biziz, ya siz! Biz halkız, siz?” sloganlarını taşıyor.

ALTIN’CI FİLO KİRAZLI’DAN DEFOL

Ve “Altın’cı Filo Kirazlı’dan Defol, Emperyalistler, işbirlikçiler; Geldikleri gibi giderler, Altına dokunma, üstü kalsın! Salda Köyü, Kaz Dağları can çekişiyor! sen de gel, Su ve vicdan nöbetindeyiz! sen de gel… Kaz Dağları’nı savunmaya; Salda’nın, Hasankeyf’in çığlını duyurmaya geldik, Kaz Dağları hepimizin… İlla 7/24 ayar mı verelim? Kaz Dağları’ndan Cerattepe’ye, Salda’dan Munzur ve Hasankeyf’e direnişe devam” içerikli pankartlarla devam ediyor.

BU SÖYLEMLER BU ALANA GİREMEZ!

Yine kampın girişinde bulunan bir döviz bu yazıların belki de en çarpıcısıydı. “Bu söylemler bu alana giremez” yazısı Kaz Dağları nöbet kampının “yasaklar manifestosu” olmuştu. “Türcü Söylem, cinsiyetçi söylem, ırkçı söylem, siyasi propaganda, nefret söylemi GİREMEZ…” Bu uyarıda son söz ise; “Alanda ormanla uyum içinde nöbet tutalım” sözüydü.

SALDA’MA DOKUNMA!

Türkiye’nin Maldivleri olarak tanınan; dünya çapında “rekor denemeleri ve müzik, gençlik ve çevre festivalleri”‘ ile ünlü doğa harikası Burdur Yeşilova’ya bağlı Salda Gölü için başlatılan “Salda’ya dokunma” kampanyaları da hızla yaygınlaşıyor. Burada da “Salda’ma Dokunma, Reis Salda’ya Dokunma! Geleceğin için doğaya sahip çık!” belgileri kampanyanın ana temasını oluşturmuş durumda.

NÖBET 28. GÜNÜNDE

Evet, Kaz Dağları’nda Maden sahasının yakınında projeye direniş için 26 Temmuz’da başlatılan nöbet eylemi 28. Gününe girerken, nöbete destek de güçlenerek devam ediyor. Su ve Vicdan Nöbeti’nde çadırların ve ziyaretçilerin sayısı da her geçen gün artıyor. Türkiye’nin dört bir yanından Kaz Dağları’na destek turları gerçekleştirilirken, kitlesel 5 Ağustos protestoları sonrası bir destek de, kampta geniş katılımlı bir konser veren dünyaca ünlü müzik adamı Fazıl Say’dan geldi. Say’ı söz ve bestesi Tarkan’a ait Uyan isimli klip takip etti. Öte yandan şu sıralar gerçekleştirilen tüm çevre festivallerinin ana temasını da Kaz Dağları Altın Nöbeti oluşturuyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kevser Metin
Kevser Metin - 6 ay Önce

Kazdaglarına, saldaya, munzura dokunma nefes alalım temizsu içelim