HA SALDA, HA KAZ DAĞLARI! HEPSİ BİZİM - 4

KAZ DAĞLARI VE SALDA GÖLÜ’NE SANAT VE EDEBİYATLA DESTEK

Kaz Dağları’nda ortaya çıkan altın için ağaç katliamı sonrası iyice alevlenen “çevre duyarlılığı” hareketi ve protesto eylemleri her kesimden insanlar ve çevreler tarafından hem destek görüyor, hem de dikkatle takip ediliyor. Fazıl Say ve Tarkan başta olmak üzere sanatçıların doğrudan destek verdiği çevreci kalkışma ve direniş Denizli ve Burdur illerinde ise yerel sanatçılar tarafından Millet Parkı projesi ile gündeme gelen Türkiye’nin Maldivleri “Salda Gölü” için başladı.

TARKAN

TARKAN, ORHAN GENCEBAY VE FAZIL SAY’DAN TAM DESTEK

Ünlü sanatçı Tarkan Kaz Dağları su ve vicdan nöbetine destek için uyan” isimli bir şarkı yazdı, besteledi ve bu şarkıya klip çekilmesine önayak oldu. Tarkan’ın şarkısına ünlü sanatçı Orhan Gencebay da sazı ve sözü ile eşlik etti. Öte yandan dünyaca ünlü sanatçı Fazıl Say da su ve vicdan nöbetinin yapıldığı Kirazlı’da bayram sonrası binlerce kişinin katılımı ile bir konser verdi.

FAZIL SAY

Tarkan’ın bir anda gündem olan şarkısı “Uyan’ın” sözleri ise şöyle; “Uyan uyan, uyan uyan/ Koy elini kalbine geç olmadan/ Bu yolun sonu yokuş deme/ Dağları geçeriz eğer inanırsan/ Uyan uyan, dostum uyan/ Koy elini kalbine geç olmadan/ Bir olur geliriz üstesinden/ Her şey mümkün eğer inanırsan..”

ORHAN GENCEBAY

Kaz Dağları’nda altın madeni projesine karşı tepkiler yükseliyor. Bölge halkının altın madenine karşı nöbete başlamasının ardından ünlü ve yerel birçok sanatçı ve yazardan da konuyla alakalı tepkiler gelmeye devam ediyor. Çanakkale’nin Kirazlı köyünde Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından yürütülen altın madeni projesi için başta Tema Vakfı olmak üzere birçok STK’nın harekete geçmesinin ardından bölge halkı ve çevreciler de su nöbetine başlamıştı. Sanatçı ve yazarlardan da tepkiler gelmeye devam ediyor.

CÜNEYT ARKIN - TUBA ÜNSAL

KAZ DAĞLARI’MA DOKUNMA!

Tarkan, Fazıl Say ve Orhan Gencebay’ın sanatları ve şarkıları ile desteklediği Kaz Dağları nöbetine Türkiye’nin önde gelen sanatçı ve şarkıcılarından da duyarlı destekler geldi. Cüneyt Arkın, Atena; Gökhan Özoğuz, Tuba Ünsal, Metin Uca, Şahan Gökbakar, Ata Demirer, Mert Fırat, Halil Sezai, Cem Davran, Yıldız Tilbe ve Nilgün Belgin” gibi onlarca sanatçıdan omuz ve dayanışma mesajları yükseldi. Ayrıca; Cem Yılmaz’ın kardeşi yazar Can Yılmaz, tiyatrocu levent Üzümcü ve Yazar Yekta Kopan da açıklamaları ile Kaz Dağları direnişine doğrudan destek veren ünlülerdi. (Fatmanur Bayyar; Çan’ın Sesi Gazetesi)

JOHNNY DEEP

KARAYİP KORSANI’NDAN DA DESTEK VAR

Kaz Dağları için bir destek de çok uzaklardan ABD’den geldi. Karayip Korsanları seri filmlerinin ünlü oyuncusu Johnny Depp, Kaz Dağları ile ilgili yaptığı paylaşımda ilginç sözler sarf etti: "Türkiye'nin antik zamanlardan birçok hikayeyi ve miti barındıran tarihi dağı Kaz Dağları, Kanadalı bir altın çıkarma şirketi tarafından şimdilerde yok ediliyor. Antik Truva'ya yalnızca 20 km uzaklığında ve Çanakkale'ye 30 km uzaklıkta bulunan Anadolu'nun Kaz Dağları, modern tarihin yanı sıra eskilere de bürünmüş durumda. Ida Dağı olarak da bilinen Kaz Dağları, Antik Yunan tarihinden Homeros'un İlyada'sı ve Virgil'in Aeneid'i dahil olmak üzere birçok hikayeyi barındırıyor..." (Kaynak; www.beyazperde.com)

ZÜLFÜ LİVANELİ

ZÜLFÜ LİVANELİ’DEN UNESCO’YA AÇIK MEKTUP

Ünlü Sanatçı Zülfü Livaneli, altın madeni çalışmaları kapsamında doğa katliamına maruz kalan Kaz Dağları için UNESCO’ya bir mektup yazdı. Türkiye’nin eski UNESCO Gönüllü elçisi Livaneli mektubunda, şu görüşlere yer verdi. İlk önce yeni görevinizden dolayı sizi tebrik etmek, ikinci olarak Türkiye’nin Kuzeybatı bölgesinde bulunan dünyanın doğal ve kültürel mirası olan Kaz Dağları’na (ünlü mitolojik adı İda Dağı) karşı işlenen suça dikkatinizi çekmek istiyorum. Üzülerek belirtmeliyim ki bir Kanada firması burada yakın zamanda yaklaşık 200 bin ağaç kesti. Firma bu güzel cenneti yok edecek siyanür kullanımı yöntemiyle altın çıkarmayı planlıyor. Milyonlarca insanın protestolarına rağmen, firma projesine devam etmektedir. Bu durum dünyamızın maddi ve manevi mirasına bir saldırıdır. Sizin hükümetler arası bir kuruluş olarak bu tür konularda yaptırım gücünüzün sınırlı olduğunu biliyorum. Ancak tarihi İda Dağımıza ve İda Dağı’nın yerli halkına yapılan bu imha hareketi karşısında, uluslararası kamuoyu farkındalığı oluşturmak için yardımınıza ihtiyacımız var. Lütfen bu mektubumu UNESCO ideallerinin hatırlatılması ve acil eylem için bir çağrı olarak kabul edin...” (Kaynak; Gazete Duvar)

SÜLEYMAN BOZ

DENİZLİLİ SANATÇILARDAN “SALDA ALARMI”

Fazıl Say ve Tarkan başta olmak üzere sanatçıların doğrudan destek verdiği çevreci kalkışma ve direniş Denizli ve Burdur illerinde ise Millet Parkı projesi ile gündeme gelen Türkiye’nin Maldivleri “Salda Gölü” için başladı. “Salda’ya Dokunma” eylemlerinde başrol oynayan Denizli’nin Reste Kemal lakaplı Şairi Kemal Gürcan ile ödüllü fotoğraf sanatçısı Mehmet Çakır’ın eserleri Salda’ya Destek afişine dönüştü. Ve tüm sosyal medyada dolaşan protest bir eser oldu.

KEMAL GÜRCAN

Konuyla ilgili en çarpıcı yorum ise Mimarlar Odası eski Başkanı ve Yazar Mimar Süleyman Boz’dan geldi. Boz “Kitapsız Şair”** Kemal Gürcan ile Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Çakır’ın sosyal medya eserini “Reis, Salda’ya Dokunma” başlığı ile paylaştı. Ve devamında da ekledi; “Şairi çevre tahribatları ve orman yangınları çok etkiliyor olmalı…”

SALDA; DÜNYA’NIN NAZAR BONCUĞU

Kemal Gürcan; Gökova, Ardıç Ağacı ve Salda şiirleri ile en yalın “Çevreci Şair” ünvanını da hak eden bir isim. İşte Salda’yı anlatan o en güzel şiir; “Gökgürültülü bir akşamüstü, Dağların arasına Gökten bir dağ düştü./ Yer yarıldı, yandı./ Böyle bir çukur görülmedi./ Neden Ne zaman Bilinmez!/ Tanrılar ağladı./ “Salda” Mavi gözyaşlarıyla doldu,/ Zaman boğuldu./ Gözyaşlarının tuzu kıyıya vurdu, bembeyaz./ Kutsaldı Salda. Bir sabah bir göl…/ Tanrılar gözyaşını silebilir!. (Kemal Gürcan)

**Çok sayıda etkileyici ve çarpıcı şiiri, sosyal medyada, yazın ve edebiyat dergilerinde yer bulan Kemal Gürcan’ın basılı bir şiir kitabı bulunmadığı için, kendisi kitabı olmayan (kikapsız) şair olarak da tanınır..

***YARIN; MUHALEFET PARTİLERİ KAZ DAĞLARI VE SALDA’YI ‘MERCEK ALTIN’A ALDI!

YORUM EKLE