Mesleğini yaşatmaya çalışıyor

Kale İlçesi’nde tezgah açan kalaycı Murat Örsepet, mutfak eşyalarını geleneksel yöntemlerle kalaylayarak yeni görünüme kavuşturuyor.

Mesleğini yaşatmaya çalışıyor

Minibüsüyle seyyar çalışan 31 yıllık kalaycı Murat Örsepet, babasından öğrendiği kalaycılık mesleğini yaşatmak için mücadele veriyor. Kardeşi Emrah Örsepet ile mesleğini sürdüren Örsepet, Kale İlçesi’ndeki tezgahında müşterilerinin getirdiği mutfak eşyalarını geleneksel yöntemlerle kalaylıyor.

Örsepet, mesleğine babasının yanında çırak olarak başladığını söyledi. Seyyar kalaycılık yaparak unutulmaya yüz tutmuş mesleği yaşatmaya çalıştığını ifade eden Örsepet, "Benim için yeryüzündeki en güzel mesleklerden biri kalaycılık. Ekmeğimizi kalay yaparak kazanıyoruz. Kalaycılık unutulmaya yüz tutmuş ama yine de eski insanlar bize tercih ediyor" dedi. Kalaycılığı bilmeyen vatandaşların kendisine ilgi gösterdiğini belirten Örsepet, şöyle konuştu: "Yeni nesil fotoğrafımızı çekiyor. Aldığımız işi bir günde teslim ediyoruz. Malzemelerini verip hemen alabiliyorlar. Bu yüzden vatandaşa cazip geliyor. Biz de bu hizmeti verdiğimiz için seviniyoruz." 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2021, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER