HAYATIN İZ DÜŞÜMÜ

Turan Bahadır Sergi Salonu'nda resim öğretmenlerinin eserleri bir haftadır sergide. Sanatseverler bu resimleri izliyor ve sanat zevklerine yeni eklemeler yapıyor. Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri geçen yılda eserlerini sergilemişti. Bu çalışmaların sergilenmesi sanat dünyası açısından çok önemli. Çalışmalarını halkın beğenisine sunuyorlar.

Sergide suluboya, yağlı boya gibi tekniklerle yapılmış sanat değeri yüksek resimler var. Öğretmenlerin emeklerinin ürünü bu eserler görülmeye değer. Her resmin önünde durarak dikkatlice izledim. Resimlerde bireysel ve toplumsal yaşamın yansımalarını görüyoruz. Hiçbir sanatçı istese de toplumsal yaşamın insan üzerindeki yansımalarını vermeden duramaz. Zaten sanat yansımadan başka nedir ki? Kendi gördüklerini estetik anlayışlarını da katarak yeni güzellikler yaratmışlar.

Yaprakları damarlarına kadar göstererek doğayı yeniden farklı bir gözle bakmamızı sağlamış sanatçı. Yine bir başka resimde saçlarını toplamaya çalışan rengarenk giysiler içinde alımlı ve dikkatleri üzerinde toplayan bir kadın var. Kadının her hareketinin güzelliği yansıttığını göstermiş sanatçı.

Yine bir başka resimde sahnede kadınla erkeğin oyun içindeki konumu gösterilmiş. Gölgeli ve koyu tonda renkler kullanılmış. Yüzler pek belirgin olmasa da sahnedeki insanlar canlandırılmış.

Kadının kimlik arayışı ile ilgili resimler de var. Kadın ister özgür bir kıyafet içinde olsun, ister geleneksel giysiler içinde olsun hüzünlü yansımalar görüyoruz. Örneğin çığlık atan, korkan bir kız çocuğu görüyoruz. Çocuk tacizleri karanlık adamların arkadaki görüntüleriyle resme yansımış. Çağdaş bir kadın, yüzü şiddet gördüğünün belirtileriyle dolu.

Horoz dövüşünden keyif alan bir çocuk, yapmayın etmeyin bak ben ne haldeyim, her yerimden kan sızıyor diyen bir boğa. Hayvanların dövüştürülmesinin güzel olmadığını anlatan bir resim.

Balıkların konu alındığı resimler de var. Onlar da izleyicilerin ilgisini çekiyor. Büyük balık, küçük balıklar bir arada olduğunda ağzını açamıyor. Büyük balık küçükleri tek gördüğünde ağzını açıp yutmaya hazırlanıyor. Biraz dikkatlice bakıldığında anlam yüklü resimler. Tabiî bu izleyenin sanat bilgisine ve ne anlamak istediğine de bağlı. Serginin ilgiyle izlendiğini gördüm. Bu resim öğretmenleri açısından bir başarı göstergesidir. Yedi sekiz öğretmenin bir araya gelip böyle bir sergi açma girişimleri büyük bir değer taşıyor. Onların bu sanatsal yaratılarından başka insanların da yararlanması düşünsel bir katkıdır. Bu yoğun emek gerektiren çalışmaları severek ve beğenerek izledim. Yeni eserlere imza atmaları, eserlerini sergileme cesaretleri izleyenleri mutlu etti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan Pektaş
Ramazan Pektaş - 3 yıl Önce

Anlamlı ve yalın bir değerlendirme. Eserleri veren hocalarımıza ve değerlendirme yazından dolayı kutlarım.