HER YENİ ASLINDA ESKİDİR

Hayalini kurduğunuz bir aracın anahtarını ilk aldığınızda hissettiğiniz mutluluk ve hazzın, bir süre sonra ne kadar sıradanlaştığını fark ettiniz mi? Ya da çok istediğiniz smart telefonun mega pixel kamera, filtre, çözünürlük, ekran ve renk özelliğinin,sahip olduktan bir kaç hafta sonra size aldığınızdaki heyecan hissini vermiyor değil mi? Mesela bir zamanlar ortalığı kasıp kavuran şarkıcılar, müzik grupları neredeler? Neden şimdi isimleri hiç anılmıyor? Adı en çok satanlar listesinde olan, davetlerde onur konuğu olan yazarlar, ressamlar, şairler, düşünürler şimdilerde, neden ortada gözükmüyor? Defalarca başa sararak dinlediğin şarkıyı, neden hiç dinlemiyorsun?Lüks salonlarda günlerce “sergilenen” sanat eserleri şimdi hangi kuytu köşelerde saklanıyor? Hayalini kurduğumuz her şeyi elde ettiğimizde, hızla eskidiğini ve yerine yeni hayallere bıraktığını fark ettiniz mi?

Her yeni şey mutlaka bir gün eskimeye mahkumdur…

Nasıl bir fıkrayı defalarca dinlediğimizde komik gelmiyorsa, beynimiz de farklı ve yeni olanı normalleştirme eğilimindedir. Çünkü beyin enerji ile çalışır, her şeyi gördüğü andaki gibi yorumlamak, şaşırmak bir süre devam ettiğinde, “Yüksek Enerji Kaybı”na neden olur... Oysa ki hayat, yaşam enerjimizi sarf etme aşamasında cimri olmamız yönünde bizleri evrimledi. Her gün aynı ağacın dalındaki meyvelerin hangisinin yenebileceğini keşfetmeye çalışmak oldukça yorucu bir faaliyet. Binlerce yıl önceki atalarımızın öğretileri, günümüzde insanlara yeterli oldu. Artık şaşırmadan, yorulmadan rahatlıkla ondan faydalanabiliyoruz.

Enerjimizi doğru ve tasarruflu kullanmak bizi hayatta tutar.

Bilim adamları bunu zaten gözlemlemiş. Beyin sinyalleri yeni uyarıya maruz kaldığında görüntüleme cihazında sağ ve sol lobdaki bölüm oldukça büyük bir alanda renklenir, “Bir çakmak ateşi gibidir.” 5. kez görüntülendiğinde daha az renkli “Bir kibrit ateşi gibidir.” 20. kez aynı uyarana maruz kalınca ise “İğne ucu kadar renkte gözükür.” Hayal ettiğiniz her şeye bir gün sahip olsanız da bir süre sonra  yeni hayallere yerini bırakacaktır.

Bunun farkında olarak sürekli yeni heveslere enerjimizi doğru şekilde harcamamız gerekiyor.

Vakit nakittir enerjimiz ise sınırlıdır!

YORUM EKLE