HEYHAT!

Bu hafta, gazetedeki alanımı bazı haberlerden birkaç cümleye ayırmak istiyorum.

4 ay önce 10 liradan satılan damacana su, İstanbul’da 30 liraya çıktı.

Denizli’de 11 Nisan Pazartesi itibariyla yürürlüğe giren zamla birlikte şehir içi sivil dolmuş ücreti 6 TL, öğrenci ücreti ise 5 TL oldu.

Bu yazıyı yazdığım sırada da telefonuma gelen bildirim şu yöndeydi: 16 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere, motorine 1 lira 79 zam gelmesi bekleniyor.

Aynı günün sabahında kahvaltımı yaparken arkadaşımdan gelen mesaj ise hayretler içerisinde bıraktı.

Neymiş diye şöyle bir bakalım: Şubat ayında yüzde 20 zamlanan zorunlu trafik sigortasına her ay yüzde 2,25 otomatik zam yapılacak. Yıllık zam yüzde 51’i bulacak.

Ahmet Davutoğlu’nun bir videosu da viral oldu. Şöyle diyor orada da: “İtiraz etmeseydim başbakanlığım gitmezdi, milyarlarıma milyar katardım.”

İnsan bir durup düşünüyor. Yıllar boyunca “Neden o zamanlar itiraz etmediniz, hadi etmediniz ona da tamam, şimdi tek tek kahvehane gibi bir yerde böyle demek yerine milyarlara nasıl milyarlar katıldı illa ki duymak istiyoruz, ki en doğal hakkımız olsa gerek. Bununla da kalmamalı, diye düşünüyor birçok insan. Suç duyuruları yapılmalı, yargı sürece dahil edilmeli. Öyle değil mi? Ben mi yanlış biliyorum yoksa.

Yine bu yazıyı kaleme aldığım 15 Nisan 2022 tarihinde, önüme bir haber düştü.

Ekonomist Necmettin Batırel, "İnsanların geliri arttı yani eskisi gibi değil. Biliyorsunuz asgari ücrete yüzde 50 zam yapıldı. İnsanlar, fiyatlar yüksek ama alıyorlar" dedi.

Sormak isterim, alıyor muyuz sahiden, alım gücümüz gerçekten devam ediyor mu, yoksa kısıtlı miktarlarda mı alıyoruz? Dolmuşa binmek yerine yürüyor muyuz, aracımızla bir hafta sonu tatilimizde kısa da olsa bir geziye gidebiliyor muyuz yoksa evde, televizyon karşısında mı oturuyoruz? Evde oturunca hali hazırda su tüketimimiz de artıyor değil mi? İstanbul’da 30 liraya çıkmış, Denizli’de de 3-4 lira ucuz olsun hadi, fark eder mi, etmez.

Fiyatların artışı artık bizi rahatsız etmiyor mu, sormak isterim. Ekonomist Batırel’e göre etmiyormuş. Siz de durum nedir?

Sanırım ben Türkiye’de yaşamıyorum, birçoklarımız gibi. Heyhat!

YORUM EKLE