HONAZ'IN GÜZELLİKLERİ

Denizli kentimiz il merkezi olarak oldukça güzel, yaşanabilir kentlerden birisidir. Ancak ilçelerimiz de oldukça güzeldir ve zengin bir kültüre, doğal güzelliklere sahiptir. Şu ana dek Acıpayam ve Çivril İlçelerimizi yazdım. Bu yazımda Honaz İlçemizi ele alacağım. Yazının ortaya çıkışını Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği ‘Honaz İlçe Gezisi’ hızlandırdı. Hafta sonu Denizlili gazeteciler, Honaz Belediyesi’nin misafiri oldular ve Belediye Başkanı Yüksel Kepenek'in rehberliğinde ilçenin tarihi ve doğal güzelliklerini yerinde görme, tanıma fırsatı buldular. Geziyi düzenleyen, konuk eden kısaca tüm emeği geçenlere teşekkürler. Gezide Honaz’ın tarihi, kültürel ve turistik mahalle ve bölgeleri ile belediyenin gerçekleştirdiği halka yönelik projeleri yerinde görme olanağı bulduk.

Gezi bir doğa harikası olan şelalenin yanında yapılan kahvaltı ile başladı. Ardından Sultan II. Murad Camii, kapalı pazaryeri, sosyal yaşam merkezi, yerel tohum merkezi, domates tarlası ve gündüz bakımevi ziyareti ile sürdü. Karaçay Mahallesi ziyaretinde basın mensupları vatandaşlar ile serin havada çay içerek sohbet ettiler. Gezinin son kısmında ise Saklıgöl ve Kaklık Mağarası ziyaret edildi.

Ben kendi gözlemlerimi yazayım. Honaz İlçemiz bir meyve diyarı... “Ülkemizin en kaliteli kiraz, vişne, cennet elması ve eriği Honaz'da yetişir” desek yanlış olmaz. Çok bereketli toprakları var, her yer meyve bahçesi. Honaz'dan kilo ile ürün almak yok. Her şey kasa ile satılır öyle bereketli bir yer. Honaz’ı ben Kemal Yalçın'ın ‘Emanet Çeyiz’ kitabi ile tanımış, kitapta geçen yerleri pek iz kalmasa da gidip dolaşmıştım. Emanet Çeyiz kitabında anlatılan ilçedeyiz. Tarihten bugüne çok ünlü Honazlılar var. Haçlı savaşlarını örneğin Miryekefelon Savaşı’nı Honazlı tarihçi Nikitas'dan öğreniyoruz.

Honaz’da Sultan 2. Murat Camii var. Şu an harabe halinde. Ancak restorasyon projeleri hazırlanmış. Cami 1429 yılında yapılmış. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde bu camiden bahsediliyor. Camiye yakın kale kalıntıları var. Caminin dağda oluşu nedeni ile çıkışından Honaz İlçesi ve Ovası muhteşem bir manzara sunuyor. Honaz’da arkeojik zenginlik olarak Colessia Antik Kenti var. Kazılmayı bekliyor. Colessia büyük bir öneme sahip bir antik kent iken, kazı neden bu kadar gecikti? Ben de merak içindeyim…

Honaz Dağı’na adını veren ilçe, Honaz Dağı’nın hem güzelliğini yansıtıyor. Kışın çilesini çekse de yazın Aydınlar, Mentese, Karaçay gibi yayla köyleri buz gibi. Aydınlar ahşap yapıları ile çok ünlü olmaya aday bir köyümüz. Kösten Kalesi ve Kösten Zeybeği, Honaz'ın zenginliklerinden... Kösten, Konstantin’in yerel dilde söylenişi. Honaz’da Saklıgöl Piknik Alanı muhteşem bir doğal güzellik. Göller Yöresi olduğumuzu bize hatırlatıyor. Ormanın içinde bir nazar boncuğu adeta.

Honaz Kaklık Mağarası, ‘Yeraltındaki Pamukkale’ olarak anılıyor. Yüzme havuzu, restoranı ile bir tesis yapılmış. Soğuk su akışı ile yeraltında Pamukkale benzeri bir traverten yapı görenleri büyülüyor. Buz gibi suyunda yürüyerek mağara içi manzaralarını mutlaka görmelisiniz. Biraz kükürt kokusu var ancak katlanılabilir ölçüde. Dereçiftlik Mahallesi’ndeki Ardıçlı Baba Türbesi, Honaz’daki derin kültürün izlerinden. Kocabaş  ve Kaklık tren istasyonları da ilginizi çekebilir. “Honaz’da ne yiyelim?” diye bir soru gelebilir. Honaz’daki tüm kasaplarda et pişirilir. İstediğiniz kasaba oturun onlar sizi doyururlar.

Honaz İlçemiz Denizli'ye en yakın ilçemiz. Yol üstü olmanın yanı sıra bir hafta sonu zaman ayırıp gezmeyi, Honaz kasaplarına uğramayı hak ediyor. Honaz, tüm Denizli'yi bekliyor, benden söylemesi. Tarihi ve doğal güzellikleri ile Denizli, gezdikçe tanınır, tanıdıkça sevilir. 

YORUM EKLE