İKİZ KULELER

Server Tanilli'ye

“Bir rüya görmüş gibiyim, / Yirmi birinci yüzyıl başında, / Önceki yüzyıldan bir Adam, / Tekerlekli sandalye ödüllü, / Bilime, insanlığa adanan, / Bir dünya klasiği.../ Çok yönlü, çok kitaplı bir profesör, / Tekerlekli sandalye hediyeli, / Hain bir kurşunla pusuda, / Alındıktan sonra yürüme yeteneği.../ O geldi şehrimize, / Bir salonda seslendi bize, / Büyük ozanımız Nazım'ın ağzından, / Dize, dize ...”

Osman Can üç kitap birden çıkardı. İkiz Kuleler, Ceviz Ağacı, Kerpiç Evler. İkiz Kuleler'i kendisine imzalatarak aldım. İnsanı sarıp sarmalayan güzel bir kitap. Çok emek verilmiş, çarpıcı imgelerle dolu, umudu kamçılayan şiirler. Şiirler kapalılıktan uzak, açık, anlaşılır bir şekilde yazılmış, insanların duyarlı olmasına bir çağrı niteliğinde. Ozanımız toplum sorunlarıyla iç içe; insana ve insanlığa dair sorunlara ayna tutmaya çalışmış. İnsanın kendine yabancılaşmasına hayır diyen, kendisi olmasını isteyen bu şiirler, bir çığlık gibi suratımızda patlıyor. Ozanın dünyaya ve insanlara dair söyleyeceği sözü var. Dünyanın ve toplumun bugünkü halinden tedirgin görünüyor. Bu tedirginlik şiirlerine yansımış.

İkiz Kuleler şiiri, dünyanın efendisi ABD'nin özgürlük ve demokrasi anlayışının ne menem bir şey olduğunu açıklıyor. İkiz Kuleler'in yıkılışından sonra dünyanın başına gelenleri, dünyanın başında dolaşan kara bulutları çok açık bir şekilde hissediyorsunuz. Şiiri okurken tüyleriniz diken diken oluyor, âdeta ürperiyorsunuz. ABD'nin genişleme politikalarının ne kadar tehlikeli olduğunu, insanlığın uyanık olması gerektiğini düşünüyorsunuz. Sayfalarla verilebilecek bir konuyu ozan tek bir şiirde vermiş. Ayrıca bu şiirde küresel kapitalizmin sömürü, baskı, talan ve saldırı politikalarını da görüyorsunuz.

Nazım'ın 100. Doğum Yıldönümü'nde yazılan şiir de çok etkili. Okuduğunuzda ülkemiz insanlarının durumu, bu durumdan kurtulma mücadelesini de görüyorsunuz. Böylece Nazım'ın başka ozanlara nasıl tükenmez bir esin kaynağı olduğunu anlıyorsunuz. Şiir coşku dolu, gürül gürül akan bir su gibi heyecan dalgasını yükseltiyor.

Ozan haksızlığa, zulme karşı olduğunu her şiirinde gösteriyor. Filistinlilere, Afganlılara, Iraklılara reva görülen zorbalıklara isyan ediyor. Dünyanın neresinde bir haksızlık varsa içi burkuluyor, hüzün duyuyor. Ozan açıkçası adaletli bir dünyadan yana. Bu insanca duruşunu her dizesinde haykırıyor.

Yine ozanımız kadınları, kadınların payına düşenleri şiirsel bir dille dile getirmiş. Kadınların kadınlıklarının farkına varmalarını, özgürleşmelerini insan soyunun geleceği için son derece gerekli buluyor. Özgür kadınların özgür erkeklerle daha mutlu olabileceklerini düşünüyor. Kadınlara ait şiirlerde eşit, özgür, insanca bir anlayış her dizesine sinmiş.

Kamu çalışanlarının bitmeyen kavgası da şiirlerde yer bulmuş. Kamu çalışanlarının nasıl zorlu bir mücadele sonunda örgütlendikleri, işyerlerinde, meydanlarda haklı istemlerini haykırışları içtenlikle anlatılmış. Şiiri okuduğunuzda içinizden sıcacık bir şeyler akıp gidiyor.

Kitapta yer alan “ Öğretmen" adlı şiiri de çok etkili. Şiir, okunduğunda öğretmenin aydınlatma işlevinin ne kadar gerekli olduğu anlaşılıyor. Öğretmene olan sevgi aynı zamanda toplumun kültürel gelişmişliğinin bir göstergesidir. Şiiri okuduktan sonra aydınlık bir geleceğin ancak işini iyi bilen yetişmiş insanlarla kurulacağını düşünüyorsunuz.

İkiz Kuleler adlı şiir kitabını okudum, çok beğendim. Okuyanları farklı evrenlere götüreceğine inanıyorum.

Eline, diline sağlık Osman Can!...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Can
Osman Can - 13 ay Önce

Sevgili öğretmenim Mehmet Pekdüz, yazınızı büyük bir keyif ve gururla okudum. Beğeni dolu güzel sözcüklerinin beni mutlu etti; biraz da inşAllah hak ediyorumdur diye düşünmeden edemedim. Sizin de kaleminize sağlık, kitap kurdu okuyan öğretmen...

Ahmet SARIASLAN
Ahmet SARIASLAN - 13 ay Önce

Aslında bir edebiyatçının, şairin, sanatçının olması gereken doğal özellikleri bunlar. Ama bu özellikleri taşıyan sanatçı olmak erdemlilik olarak kabul edilir oldu. Osman Can'ı ve onu anlatan Mehmet Hocamı takdir ediyorum.
Onlar gibi olabilmek ne güzel...