İLETİŞİM, ÇOCUĞUN MOTİVASYONUNU ARTIRIR

Milli Eğitim Bakanlığı’nca düzenlenen LGS sınavına sayılı günler kaldı. 1 Haziran Cumartesi günü yapılacak sınav için geri sayım başladı. Öğrenciler bir milyona yakın öğrenciye karşı istedikleri liselere girebilmek için ter dökecekler. Şüphesiz bu zorlu maratonda onlar kadar aileleri de stresli ve endişeli . Geçen sene ilki uygulanan sistem değişikliğinden dolayı yaşanan belirsizlik öğrencilerin kaygı düzeyini artırdı. Sınavların isimleri değişse de ,sınav sistemleri de değişse değişmeyecek tek şey sanırım daima sınavlarla karşılaşma durumumuz.

Büyük-küçük, zor-kolay, önemli-önemsiz demeden sınavların her türlüsü öğrencileri ruhsal ve fiziksel olarak etkiliyor. Stres ve kaygı seviyelerinde bir artış oluyor. Aslında kaygı , motivasyonu artıran bir durum olsa da bilinmelidir ki aşırı kaygı öğrenmenin ve öğrendiğini gösterebilmenin önünde büyük bir engel. Önemli olan kaygıyı tamamen yok etmek değil ,onu kontrol altına alabilmektir .

***

Sınavın önemine ve bizim sınava yüklediğimiz anlama göre artış gösteren stres ve kaygı seviyesi kontrol edilmezse istemediğimiz neticeler verebileceğinden dolayı öğrenci ve anne babalar için oldukça önemli bir konu haline geliyor.

Sınava hazırlık bir takım oyunudur ve anne baba bu takımın bir parçasıdır. Sınavlarda başarılı olmak öğrencinin sadece sınava hazırlanmasına ders çalışmasına bağlı olmadığı gibi sınavlara hazırlanmak sadece ders çalışmakta değildir. Sınava girecek olan öğrenciler için anne -baba desteğine en fazla ihtiyaç duydukları dönemdir. Çocuğa bu zorlu döneminde ihtiyaçları olan moral ve motivasyon desteğini vermelidirler. Bu desteği sağlayabilmek için onu gerçekten anladığını ve yanında olduğunu göstermesi gereklidir. Aile içinde kurulan olumlu iletişim çocuğun motivasyonunu artırır.

Bu anlamda anne-baba sınavın olumsuz sonuçlarının da olabileceğinin farkında olmalı, kazanılması gereken bir savaş ve hayatın tek amacı olmadığını düşünmeli ve bu sınavın iyi bir liseye girebilmek için bir basamak olduğunu hissettirmesi öğrencinin güvenli bir şekilde sınava girmesini sağlayacaktır.

Özellikle sınavdan önceki bir iki gün ; öğrencinin kendisiyle yüzleşeceği ve hesaplaşacağı günler değil , çabaları için kendisine teşekkür edeceği bedenini ve zihnini dinlendireceği günler olmalıdır.

***

Sınav öncesi öğrencilerin kendilerine hatırlatmalarını istediğim konu şudur ; İyisiyle kötüsüyle uzun ve zorlu bir hazırlık sürecini , kendimce elimden geleni yaparak geride bıraktım . Biliyorum ki elimden geleni yapamadığımı düşündüğüm zamanlarda da aslında o gün için elimden gelen oydu. Sınavlar benim kim ve nasıl biri olduğumu belirlemiyor, sadece ve sadece benim o andaki bilgi düzeyimi ölçüyor. Bu sınavda bildiklerimi olduğu gibi yansıtacağıma inanıyorum diyerek en büyük desteği kendilerine vermelidirler.

Şimdiden sınava girecek öğrencilerimize bol başarılar diliyorum..

Sevgilerimle…

YORUM EKLE