İNANDIĞIN YOLDA YÜRÜ!

23 Aralık’tan itibaren televizyonlarda ve sosyal medyada gösterilen "İnandığın Yolda Yürü" tanıtım filminin sırrı sonunda çözüldü. Filmin, AK Parti'nin kongre filmlerinden biri olduğu belirtilirken, parti yayınladığı ikinci filmle "İnandığın Yolda Yürü" sloganıyla 7. Olağan Kongre sürecini de 28 Aralık tarihinde resmen başlatmış oldu.

Delege seçimleri sürecini tamamlayan AK Parti’de ilçe kongreleri 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren başlatıldı. İlçe kongreleri Türkiye ve Denizli’de 26 Nisan’a kadar tamamlanacak. (Bu süreç Mayıs 2020’ye de kayabilir) Ardından 1 Haziran 2020’de AK Parti İl Kongreleri süreci başlatılacak ve bu süreç 27 Eylül 2020’de tamamlanmış olacak.

Büyük Kongre ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belirleyeceği bir tarihte 2020’nin son aylarında yapılacak.

AK Parti’nin kongreler sürecini başlatan filmi ve “Kendin için, ailen için, Türkiye için. İnandığın yolda yürü" sloganının açılımını ise Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşma ile anlattı ve tanıttı.

CHP’DENİZLİ’DE 16 İLÇE TAMAM, 3 İLÇEDE SICAK YARIŞA DEVAM

CHP Denizli’de 14 Aralık’ta Kale ve Babadağ’da başlayan CHP ilçe kongreleri tüm hızıyla devam ederken, bugüne kadar 16 ilçe kongre sürecini tamamladı ve ilçe başkanını seçti. CHP Denizli’de 3 ilçedeki kongre süreçleri ise 19 Ocak 2010 tarihine kadar tamamlanmış olacak.  Son olarak Bekilli’de ilçe kongresini yapan CHP Denizli; 11 Ocak Cumartesi günü Sarayköy’de, 12 Ocak Pazar günü ise Buldan’da ilçe kongresini gerçekleştirecek. CHP Denizli  ilçelerdeki kongrelerini 19 Ocak Pazar günü Tavas ilçede yapacağı final kongresi ile tamamlayacak. Ve ardından gözler CHP Denizli İl Kongresi’ne çevrilecek. Mahir Akbaba’nın yaptığı açıklamaya göre İl kongresinin ise Şubat Ayı’nın ilk haftalarında yapılması bekleniyor.

CHP Denizli’de şu ana kadar seçilen yeni dönemin 16 ilçe başkanı ise şu isimlerden oluştu. “Kale; Süleyman İnce, Babadağ; Mehmet Altınöz, Merkezefendi; Ali Osman Horzum, Pamukkale;  Arda Arpacı, Çameli;  Bahtiyar Akyol, Acıpayam; Deniz Albayrak, Güney;  Nafiz Bozçaoğlu, Baklan; Belma Aycan, Bozkurt;  Önder İdem, Beyağaç; Hüseyin Erol ve Çivril’de Emekli General Ünal Karaosmanoğlu Paşa, Çal’da Ömer Dağlı, Serinhisar’da Ercan Usta, Çardak’ta Cemil Kara, Honaz’da Mustafa Çelik ve Bekilli’de Oğuz Damlı.”

ADİL DEMİR; “EN SÜRPRİZ” ARİF BALKANAY; “3. YOL”

İl Kongresi öncesi CHP Denizli’nin sürpriz İl Başkan Adayları da var gibi. Kimler mi? Baro eski Başkanlarından politikanın hareketli oyuncusu Adil Demir bu açıdan üçüncü isim olarak CHP saflarında konuşulmaya başlananların ilki oldu. Ardından Mimarlar Odası eski Başkanlarından ve CHP’nin önde gelen isimlerinden Mimar Arif Balkanay adı sahne aldı. (Şu sıralar Arif Balkanay adı; CHP’de 3. Yol şeklinde geçiyor) Denizli CHP İl Başkanlığı yarışı için mevcut il başkanı Mahir Akbaba ve eski il başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu isimleri ön plana çıkarken, son günlerde Adil Demir ile Arif Balkanay’dan “sürpriz çıkışlar” bekleyen CHP’lilerin sayısı da az değil.

Kısacası Denizli CHP’de İl Başkanlığı yarışı için mevcut İl Başkanı Mahir Akbaba ve eski İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu’nun yanında bir üçüncü veya dördüncü ismin de her an sahne alabileceği kulislerde konuşuluyor. (Demir ile Balkanay’ın CHP İlçe Kongrelerinde sık sık boy göstermesi de CHP Denizli’de dikkat çeken bir ayrıntı)

CHP DENİZLİ’DE; HANGİ İLÇE KAÇ DELEGE İLE İL KONGRESİNDE KATILACAK?

CHP Denizli’de ilçe olağan genel kurul süreci devam ederken, çok adaylı bir yarış olması beklenen il kongresinde oy kullanacak il kongre delegelerinin sayısı da aşağı yukarı belli oldu. Buna göre ilçe kongrelerinde seçilen 600 il kongresi delegesi ile doğal delege 36 isim Şubat ayının ilk haftasında yapılması planlanan CHP Denizli İl Kongresi’nde sandık başına gidecek ve oy kullanacak. (Doğal Delegeler ise; 25 İl Yöneticisi, 9 Disiplin Kurulu Üyesi ve 2 Milletvekilinden oluşuyor)

Denizli’nin en büyük ilçesi konumunda olan Pamukkale İlçesi, CHP il kongresine 190 delege gönderecek. Denizli’nin ikinci büyük ilçesi olan Merkezefendi’den ise 178 kongre delegesi, CHP Denizli İl Kongresi’nde sandık başına gidecek. Üçüncü sırada ise 40 İl Delegesi ile CHP Çivril İlçe Örgütü var. Bu arada İl Kongresi’nde aralarında CHP’li Belediye Başkanları ile ilçe başkanlarının da bulunduğu ve sayıları 36 olan doğal delege de oy kullanacak. 

Toplam 636 delegesinin sandık başına gideceği CHP Denizli İl Kongresi’ne hangi ilçeden kaç delegenin oy kullanacağı bilgisi ise şöyle;

YORUM EKLE