İNCELİĞİN ŞAİRLERİ

Ah;

Kimselerin vakti yok

Durup ince şeyleri

Anlamaya...

Gülten AKIN

2015 Ekim ve Kasım aylarında sonbahar yaprakları gibi iki değerli kadın şairimiz dallarından kopup toprağa düştü. İlk önce Sennur Sezer aramızdan ayrıldı; daha sonra Gülten Akın’ın da fizik olarak aramızdan ayrılışı sanatseverleri derinden yaraladı.

Üniversite yıllarımda Sennur Sezer'in şiirlerinin iyi bir izleyicisiydim. Yazko Edebiyat Dergisi şiirlerini yayınlıyordu. Ezbere bildiğim güzel şiirleri de vardır; bunlar beni çok etkilemiştir. Zaman zaman onun şiirlerini okur, arkadaşlarımın da okumasını isterdim. Örneğin şu şiir ne kadar etkilidir, nitelikli şiir okuyucusu için. “ Belki çirkin bir sözdür borç ve para şiirde/ Alkol gibi gizlice söz edilir açlıktan/ hangimiz tanımadık sofrada yoksulluğu/ utanmadık konuklar geldikçe, evimizden. / Yıkıldık mı, yorulduk mu, döndük mü, önemli bu/ Sığındık mı bilinen çaresiz yalanlara/ Ölenler, öldürülenler kırdı mı direnmeyi/ İşlemedi mi dipte kanayan eski yara ? / Şimdi sorgular bizi kendi çocuklarımız/ Yanıtlar mı onları bizim yazdıklarımız/ Söyle baba ne yaptın, / Anne ne yaptın söyle öldürülürken insanlar?”

Bu şiir bile toplumsal yaşamı apaçık ortaya koymaktadır. Yaşadığı çağdan, toplumundan sorumlu olan şair, uyarı ve uyandırma görevini yapmaktadır. Yan tutmayan değil, tam tersine emekten ve alın terinden yana olduğunu göstermektedir. Şair çalışan, emeği ile geçinen insanların mutlu geleceğine dair öngörülerini bize hissettirmektedir. Sennur Sezer kadınların da büyük bir şair olabileceğini yazdıklarıyla ve toplumsal duruşuyla kanıtlamıştır. Yazdıklarında inceliği, kadın duyarlılığını, rahatlıkla görebiliriz. İnsanların bireyselden toplumsal bilince yönelmelerinde, onun şiirleri çok önemli bir işlev görmüştür.

Hayat TV'de çok güzel ve aydınlatıcı söyleşileri olmuş, izleyicileri geniş kültürü, sağlam bilinciyle etkilemiştir. Evrensel Gazetesi'ndeki kültür sayfasında, genç şairlere ve yazarlara yazdığı mektuplar da yüreklendirici bir işlev görmüştür. Gençler için çok değerlidir, onların Sennur Abla’sıdır. Sennur Sezer, şiirin dışında, edebiyatın başka alanlarına da el atmış, değerli ürünler vermiştir. Okuduğumuzda, biraz dikkatli incelediğimizde, ne kadar değerli bir kültür insanı olduğunu anlayacağız.

Gülten Akın da ülkemizin bir başka değerli kadın şairidir. Gülten Akın'ın kendine özgü bir dili ve anlatımı vardır. Halkın konuşma dilinden, ağıtlardan, türkülerden yararlanarak güzel şiirler yazmıştır. Halk kültürünü ve dilini özümseme yolunda bilinçli bir çabası olmuştur, şiirlerinde bunu görürüz. Yazdığı şiirlerde toplumcu damarın önemli sanatçılarından olduğunu göstermiştir. Gülten Akın, çağdaş şiirimizin önemli bir temsilcisi ve seçkin bir üyesidir.

Gülten Akın'ın şiirleri, toplumsal duyarlılığı yüksek olan şiirlerdir. Birçok şiiri bestelenmiş, tanınmış müzik sanatçıları tarafından seslendirilmiştir. Örneğin “ Deli Kızın Türküsü “ , Sezen Aksu tarafından başarıyla müziğe uyarlanmıştır. Bazı şiirleri “ Grup Yorum “ tarafından da bestelenmiştir. Yazdığı şiirler başka müzik sanatçıları tarafından bestelenerek milyonlarca kişiye ulaştırılmıştır. Gerek Sennur Sezer, gerekse Gülten Akın’ın şiirleri yeniden okunup değerlendirilmelidir. O zaman bu şairlerin toplumsal yükümlülüklerinin anlamını da kavramakta zorlanmayacağız Toplumcu şiir damarını, bu kadın şairlerimizin şiirleri daha da zenginleştirmiştir.

Edebiyat dünyası, bu iki kadın şairini, bundan dört yıl önce arka arkaya kaybetti. Onların şiirlerini okuyarak yaşadığımız toplumu anlayabilir, bilinç dünyamızı zenginleştirebiliriz. Yaşamımızı şiirin verdiği güçle zenginleştiren bu sanatçıları unutmayacağız. Değerli anıları önünde saygıyla eğiliriz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet SARIASLAN
Ahmet SARIASLAN - 7 ay Önce

Yavan şiirlerin âdeta istilasına uğradığımız bugünlerde bu değerli şairlerimizi anmak (ve anlamak) çok anlamlı. Güzel bir vefa örneği.
Unutulmamaları dileğiyle.
Yüreğinize sağlık Mehmet Hocam.