İNSAN GELECEĞİNİ NASIL KURAR?

İnsanlar aslında geleceklerini yaratmaz sadece alışkanlıklarını yaratır ve alışkanlıklar da insanların geleceklerini inşa ederler.

Meseleye bir de bu açıdan bakmak lazım bence… Hepimiz geleceğimizi inşa etmek için uğraşıyoruz; gençlerimiz, yeri geldiğinde ülke değiştirmek isteyen orta yaşlı çalışanlarımız, belirli bir yaştan sonra sektör değiştirmek isteyen uzmanlarımız, hayatına yön vermek isteyen herkes için bu geçerli.

Geleceğimizi neye göre inşa edeceğiz peki?

Geçenlerde İlber Ortaylı‘nın çok değerli bilgiler içeren kitabını okudum birçok yerde çok satanlar listesinde mutlaka gözünüze çarpmıştır oldukça dikkat çekici bir renk olan sarı kapağında “İnsan geleceğini nasıl kurar?”, “Kendini inşa etmenin yolları” yazıyor.

Bu kitapta çok önemli hayat dersleri var, zor zamanlarda nelerden güç aldığımız; yaşadığımız şehrin bize kattıkları (ve bizim de yaşadığınız şehre neler kattığımız) idame-i hayatın ne ve neden önemli olduğu; yeteneğin nasıl kullanıldığı, etrafa bakma sanatının nasıl öğrenildiği gibi birçok konulara değiniliyor.

****

 İlk bölüm insan kendini nasıl inşa eder üzerine olmuş, daha önceki kitabı “Bir ömür nasıl yaşanır?” da sevgili hocam hayatı evrelerine ayırmış: 15’ine kadar, 15-25 arası, 25-40 arası ve 40 yaş sonrası… Sonuç olarak dört temel bölümden bahsediyor. Özellikle 40 yaş sonrası bir hedef koymanın zorluğundan bahsediyor. Kişinin duraklamadan saçmalamadan olayları ve yapacağı işleri birbirine geçirmeden karıştırmadan düzenli bir şekilde enerjik ve tezcanlı olarak gününü doldurması önemlidir diyor İlber Hoca; “Bu verimlidir, iyi bir zaman mühendisliği ile mümkündür. Şüphesiz insanın ilk öğrenmesi gereken meselelerdendir ama maalesef ölene kadar tam olarak öğrenilmez” diyor. İşte tam da bu noktada geleceğimizi inşa etmek için alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz gerektiğini anlıyoruz eğer doğru ve net bir hedef koyarsak o hedefe adım adım ilerlemek için günlük görevlerimizi, ödevlerimizi, sorumluluklarımızı ve alışkanlıklarımızı düzenlersek o hedefe ulaşmamız işten bile değil. (İlber Hoca 35’inden sonra ne hazindir ki hedef koyulmaz diyor) Alışkanlıkları değiştirmek ve oluşturmak pek kolay olmuyor üstün çaba, dirayet ve otokontrol gerekiyor.

Ne demişler: Alışkanlıkların neyse sen olsun!

YORUM EKLE