İNSAN İZ BIRAKIR

Toplumların kültürü; onların geçmişleri ve hatıraları olan “toplumsal hafızalarını” canlı ve sıcak tutmalarıyla da doğru orantılıdır.  DRT Denizli’de yaklaşık  iki yıldır sürdürdüğümüz ve büyük ilgi gören bir programından söz etmek istiyorum, bugünkü yazımda.. İz Bırakanlar..

İz Bırakanlar; “Tarihte yer edinmiş, hayata  bir çizik atmış ve ardında iz bırakmış” önemli isimleri yani; yönetmen, yazar, şair, oyuncu, müzisyen, bilim adamı, aktivist, veya siyasetçileri hayat hikayeleri ile ve “onlar unutulmasınlar” diye anlatılan ve anan bir program olarak tasarlandı.. Türkiye ve Denizli tarihinde yer bulmuş ve unutulmayan izler bırakmış ünlü isimlerin öyküleştirildiği “İz Bırakanlar” DRT Denizli’nin yaklaşık 2 yıldır en çok izlenen programları arasında yer aldı.

Evet, yine yeni bir aya girdik. Ağustos’ta doğan ve hayata veda eden ünlü ve tanınmış isimleri anlattığımız bu yarı belgesel programımızda bu ay kimler var, bir sıralayalım istedik. Yani yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda beğeni telefonları alan bu programın Ağustos ayı duyurusunu yapalım istedik.

 “Tevfik Fikret, Muzaffer İzgü, Mesut Mertcan, Selçuk Yula ve sarışın bomba Marilyn Monreo”, önümüzdeki günlerde anacağımız ünlü isimler arasında yer alıyor. Çocuk kitapları ve edebiyatının ünlü ustası Muzaffer İzgü Ağustos’ta aramızdan ayrılan isimlerden biri. 12 Eylül Darbesi’nin 1 numaralı bildirisini (zoraki de olsa) duyuran ünlü ses, TRT Haber Spikeri Mesut Mertcan ile yeşil sahaların efsane Fenerbahçelisi Selçuk Yula da Ağustos’ta kaybettiğimiz ünlülerimizden. Yaşadığı yıllarda tüm dünyaya moral ve güzellik aşılayan (Sadece, Vietnam’ı işgal eden Amerikan Askerlerine moral olamayan) ünlü Amerikalı Sanatçı, yani “sarışın bomba” Marilyn Monreo da Ağustos’ta bu dünyadan ayrılanlar arasında yer alan bir ünlü.

YİYİN EFENDİLER YİYİN..
Çeşitli yıllarda ağustos aylarında kaybettiğimiz ünlü isimler arasında bulunan biri daha var ki; onu biraz daha fazladan anlatma gereği duyduk. Adı; Tevfik Fikret.. Şair, edebiyat adamı, eğitimci ve Mekteb-i Sultani’nin (Galatasaray Lisesi) müdürlerinden, Türkiye’de Fransız okulları geleneğinin kurucusu. Onu en çok 0 “Han-ı Yağma” yani; sofrayı yağlamama şiiri ile tanırız.. “Bu harmanın gelir sonu, kapıştırın gider ayak: / Yarın bakarsınız söner, bugün çıtırdayan ocak; / Bugünkü miğdeler kavi, bugünkü çorbalar sıcak, / Atıştırın, tıkıştırın, kapış kapış, çanak çanak… / Yiyin efendiler, yiyin; bu han-ı iştiha (bu iştah veren sofra) sizin; / Doyuncaya, tıksırıncaya, patlayıncaya kadar yiyin!./”

YORUM EKLE