İŞÇİ SINIFININ YAZARI

Vedat TÜRKALİ, Türk Edebiyatı'nın dev romancılarından biri. TÜRKALİ’Yİ “ Bir Gün Tek Başına “ adlı romanıyla tanıdım. Aşağı yukarı yirmi beş yıl önce “ Okudukça “ adında bir program vardı; her programda edebiyat ağırlıklı bir soru sorulurdu. Bu soruyu bildiğim için TRT'NİN program yapımcıları adıma kitap gönderdiler. Bana hediye edilen kitaplar arasında “ Bir Gün Tek Başına" da vardı. Bu roman beni toplumcu gerçekçi edebiyatla tanıştırdı. Yazar, işçi sınıfının özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelesini bilinçli okuyuculara tanıtmıştır. Bu yapıtıyla yazar, başta işçi sınıfı olmak üzere çalışan geniş kesimlerin de bir edebiyatları olabileceğini göstermiştir. Daha sonra arka arkaya birbirinden güzel yapıtlara imza atmıştır.

“ GÜVEN" adlı romanı da bunlardan biridir. İki ciltlik, geniş oylumlu, büyük bir baş yapıttır. GÜVEN'DE komünistler ve ilerici insanların sömürüsüz bir dünya uğruna verdikleri mücadele anlatılmaktadır. Hataları, yanlışlıkları da gözler önüne serilmektedir. Okurken nasıl zorlu, gözü kara bir mücadelenin içinde oldukları anlaşılmaktadır. GÜVEN'DE komünistler gerçek kimlikleriyle, aşklarıyla, arkadaşlıklarıyla, dostluklarıyla, dayanışmacı yanlarıyla apaçık anlatılmaktadır. GÜVEN'DE Türkiyeli komünistlerin mücadele tarihleri eğrisiyle, doğrusuyla verilmektedir.

GÜVEN'DE, çok açık ve anlaşılır bir dil kullanılmıştır. Dilde ve anlatımda tabular yıkılmakta, küfürlerin bile açıkça, halk diliyle söylendiği görülmektedir. Şimdiye kadar olan anlatılarda böyle bir dil çok seyrek kullanılmıştır. İlk kez kullanılan bu halk dili, yapıtın değerini hiç azaltmamakta, tam tersine artırmaktadır.

Arkasından “ KAYIP ROMANLAR" yayınlanır. KAYIP ROMANLAR’DA da komünistler ön plandadır, onların mücadeleleri vardır. Romanda yurt dışından Türkiye'ye dönen Dr. Nadir Bey'in Esme ile olan aşkı anlatılmaktadır. Dr. Nadir Bey, seksenine merdiven dayamış biridir; Esme ise yirmi sekiz yaşlarında. Arada yarım yüzyıllık yaş farkı var. Esme ile bir arkadaş toplantısında tanışırlar. Esme bir üniversitede okumakta, vaktinin kalan kısmını da bir reklam şirketinde çalışarak geçirmektedir. Giderek arkadaşlıklar gönül ilişkisine dönüşür. Bu gönül ilişkisinde gelgitler, gerilimler de yaşanmaktadır.

Esme'nin Diyarbakır'da bir işi çıkar. Arkasından Dr. Nadirde Diyarbakır'a gider. Diyarbakır'da bir otelin lokantasında komünist bir doktorla tanışır, onunla Diyarbakır'ı gezerler. Böylece hem Diyarbakır'ı tanır, hem de bu bölgede olup bitenler hakkında bilgi sahibi olur. Bu romanda Dr. Nadir, Esme aşkı ekseninde, Türkiye'de olup biten her şey hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Roman okunduğunda tabu olarak görülen, susularak geçiştirilen birçok konunun nasıl yüreklice işlendiğini görüyoruz.

Her ülke kendine özgü dev yazarlar yetiştirmiştir. Sovyetler Birliği için ŞOLOHOV nasıl bir devse, TÜRKALİ ‘DE arka arkaya yayınlanan yapıtlarıyla, Türkiye'nin dev bir yazarı olduğunu göstermiştir.

1919’da doğan senarist, şair ve romancı Vedat TÜRKALİ 2016’da 97 yaşında aramızdan ayrıldı. Yaşasaydı şimdi 100 yaşında olacaktı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih binbay
Fatih binbay - 3 yıl Önce

Vedat türkali ile tanışmışlığım birebir sohbet etmiş liğim bana kar kalan anılarım arasındadır. Tüm kitaplarını okumuşolmakta ayrı bir kar. Memet hocayısa tanımayı aynı değerde görürüm. Selam ve sevgilerimle.