İSMAİL HAKKI TONGUÇ'UN ARDINDAN

24 Haziran, İsmail Hakkı Tonguç’un vefatı ve Tonguç’u anma günüdür. Köy Enstitüleri Anadolu’yu bir güneş gibi aydınlatmış, köy çocuklarını hızla eğitim ordusuna kazandırmıştır. Bugün konuşmamız gereken yeni çözümler, yeni ufuklardır. Muasır medeniyetler köy enstitüsü mantığını incelemiş ve yaparak öğrenme metodunu uygulamışlar, halen de kullanmaya devam etmektedirler. 18 yaşına gelen her çocuğun bir mesleği bir altın bileziği olmalıdır. Eğer isterse akademik yeteneklerine uygun üniversite eğitimine devam etmelidir. Çözüm köy enstitüsü mantığında gizlidir.

Köy enstitüsü mantığını anlamak istiyorsak düz lise eğitiminden vazgeçmekle işe başlamalıyız. Mesleğe hazırlık içeren teknoloji tasarımın temel ders olduğu ortaokullar kurmak ve ardından çocukları ilgi alanları ve yeteneklerine göre tarımdan, sağlığa, elektrikten bilgisayara, adaletten muhasebeye, turizmden aşçılığa farklı dallarda konusunda uzmanlaşmış mesleki teknik liselere yönlendirip tümünün bir mesleğe sahip bir biçimde lise mezunu yapılmasıdır.

Meslek liseleri eğitimde büyük yer tutmalıdır ki teknoloji alanında ilerleme kat edilebilsin. Meslek liselerinin varlığı başarılı, akademik yetenekleri yüksek çocuklarımızın fen liselerine gitmelerine engel değildir. Spor, güzel sanatlar gibi alanlarda da liselerimize de ihtiyaç vardır. Köy enstitülerinin mantığında okula gelen çocuklara yurt, yemek, harçlık sağlanıyordu. Benzer özendirici yöntemler yine uygulanabilir. Burs, pansiyon (yurt), okul sonrası iş imkanı, mikrokrediler ile meslek liseleri bir cazibe merkezi olabilir.

Meslek lisesi deyince aklınıza teknolojiden uzak okullar gelmesin. Bilgisayar, yapay zeka, elektronik, uzaktan algılama, akıllı sistemler, yazılım, havacılık, motor teknolojileri bilen gençler yetiştiren yüksek teknolojili okullar gelsin. Köy enstitüsünün esas mantığı budur. Her ilçemiz bünyesinde meslek yüksekokulları istiyor. Aslında ilçelerimizin ihtiyacı o ilçeye ve çevre ilçelere hitap edecek o bölgenin ihtiyaçlarını gözeten teknolojik gelişmeleri takip eden meslek liseleridir. İsmail Hakkı Tonguç'u anmak demek, köy enstitülerini bir parça anlamak ve günümüze uyarlamak demektir.

Köy enstitülerinin mantığı kurumlara bağlı meslek liselerinde 2000'li yıllara kadar devam etti. Ben de böyle bir lisede okudum. O yüzden köy enstitülerinin mantığını, ülkemize kazandırdıklarını gözümle gördüm. Ziraat meslek liseleri, veteriner sağlık liseleri, ev ekonomisi meslek liseleri, sağlık meslek liseleri, demiryolu, tapu kadastro, meteoroloji meslek liseleri de Anadolu’dan başarılı gençleri sınavla tespit etti. Yatılı okullarda köy, şehir dinlemeksizin ülkeye hizmet edecek kıvama getirdi. Her mezun teknisyen unvanı ile mezun oldu. Okumak isteyen akademiye devam etti. O gençler yetiştikleri okulları hiç unutmadılar ve ülkeye hizmet etmekten hiçbir koşulda vazgeçmediler. Şimdi o okullarında çoğu kapandı.  Kurumları ile olan bağları kesildi.

İsmail Hakki Tonguç'u anarken yüksek teknoloji üreten meslek liseleri isteyelim. Tarım okulları, veteriner sağlık liseleri, turizm, gıda liseleri isteyelim. Eskiden olduğu gibi ilgili kurumların bu okullarla bağlarını kuralım. İşte o zaman Atatürk'ün dediği gibi muasır medeniyet yolunda yürür, işsizliği önler, gençlerimizi gelecek kaygısından kurtarabiliriz.

YORUM EKLE