İŞTE; BASIN DEDİKLERİ…

24 Temmuz 2019 tarihinde, basında sansürün kaldırılışının 111. Yılını kutladık… Denizli Gazeteciler Cemiyeti’ne ziyaretler oldu… Aslında sansürün kaldırılışını bayram olarak kutlayan tek ülke biz olsa gerek… Son 10 yıldır basının ağırlığı yok oldu… Ben bu mesleğe başladığım yıllar gazete sütunlarında yer alan bir sütun haber, ses getirirdi… Hürriyet, Güneş, Yeni Asır ve Milliyet gazetelerinde yayınlanan iktidarı eleştiren haberlere hep “Zaman Gazetesi’nde yetkililerin açıklamaları olurdu… Benim yaptığım haber için konuşmayan yetkili haberi yalanlamak için “Zaman Gazetesi’ne sarılırdı…

Birde, kamu kurumlarının yerini bilmeyen gazeteciler geliyor… Çünkü her kamu kurumunun basın birimi var… Onların gönderdiği haberle yetinmek zorunda kalıyorsunuz… İstediğiniz ek bilgi ise onay almıyor… Yeni nesil gazeteci arkadaşlarımız, Belediye Meclisleri nasıl çalışır, neler yapar bilmiyor… Artık whatsap var… Ajanslardan gelecek haberleri dört gözle bekleyen arkadaşlarımız var… Basın, eleştiri ve özeleştiri yapmadığı sürece gelişmesi olmayacaktır… Çünkü sorgulayanlar olmayacaktır…

24 Temmuz Basın Bayramı için mesaj yayınlayan Kamu kurum ve yetkililerinden birer bukle sizinle paylaşmak isterim…

DENİZLİ VALİSİ HASAN KARAHAN:

“Çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez temel unsurlarından biri olan basın, toplumun yapılanmasında ve gelişmesinde büyük rol oynamaktadır”

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE DENİZLİ MİLLETVEKİLİ GÜLİZAR BİÇER KARACA:

“Basın kuruluşları sahiplerinin, basından gelen insanlar olması gerektiğini savunuyor ve mücadelesini de veriyoruz”

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OSMAN ZOLAN:

“Basın mensuplarımız günün 24 saati tetikte bekliyor. Zor alanlarda, zor şartlarda, bazen üzücü, bazen keyifli haberleri insanlarımıza ulaştırıyor, iletişimi sağlıyorsunuz"

DENİZLİ GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI OSMAN NURİ BOYACI:

“Sorunlarımız çok fazla. 1908’de resmi olarak sansür kalktı. Ancak günümüzde farklı olarak sansürlere maruz kalıyoruz. Bunlardan en önemlisi ekonomik sansür.”

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. HÜSEYİN BAĞ:

“Demokratik toplumlarda özgür ve tarafsızlık ilkesiyle icra edilen gazetecilik mesleği, farklı seslerin ve görüşlerin ifade edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Hiç şüphesiz basın, bir milletin müşterek sesidir”

MERKEZEFENDİ BELEDİYE BAŞKANI ŞENİZ DOĞAN:

“Doğru, tarafsız, objektif yayıncılık prensibinden ödün vermeyen ve gösterilmesi gerekeni gösteren tüm basın mensuplarımızın bayramını kutluyorum”

PAMUKKALE BELEDİYE BAŞKANI AVNİ ÖRKİ:

“Denizli’de görev yapan basın mensuplarımızın, özellikle turizm bölgesi olan ilimizin, ilçemizin dünyaya tanıtılması noktasında, üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştığını görmekteyiz”

AK PARTİ DENİZLİ İL BAŞKANI NECİP FİLİZ:

“Tarihin her döneminde milletin gözü, kulağı ve sesi olan basınımız ve basın çalışanlarımız, aralıksız yerine getirdikleri bu önemli görevlerin yanı sıra, milletimizin yaşadığı olağanüstü dönemlerde de önemli vazifeler üstlenmişlerdir”

CHP DENİZLİ İL BAŞKANI MAHİR AKBABA:

“Her ne kadar bayram olsa da bayram tadında bir gün yaşamadınız ve bayram tadında günleriniz de yok. Sizin içinde bulunduğunuz şartları daha iyi noktalara taşınması için CHP olarak mücadelenize katkı koymak için elimizden geleni yapacağız”

DENİZLİ SANAYİ ODASI BAŞKANI MÜJDAT KEÇECİ:

“Günümüzde artık basın, çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olmuştur”

DENİZLİ TİCARET ODASI BAŞKANI UĞUR ERDOĞAN:

“Halkın bilinçlenmesi ve doğru bilgiye ulaşması amacıyla çok önemli bir görev ifa eden basın, yaşamımızın olmazsa olmazıdır”

DENİZLİ TÜCCAR, SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI PLATFORMU DÖNEM SÖZCÜSÜ VE DENİZLİ TİCARET BORSASI BAŞKANI İBRAHİM TEFENLİLİ:

“Basın camiası, toplumun gözü, kulağı ve sesidir. Basında sansürün kaldırılmasıyla toplumun gözü, kulağı ve sesi olan basın camiası; sansürsüz, tarafsız ve özgür bir şekilde görevini yaparak toplumsal gelişmeye ve demokrasiye büyük katkı sağlamaya başladı.”

YURTSEVEN’DEN ANLAMLI KUTLAMA…

Denizli Gazetesi’ni Erol Özbal döneminde tek başına yürüten meslektaşımız Ömer Yurtseven, sosyal medya dan rahmetli Sakıp Sabancı ile röportaj yaparken çekilen fotoğrafı paylaştı. Yurtseven mesajında, “Gazetecilik ve Basın Bayramı Kutlu Olsun. Bir gazeteci olarak toplumsal kültürümüzdeki derinliği önemsiyorum. Çünkü bu derinlik; basın özgürlüğü ile birlikte demokrasiyi olgunlaştıracak, uzlaşı ve hoşgörü iklimini de yaygınlaştıracaktır.. Günün anısına Sakıp Sabancı ile 1995 yılında Pamukkale’de gerçekleştirdiğimiz söyleşinin fotoğrafını özellikle koydum. Çünkü, kendisi o tarihte Türkiye’nin iki büyük holding patronundan biri olarak ilk kez “1Mayıs İşçi Bayramı olarak kutlanmalıdır.” açıklamasını yapmıştı. Yani demokrasi, uzlaşı hoşgörü anlayışının en güzel yansımasını basın özgürlüğü zemininde adeta tarihe not düşerek gerçekleştirmişti. Yıl: 1995 Sakıp Sabancı’yı rahmetle anıyorum.” Diyor…

Gazetecilik bir zamanlar, en zor mesleklerin başında geliyordu… Sosyal medya bu saltanatı alabora etti…

Sansürsüz bir dünya istiyoruz…

“PAMUKKALE VE LAODİKYA’NIN GELİRİ DENİZLİ’DE KALMALIDIR” ÇAĞRIMIZIN 1600’ÜNCÜ GÜNÜDÜR…

Pamukkale ve Laodikya Antik Kenti’nin gelirleri, Denizli’ye kalmıyor... Hierapolis, (Kutsal Şehir) binlerce yıldır, insanlara şifa dağıtıyor… Pamukkale ve Laodikya son yıllarda, Denizlililerin ilgi odağında değil… Artık, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygulamalarıyla Denizlililerin “Laodikya ve Pamukkale Sevgi Ateşi” söndü… Geçmişte, Denizlililer gelen konuklarını Pamukkale ve Loadikya’da ağırlar ve fotoğraf çektirerek anılarını ölümsüzleştirirdi… Şimdiler de ise; böyle anılar ölümsüzleşmiyor… “Pamukkale ve Laodikya’nın Geliri Denizli’de Kalmalıdır” çağrımıza Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, yanıt verene kadar devam edeceğiz…

Pazartesi’nin Sözü

“Ulusun bağımsızlığını, yine ulusun kesin kararı ve direnişi kurtaracaktır”

Mustafa Kemal ATATÜRK

YORUM EKLE