İŞTE; ZEYBEKCİ’SİZ DENİZLİ’NİN ANKARA HALLERİ!

2004 yılında Denizli Belediye Başkanlığı ile başladığı siyasi yolculuğunu; 3 dönem milletvekilliği ve 61, 62, 63 ve 65’nci hükümetlerde 4 dönem Ekonomi Bakanlığı görevi ile sürdüren ve Denizli’nin en uzun süre görev yapan bakanı unvanını alan Nihat Zeybekci’nin yeni sistemin ilk kabinesinde yer almaması Denizli kentini adeta Ankara’da hem yetim, hem de öksüz bıraktı. Kısacası yeniden karılan politik aktörler kartında Bakan Zeybekci’nin olmaması;  “Denizli’nin bundan böyle Ankara rehberliğini kim yapacak? Son 15 yıldır makus talihini yenen Denizli, yıllar sonra yine kaybeden il haline geldi” soru ve yorumlarının baş gündem halini aldığı bir kent oldu.

1,5 AY ÖNCE BAŞKENTTE “1 BAKAN VE 3 BAKAN YARDIMCIMIZ”  VARDI
Yeni dönemde Denizli ilk kayıplarını politikanın zirve notlarında yaşadı. Bundan birkaç ay öncesine kadar Ankara’da 1 Bakan, 3 Bakan Yardımcısı ile temsil edilen Denizli için Bakan Yardımcıları Atama Kararnameleri’nden bir tane bile müjdeli haber gelmedi. Adalet Bakan Yardımcısı Serinhisarlı Bilal Uçar ve Tavaslı Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Karabay, ‘Bakan Yardımcısı Kararnameleri’nde yoktu. Bozkurtlu Dışişleri (eski) Bakan Yardımcısı, eski Büyükelçi Ahmet Yıldız ise Denizli Milletvekili olarak TBMM’de yer alınca, Denizli’nin Bakan ve Bakan Yardımcıları sayısı 4’den sıfıra düştü. Ne diyelim? Son Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin, “Bizim derdimiz Denizli’yi, Türkiye’de siyasetin ve ülke yönetiminin birinci masasında oturtmak, Batı Anadolu’da siyasetin başkenti yapmak” sözü belki de bundan böyle daha yakıcı bir şekilde anlaşılır..

YEREL SEÇİMLERE 8 AY KALDI BU İSİMLERE DİKKAT!
2019 yerel seçimlerine sadece 8 ay kaldı. Denizli’de yerel seçimler öncesi en çok merak edilen politik konu ise daha şimdiden “siyasi partilerin başkan adayları kimler olacak?” sorusu etrafında dolanıyor. Başkan Zolan çoktan aday, hem de adeta “doğal ve sürdürülebilir” aday.. Ancak yerel yönetimler için kulislerde adaylığa yakıştırılan muhtemel aktörlerin başında ise; “Adnan Keskin, Melike Basmacı, Süleyman Kocasert, Arif Balkanay, Haluk Değirmenci, Hasan Aracı, Hüseyin Memişoğlu, Uğur Erdoğan, Ahmet Divarcı, Hüdaverdi Otaklı’nın” isimleri çok sık geçiyor. Denizli’nin en büyük ilçelerinin mevcut Başkanları; Hüseyin Gürlesin ve Muhammet Subaşıoğlu da zaten “yeniden” aday. Bu arada eski Kale Belediye Başkanı İsmail Yarımca ise daha şimdiden MHP’nin Merkezefendi Belediye Başkan Adaylığı’na talip oldu bile.. Detaylar yarın bu köşede..

 

YORUM EKLE

banner212

banner211