İYİ PARTİ’NİN PAMUKKALE PLANI; YA AKGÜN, YA DA…”

CHP-İyi Parti İttifakı çerçevesinde; Büyükşehir ve İlçe Adaylarını belirleme tasarrufu ağırlıklı olarak İyi Parti’ye bırakılan Denizli’de şimdi gözler, Pamukkale ilçesine çevrildi. Denizli’nin en büyük ilçesi Pamukkale’de bir aydan fazla bir süre önce CHP Adayı olarak açıklanan Ahmet Divarcı’nın partisi tarafından geri çekileceği ve yerine İYİ Parti’nin göstereceği ismin Pamukkale İlçesi Belediye Başkan Adayı olacağı iddia edildi. Pamukkale adayının kaderi de büyük olasılıkla bugün gerçekleştirilecek Kemal Kılıçdaroğlu-Meral Akşener görüşmesi sonrası belli olacak.

'O GÜN, BUGÜN'DÜR; İYİ PARTİ-CHP İTTİFAKI’NIN TÜM DENİZLİ ADAYLARI BUGÜN BELLİ OLUYOR

Türkiye genelinde CHP’den (Bodrum da dahil) önemli bir çok ilçeyi isteyen İyi Parti Genel Başkanı Akşener’in ilgilendiği büyük ilçelerden birinin de; Pamukkale İlçesi olduğu kaydedilirken, İYİ Parti’nin de özel bir Pamukkale planı üzerinde çalıştığı öne sürüldü. Bu iddiaya göre Türkiye’nin 25 ilçesinden daha fazla nüfusa sahip bir ilçe olan Pamukkale’de, CHP’nin çok önce açıklanan adayı Ahmet Divarcı ismi geri çekilecek. Onun yerine İyi Parti-CHP İttifak Adayı olarak İyi Parti Denizli İl Başkanı Hasan Akgün aday gösterilecek. Pamukkale ve Denizli’nin 19 ilçesinde de “dananın kuyruğu” büyük olasılıkla bugün yapılacak Kılıçdaroğlu-Akşener görüşmeleri sonrası kopacak. Ve İyi Parti-CHP İttifakı’nın Denizli Adaylarının tamamı netleşmiş olacak.

HÜSEYİN GÜRLESİN “ŞOK” BİR BASIN TOPLANTISINA HAZIRLANIYOR, İDDİASI

Öte yandan partisi tarafından yeniden aday gösterilmeyen Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin’in ise bu günlerde “şok” bir basın toplantısı gerçekleştireceği ve önemli iddiaları içeren dosyaları kamuoyu ile paylaşmaya hazırlandığı öğrenildi. AK Parti’nin Denizli’de yeniden aday göstermediği mevcut Belediye Başkanları arasında Gürlesin dışında; “Çivril Belediye Başkanı Dr. Gürcan Güven, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol ve Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk” de bulunuyor. Denizli’nin ilçe başkan adayları açıklamasının ardından kulislerde; Başkan Gürlesin’in AK Parti’nin “saha araştırmaları ve anketlerinde” iyi sonuçlar almadığı ve bu nedenle yeniden aday gösterilmediği belirtilmişti. Ve Pamukkale’de AK Parti’nin adayı, Denizli’nin genç politik aktörlerinden AK Parti eski İl Başkanı Avukat Avni Örki oldu. Başkan Gürlesin’in ise yeniden aday gösterilmemesine çok üzüldüğü ve sinirlendiği bu yüzden bazı hazırlıklar yaptığı belirtiliyor. Ayrıca yine siyasi çevrelerden sızan kulis haberlerine göre Pamukkale’de İyi Parti’nin mevcut Başkan Hüseyin Gürlesin’i aday gösterebileceği de konuşuluyor. Denizli’de şimdi tüm dikkatler; Gürlesin’in yapmayı planladığı basın toplantısına çevrilmiş durumda. (Gürlesin’in beklenen basın toplantısı; 16 Ocak Çarşamba Günü Kınıklı Pamuk Kafe’de saat; 10.00’da gerçekleştirilecek)

MAHMUT ÖZTÜRK İYİ PARTİ ÇARDAK ADAYI MI?

Denizli siyasi arenasında şu sıralar tüm ilçelerde başkan adaylarını açıklayan AK Parti ile Merkezefendi ilçesinde Şeniz Süzek Doğan’ı netleştiren CHP’de derin bir sessizlik hakim hale gelirken, bir önemli kulis haberi de Çardak’ın AK Partili Belediye Başkanı Mahmut Öztürk hakkında ortaya atıldı. Çardak ilçesi adayı konusunda CHP ile adeta (mükerrer ve) tartışmalı duruma düşen İyi Parti’nin, yeniden aday gösterilmeyen AK Partili Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk’e adaylık teklifi götürmeye hazırlandığı öne sürüldü. İyi Parti Denizli örgütünün CHP desteğinde İttifak Adayı Mahmut Öztürk’le Çardak’ta seçimi alma hesapları yaptığı da gelen iddialar arasında yer alıyor.

BAŞKAN SUBAŞIOĞLU’DAN YENİ BİR MERKEZEFENDİ PARADİGMASI

Hüseyin Gürlesin’in Pamukkale’de yeniden aday gösterilmemesi parti tarafından çok önemsenen bir “AK Parti gerçeğini” de yine gözler önüne serdi. Neydi bu gerçek? “AK Parti’de saha araştırmaları, anketler ve kamuoyu yoklamaları çok önemlidir” realitesi.. İşte, Denizli’de, özellikle de Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerinde gerçekleştirilen bu anket ve araştırmalarda Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu hep ön sıralarda sonuçlarla gelirken, Pamukkale’de Hüseyin Gürlesin gerilerde kaldı. (Bu anketleri de genel merkezin gönderdiği profesyonel ekipler yaptı, bu işin Denizli ile zerre kadar bir bağlantısı yoktu) Subaşıoğlu’nun ilk günden itibaren belediyecilikte ana teması olan “sosyal belediyecilik” bu anketlerde de kendini gösterdi. Sahada, halkın arasında, halkla birlikte ve halka dair işler; yani sosyal işlerle ön plana çıkan Muhammet Subaşıoğlu (her ne kadar içinden geldiği esnafı dönem dönem küstürse de) üst düzey ve yüksek profilli bir “halkla ilişkiler” çalışması yürütmeyi de ihmal etmedi. Genç ve yakışıklı (canti) olması imajına destek özellikleri halini aldı. Hatta; siyasi söyleminde (politik jargonu) sürekli güncelleme yapması ve dönemi yakalaması da ve yine hatta; (ete kemiğe bürünen! Yeni bir paradigma gibi) devrimci bir jargon kullanması da O’nun Merkezefendi popülasyonuna uygun bir felsefi ve sosyolojik yaklaşım içinde olduğunu gösteriyordu. Kısacası Subaşıoğlu’nu; bıraksanız “önce insan” eksenli bir sosyal demokrat çizgisine dahi atlayacak gibi bir duruş sergilemesi Merkezefendi gibi bir ilçede avantajları haline alıyordu.

İşte, bu nedenlerden dolayı da anketlerden hep önde çıktı, son zamanlarda epey ecel terleri döktü, ancak Merkezefendi’de AK Parti’nin yeniden başkan adayı gösterilmesi hiç de tesadüf değildi.  

YORUM EKLE