İZMİR I. ULUSLARARASI YÖRÜK-TÜRKMEN ÇALIŞTAYI

I. Uluslararası Yörük-Türkmen Çalıştayı; 11-13 Ocak 2019 tarihlerinde ülkemizin farklı şehirlerinden 189 Yörük-Türkmen Derneğinin temsilcilerinin katılımıyla İzmir ili Çeşme ilçesinde yer alan Altın Yunus Otelinde gerçekleştirildi.  Biz de Denizli’den Acıpayam Dernekler Birliğine üye derneklerin Başkanları ve Denizli Yörükler Derneği olarak 15 kişilik bir ekiple katılım sağladık.  İzmir’de çalıstay da tüm akrabalar ve dostlarla karşılaşmak çok güzeldi. İşin içinde bilim de olunca çok daha güzel oldu. Umarım gelenekselleşir.

Çalıştay iki bölümden gerçekleştirildi. Birinci aşamada sekiz akademisyenin yer aldığı bilim oturumunda Yörük-Türkmen kültürü üzerine bilgilendirici bildiriler sunulmuş, ikinci aşamada beş farklı salonda yapılan bölgesel çalışma grupları toplantısında derneklerin karşılaştığı sorunlar ve bu sorunların çözümünde uygulanacak çözüm yolları üzerinde durulmuş tüm dernek yöneticilerine konuşma imkanı sağlanmış, söz verilmiştir.

Çalıştaydan çıkan sonuçlar ana başlıklar halinde yazılırsa;

1. Yörük-Türkmen Derneklerinin Hukuki Statüleri İle İlgili Sorular
2. Derneklerin mekân sorunları
3. Derneklerin ekonomik ve maddi destek sorunları
4. Derneklerin iletişim sorunları
5. Derneklerin kültürel etkinlik düzenleme, katılım ve destek bulma sorunları
6. Yörük Türkmen geleneklerinin genç kuşaklara aktarımında derneklerin rolü

İlk 5 sorunun derneğin kendi imkanları ve  yerel yönetimlerin desteği ile çözülebileceğini düşünüyorum. Ancak 6. Sorunun çözümünü biraz açmakta yarar var. Geleneklerin unutulmaması, genç kuşaklara aktarılması için;

a- Derneklerin etkinlikleri gelişi güzel değil, tematik olarak yapılmalıdır.
b- Derneklerin bir yıllık etkinlik takvimini çıkarıp kamuoyuna duyurması, bu etkinliklerde üniversitelerden akademik destek alması ve etkinliklerin derneğin tüzüğüne, amaç ve hedeflerine uygun olarak gerçekleştirilmesi etkinliklerin daha başarılı sonuçlar elde etmesini sağlayacaktır.
c- Derneklerin gerçekleştireceği etkinliklerde derneklerin faaliyet alanına uygun sanatçılara yer vermesi, geleneksel kültürün yaşatılmasına yardımcı olacaktır.
d- Derneklerin Yörük-Türkmen kültürü ile ilgili yapılacak lisansüstü çalışmalara destek vermesi, üniversitelerin bu alana ilgi göstermesini sağlayacaktır.
e) Yerel yönetimlerin,  Milli eğitim ve Kültür müdürlüklerinin desteği kültürün yaşatılmasında büyük önem taşımaktadır.

Bunlara ek olarak;

Yörük Türkmen dergisi çıkarılması, zaman zaman eğitim niteliğinde kurslar, paneller yapılması, yörük kitaplıği- kütüphanesi oluşturulması gibi çalışmalar ile hep birlikte devam etmeliyiz.

İkinci bir önerimde tüm dernek başkanlarına köylerinin ekonomik durumlarını düzeltecek, katma değer oluşturacak projeler oluşturmalarıdır. Kırsal kalkınma hamlesini de başarmak zorundayız. Kalkınma kooperatifleri ile bunu başarabiliriz.

Isparta Kuyucak lavanta köyü, Bursa Cumalıkızık turizm köyü , Şirince turizm köyü,  Nazarköy turizm köyü,  Denizli Acıpayam Alaattin köyü kalkınma kooperatifi,  Tire süt kooperatifi  ilk akla gelen başarılı örnekleridir.  Benimde düzenleme kurulunda yer aldığım, Denizli Büyükşehir Belediyesinin desteği ile  Acıpayam Dernekler Birliği ve Denizli Yörükleri Derneği tarafından Denizli Bölgesinde Yörük Türkmen kültürünün ortaya çıkarılması ve halka aktarılması amaçlı 27 Ocakta “ Denizli Yörük Türkmen Kültürü Çalıştayı” yapılacaktır. Yapılacak çalıştaya şimdiden tüm okuyucularımızı davet edeyim.

İzmir’ de yapılan ve Denizli’de yapılacak olan çalıştayda tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, hocalarımıza saygılar sunuyorum.

Doç. Dr. Devrim Alkaya
Denizli Yörükleri Derneği Başkan Yard.

Acıpayam Dernekler Birliği Başkan Yard.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Engin
Engin - 3 yıl Önce

Hocam Allah sizlere hayırlı, sağlıklı ve uzun ömürler versin ki bunun gibi daha nice güzel işlere imza atasınız

Ziraatçı
Ziraatçı - 3 yıl Önce

Sağolasın Devrim hocam.

Bayram Kabadayı
Bayram Kabadayı - 3 yıl Önce

Kalemize yüreginize sağlık hocam. Saygılarımla

Muharrem Ertuna
Muharrem Ertuna - 3 yıl Önce

Bu çok önemli aktiviteden dolayı haddim olmayarak sizleri kutlar ve muvaffakiyetler dilerim Hocam... Bildiğiniz gibi eşim yörük ve yazınızı ona okudum... Çok mutlu oldu... Teşekkür ve saygılarımızla....

Mehmet Ali Yıldız
Mehmet Ali Yıldız - 3 yıl Önce

Hayırlı olsun. Birlik beraberlik ,kaynaşmak tanışmak ne güzel.