İZMİR PAGOS ÜRETİCİ PAZARI

İzmir Tarım Fuarında bir stant dikkatimi çekti. Kale gibi düzenlenmişti ve kalenin içinde yerel pazar vardı. Merakla kale kapısından girdim. Paagos üretici pazarının fuar modeli,  kalenin bir yaşayan maketiymiş.

Biraz araştırınca öğrendim ki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın “kentte refahı büyütme ve adil paylaştırma” hedefi doğrultusunda Kadifekale’de her cumartesi günü İzmir’in dört bir yanından gelen köylü ve çiftçimizi halkla buluşturma “aracısız” Pagos üretici pazarı varmış. 

Hem yerel üreticinin doğrudan tüketiciyle buluşmasını hem de bölgenin marka değerinin artmasına önemli katkılar sağlayan Pagos Üretici Pazarı, açıldığı ilk günden itibaren her yaştan tüketicinin büyük ilgisini çekerken, doğal, taze ve yöresel köy ürünleri ile kentte sağlıklı gıdanın güvenilir adreslerinden birine dönüşmüş bile.

Taze meyve ve sebzelerin, geleneksel yöntemlerle üretilmiş tarhana, erişte, tandır ekmeği, ev salçası, zeytinyağı, doğal bal ve birbirinden lezzetli yöresel tatların zenginleştirdiği Pagos Üretici Pazarı, ziyaretçilerine köylü ve çiftçiden aracısız alışveriş yapma imkânı sağlayarak önemli bir ekonomik avantaj da sunarak kırsal kalkınmaya büyük destek oluyor.

Kadifekale’den 90 kadın üretici, 25 ayrı ilçeden toplam 44 Tarımsal Kalkınma ve Üretici Kooperatifi’nin iştirakiyle kurulan Pagos Üretici Pazarı, bölgenin sosyo - ekonomik yapısına önemli katkılar sunarken, Kadifekale’nin ve İzmir'in kültürel mirasına da önemli kazanımlar sağladığını tahmin etmek zor değil. Gelelim Denizli'ye benzer model ile kentimizde bir kooperatifler ve yerel üreticiler pazarı kuramaz mıyız?

Kaleiçi bu iş için sizce uygun değil mi? Fuarda en çok ilgimi çeken nokta Pagos üretici pazarı standı idi. Denizli kooperatifleri ve yerel yönetimlerinin Pagos üretici pazarını yerinde görmelerini ve model olarak incelemelerini öneriyorum.

YORUM EKLE