KADINLARIMIZ…

Afganistan sokaklarında kaos yaşanıyor. Ülke genelinde Taliban karşıtı protesto gösterileri sürerken, gelen görüntüler sosyal medyada gündem oldu. Son ABD askerinin bölgeden ayrılması ile Afganistan'da bir dönem sonra erdi.20 yıl sonra gücü yeniden ele geçiren Taliban ise şiddet haberlerine konu olmaya devam ediyor.

Penşir'deki direniş hareketinin 'ülke genelinde ayaklanın' çağrısı sonrası çoğu kadınlardan oluşan yüzlerce gösterici sokaklara çıkmıştı.

Taliban ise göstericileri dağıtmak için uyarı ateşi açmıştı. Dünyanın yakında takip ettiği bu olayın tabiri caizse kan donduran görüntüleri ortaya çıktı.Tabi sadece bunlar değil Taliban’ın yaptıkları. Taliban hükümeti yapılan kabine toplantısı sonrası kadınlar için yeni yasakları duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, kadınlar için kriket oynamak ve vücutlarının herhangi bir kısmının görünmesine neden olacak diğer sporları yapmak yasaklandı.

Artık Afganistan’da kadının adı bile anılmayacak böyle giderse…

Kadınlar direniyor, direnmeye çalışıyor… Ancak Taliban buna engel olmak için elinden geleni yapıyor. Afgan kadınlar Mor Direniş'i başlatmıştı... Başkent Kabil'de kadınların düzenlediği protestolara Taliban sert müdahalede bulundu. Afgan kadınların 'özgürlük' sloganları Taliban militanının vurduğu kırbaçla çığlıklara dönüştü.

Biz çok şanslıyız ki Mustafa Kemal Atatürk gibi bir liderimiz var… Onun sayesinde birçok hakkımız var. Pentagon sözcüsüne 'Cumhurbaşkanım nerede?' diye sorarak dünya gündemine oturan Afgan Gazeteci Nazira Karimi'nin CNN Türk'e verdiği çarpıcı röportajda oturacak şeyler söylemişti. Afgan halkının ve Afgan kadınlarının sesini duyurmaya devam edeceğini söyleyen Karimi'nin Atatürk vurgusu ise röportajın en dikkat çekici yanıydı.

Öyle bir lidere sahibiz ki sözleri hala başka ülkelerin bile gündeminde. Ne çok şanslıyız aslında.

Türk kadını olarak Atatürk’e teşekkür borçluyuz…

***

“Şuna inanmak lazım ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”

Mustafa Kemal Atatürk

YORUM EKLE