Kale Devlet Hastanesi’nde Geleneksel Tamamlayıcı Tıp’ın (GETAT) bölümlerinden biri olan Mezoterapi Polikliniği açıldı. Poliklinikte uygulanacak işlemler hakkında bilgi veren Aile Hekimi Uz. Dr. Fatma Şahinbaş; “Mezoterapi çeşitli amaçlarla düşük dozda hazırlanan karışım ilaçların, mezoterapi iğneleri ile derinin orta kısmına enjekte edilmesidir. Mezoterapi; cilt kırışıklıklarında, leke, sivilce ve yara izlerinde, deri çatlaklarında, selülit tedavisinde, saç dökülmesinde, bölgesel zayıflamada, akut ve kronik ağrı sendromlarında, kas, tendon ve bağ yaralanmalarında, adet ağrılarında uygulanabilir. Gebelere, emziren annelere, inme-felç geçmişi olan hastalara, kanser hastalarına, kan pıhtılaşma bozukluğu olan hastalara mezoterapi uygulanmaz” dedi.

Mezoterapi işlemi nasıl uygulanır?

Mezoterepi işleminden önce hastanın hekim tarafından muayene edilerek değerlendirilmesi gerektiğini ve uygun olan mezoterapi yönteminin belirlenmesinin daha sağlıklı olacağını söyleyen Uz. Dr. Şahinbaş; “Mezoterapi, amaca göre; kişinin yaşına, şikayetlerine ve bu şikayetlerinin şiddetine, mevcut hastalıklarına ve tıbbi durumuna uygun olarak çeşitli maddelerin (ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, elementler, vitaminler, minareler vs.) belirli oranlarda karıştırılması ile hazırlanan kokteyl karışımların mezoterapi iğneleri ile cildin dermiş tabakasına verilmesi ile uygulanır. Uygulama öncesi; lokal anestezik kremler uygulanarak ağrı ve acı hissi, uygulama sonrasında da onarıcı kremler ile oluşabilecek şişlik, morluk gibi yan etkiler en aza indirilmektedir. Tedavi hastanın ihtiyacına göre, 7-10 gün aralıklarla toplam 3-5 seans olarak planlanmaktadır” diye konuştu.

Mezoterapi sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Mezoterapinin 4. seanstan sonra etkisinin gözle görünür hale geldiğini ve seansların planlanan aralıklara uygun olarak devam edilmesinin tedaviyi daha başarılı kıldığını belirten Uz. Dr. Şahinbaş, mezoterapi sonrası nelere dikkat edilmesi gerektiğini de şöyle sıraladı: “Uygulama sonrası ilk 24 saat yıkanmamalı. Duş ve banyo yapılmamalıdır. Aşırı güneşten kaçınılmalı hamam, sauna ve sıcak su uygulanmaları kullanılmamalıdır. Alkol alınmamalı, bol su içilmeli zorlayıcı, ağır egzersizlerden ve hareketlerden kaçınılmalı, havuz ve denize girilmemelidir. Uygulama yapılan vücut ise dar giysiler giyilmemeli, uygulama bölgesi yüzdeyse yoğun makyaj yapılmamalıdır.”

“Kale İlçemize hayırlı olsun”

Kale Devlet Hastanesi’nde hizmet vermeye başlayan Mezoterapi Polikliniği’nin ilçeye hayırlı olmasını dileyen İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk; “İnsan hayatını daha sağlıklı ve bütünsel hale getirmek için modern tıp kadar geleneksel tıp da önemlidir. Bugün en çok aşina olduğumuz hacamat(kupa terapi), akupunktur, sülük tedavisi, ozon terapi, müzik terapi, mezoterapi gibi GETAT uygulamaları sadece hastalıkların tedavisi için değil, hastalıklardan korunmak, sağlıklı yaşamak için de ihtiyaç duyulmakta ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da sağlık sistemini güçlendirmek için teşvik edilmektedir. Bu doğrultuda Kale Devlet Hastanemizdeki Mezoterapi Polikliniği’nin Kale’ye hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde ifade etti.