Karar Sizin- 2

(Geçen haftadan devam)

Ben şimdi daha çokkendime kızıyorum… Aslında ilk kez içinde bir sevgi beslemediğim bir insanabağlandığımdan dolayı sinir oluyorum. Sevmediğim ve hiçbir özelliği banauymayan birinden niçin ayrılamıyorum? Onu kalbimden söküp atmalıyım. Onudüşünmemeliyim.  Akşam yatağa yattığımdasabah kalktığımda onu düşünüyor olarak bulmamalıyım kendimi. Ama benistemedikçe o daha fazla benim dünyamda yer alıyor.


Henüz eşinden ayrılmadığının farkındasın değil mi? Ayrıyaşıyor, aynı yatağı kullanmıyor olsanız da aynı soyadı ve aynı evipaylaşıyorsunuz. Yani evliliğe yönelik kimi sorumluluklarınız devam ediyor.Üstelik sözünü ettiğin yeni arkadaşın da evliymiş. Yani sana verebilecekoldukları sınırlı. Ayrıca bu ilişkideki içtenlik ve samimiyet bir değil iki kezsorgulanmalı. Tehlikeli sularda avlanıyorsan uyanık olmalısın! 


İkilem yaşıyor olmanın en önemli nedeni beğeniliyor ve ilgigörüyor olmanın ruhunda meydana getirdiği tatmin ve rahatlama duygusu olabilir.Bu durum narsistik benliğinin onanmasını sağlıyor üstelik buna bir devaroluşsal anlamda katkıları eklemek gerekiyor. Böylesine kârlı görünenyatırıma hayır diyemiyor olabilirsin. Ancak her şeye rağmen yaşanan durumukendi kişilik yapın ve çevresel etkilenmeler ışığında değerlendirdiğinde uygunolmadığına karar veriyor, süper egonun yargılayıcı etkisiyle ikilemedüşüyorsun.  Evet, arayıp sorduğunda,hatta giyim kuşamına karıştığında bile hoşuna gidiyor ve bundan memnunoluyorsun ama daha sonra niçin böyle bir adamla bu tür ilişki yaşadığınısorguluyor ve bundan rahatsızlık duyduğuna karar veriyorsun.


Tüm bunlar yaşanırken şemaların da aktif durumda elbette.Çocukluk zamanlarından beri devam edegelen ve bazılarının belki de eşin ileyaşadığın süreçlerle perçinlendiği şemalarının etkilerini yadsımamak gerekir.Duygusal yoksunluk şeması ve terk edilmeye karşı hassasiyetin istikrarsız vegüvensiz de olsa bu tür ilişkiyi devam ettirmene neden oluyor diye düşünüyorum.Bile bile lades olsa da yeni partnerinin seninle ilgilenmesi, güzel bulması ve-yalan da olsa- sensiz yapamayacağını söylemesi onanmanın dışında duygusalyoksunluk şemana ilaç gibi geliyor.


Biliyorum bunu birçok kıza da söylüyor ama yine de birerkekten bu sözleri duyuyor olmak hoşuma gidiyor dediğinde, ben de sana;” busöz sana ne hissettiriyor?” diye sormuştum. Ogün verdiğin cevabı hatırlıyor musun? Cevabın gayet netti;değerliyim!  Bu cevap, doğru ya da yanlışyaşadıklarını algı süzgecinden geçirdiğinde geride bıraktığı tortuydu aslında.


Bu ilişkide dikkatimizi çekmesi gereken bir durum da, uygunolmayan erkek partner seçerek ya da teklifi kabul ederek yakın bir ilişkidenkendini korumak olmalıdır. Duygusal yoksunluğu bir daha tecrübe etmemek adınakişiler güvensiz ve istikrarsız olabilecek ilişkiye devam ederler. Diğer türlüilişki ilerleyip de tam alışılmışlığın doruğunda ve duygusallığın bütünboyutlarıyla yaşandığı bir anda sürpriz bir terk edilme ya da ayrılık, şemalarkombinasyonunu aktif hale getirecek ve kişi için daha travmatik olacaktır.


İşte böylece ben söyleyeceklerimi söyledim. Şimdi kararzamanı. Ancak sen kararı benim vermemi isteyerek aslında; “ bana öyle bir şeysöyleyin ki verdiğim karardan ben değil başkaları yani siz sorumlu olun ve eğerben yarın öbür gün bir üzüntü ile karşılaşırsam kendime diyebileyim ki, üzülmekızım bu kararı sen değil terapistin verdi. Yoksa sen doğru karar verir vekendini üzmezdin!”  demeye  getiriyor böylece sorumluluktan kurtulmayaçalışıyorsun.


İşte bu olmaz. Sorumluluk, V. Frankl’ın dediği gibivaroluşumuzun yegâne temellerinden biridir. Kendi varoluşun için kararınıkendin vermelisin.
YORUM EKLE