İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 1 Ocak'tan itibaren plakalarda yeni döneme girilmesiyle birlikte basımı yapılan tüm tescil plakalarında karekod (QR kod) bulunacağı belirtildi. Bakanlık, sahte ya da Avrupa Press Plaka kullanmaya devam edenlere 32 bin 170 TL para cezası uygulanacağı uyarısında bulundu.

Karne heyecanı yaşayan öğrenciler yarıyıl tatiline girdi Karne heyecanı yaşayan öğrenciler yarıyıl tatiline girdi

İçişleri Bakanlığı’nın resmi sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklamada “1 Ocak 2024 ve sonrası ilk kez tescil edilen araçlar ile yeniden tescil plakası basılan araçlarda karekod (QR kod) ve tanım numarası bulunması zorunludur. Eğer sahte veya APP plaka kullanıyorsanız, derhal bu plakaları çıkartarak, devletin belirlediği standartlara uygun plakaları kullanmaya geçmelisiniz” denildi.

Sahte ve APP plaka kullanmanın suç olduğu ve cezai yaptırımlarının bulunduğu vurgulanan açıklamada, “APP plaka kullanmaya devam edenlere 2 bin 647 TL, sahte plaka kullananlara ise 32 bin 170 TL para cezası ve resmi belgede sahtecilikten dolayı 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecektir. Trafik sorunlarının çözümü, trafik kurallarına uyumla sağlanır, lütfen trafik kurallarına uyalım" ifadelerine yer verildi.