KASIMDA EKONOMİDE NELER OLDU VE GELECEK BEKLENTİLERİMİZ

Ekonomik Büyüme rakamları açıklandı ve 3. Çeyrekte Türkiye Ekonomisi beklentilerin de üzerinde %6.7 büyüdü. İlk çeyrekte %4.5 büyüyen ekonomimiz, ikinci çeyrekte pandemi etkisiyle %9.9 daralmıştı. 3. Çeyrekte Çin %4.9, ABD %33.1 büyürken AB Ekonomileri ortalama %3.9 küçülmüş oldu. Türkiye Ekonomisinde 3. Çeyrekte en fazla büyüyen sektör finans ve sigorta faaliyetleri olurken (ki bu oranı görenler borçlanarak büyüdük eleştirisi de getiriyorlar), mesleki idari ve destek hizmetleri alanı %4.5 küçülmüş oldu. Mal ve hizmet ithalatı %15.8 artarken, ihracat %22.4 azaldı.

Kasım ayı enflasyon rakamları da geçtiğimiz günlerde açıklandı ve TÜFE kasımda %2.30 artarak yıllık bazda %14.03 rakamına ulaşmış oldu ki hedeflerin aşıldığı anlamına geliyor, negatif manada. Çünkü yılsonu enflasyonu revize hedefleri dahi %12’nin aşılmayacağı yönündeydi. Peki neden bu rakam oluştu? Gıda, petrol fiyatlarındaki artışların yanısıra döviz kurlarındaki yukarı yönlü aşırı dalgalanmanın bu sonuca gelinmesine yol açıldığı resmi çevrelerce ifade ediliyor. Mutlaka başka sebepler de var. Ama sorunları artırmak mümkün olsa da yegane çözümün üretimi artırmak hem de teknolojik, katma değerli, markalı, dış satımı yüksek üretim kapasitemizi artırırken, ithal ettiğimiz ara mamul yarı mamulleri ar ge çalışmaları ile biz geliştirir hale gelirsek ve 100 liralık ihracatın içinde ithal payını en azından 50 ve aşağısına çekmeyi başarabilirsek, tasarruf edebilen bir ekonomi modelinde enflasyon ve döviz dalgalanmaları bir sorun olmaktan çıkacaktır.

İhracat rakamlarını da takip ediyoruz. Tüm sektörler itibariyle 12 aylık bazda %7.2 azalma sözkonusu. Denizli gibi bazı illerde ise 6 aydır ihracat artışları yaşanıyor. 2020 aşağı yukarı bu şekilde kapanır ama daha ümitli bir 2021 bekliyoruz.

Kamuya olan borçlara ilişkin yeniden yapılandırma yasası çıkarıldı. 500 Milyar TL vergi SGK ve benzeri borç 6-18 ayda taksitler halinde ödenecek şekilde yeniden yapılandırılıyor. Başvurular devam ediyor. 31 Ağustos a kadar olan devlete olan borçlar yapılandırma kapsamında. Bu sayede hem hazine alacağına kavuşmuş, hem mükellef (borçlular) borçlarından avantajlı kurtulmuş olacak, hem de yargıya intikali mümkün (yada yargıda) uyuşmazlıklar giderilmiş olacak.

                                                           ***

Asgari ücret çalışmaları başladı. Tespit komisyonu devleti temsilen 5, işveren kesimi 5, işçi kesimi 5 toplam 15 kişiden oluşuyor (Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı, TİSK ve Türk-İş). Yıllardır aşağı yukarı enflasyona paralel asgari ücretler belirleniyordu diyebiliriz. Fakat son açıklanan iki OVP (orta vadeli program) açıklanan enflasyon değil OVP de hedeflenen enflasyona paralel belirlenecektir dedi. Komisyon toplantılar yapacak. Beklenti yine enflasyona paralel, refah payını da dikkate alıp %15 civarı bir artış yapılması yönünde. Genel beklenti 3.380 TL brüt, 2.670 TL net asgari ücret açıklanması yönünde. Tabi bu arada 2020 de yaşanan pandemi, asgari ücretlilerin dahi ücretini alamadıkları bir yıl oldu. Gerek ücretsiz izin gerek kısa çalışma uygulamaları derken ücretlerini dahi tam alamadılar. Komisyonun bu durumları da dikkate alarak rakam belirleyeceği bir temenni olarak da dillendiriliyor.

Dolar 7.88, altın gramı 466 TL civarı seyrediyor. ABD’nin başkanını seçmesi, aşı çalışmalarındaki olumlu seyir, faizlerin piyasanın arzu ettiği yönde seyretmesi döviz ve altında durulma yönünde etki yaparken, diğer taraftan Trump’ın giderayak CAATSA anlaşması çerçevesinde Türkiye’ye yaptırım kararını onaylaması, FED başkanı Powel ın %2 enflasyon hedeflemesi yapacağız açıklamaları da yukarı yönlü hareketler getiriyor. Yatırımcılara tavsiyemiz, günü kurtaran kısa vadeli değil, sabırlı olabilecekleri uzun soluklu yatırım kararları almalarıdır.

YORUM EKLE