KENDİMİZİ SORGULAMAK…

İnsanın yaratılış gayesi ve hayatının anlamı, “Allah’a kul olmak’tır. İnsan için en büyük özgürlük ve en büyük mutluluk kaynağı “Allah için kulluğunun Sultanlığı”nı yaşamak ve yaşatmaktır.

İnsan başıboş değil, sorumsuz değil. İnsan yaptıklarının hesabını vererek, neticesine göre ya “yukarıların yukarısı”na yükselecek, ya da “aşağıların aşağısı”na indirilecektir. Onun için İnsan kendine yakışanı tercih etmekle mükellef “Yeryüzünde Allah’ın halifesi” muhterem bir varlıktır.

Günümüz İnsanının durumunu  - aslında durumumuzu şöyle bir gözlemlediğimizde çokta iç açıcı tablolarla karşılaşamamaktayız maalesef. Bu yazımda neden bir türlü üretken olamadığımızı, özellikle “tükenişimizi” sorgulamak istiyorum.

Durmadan tüketiyoruz, ölçü tanımıyoruz. “Aza kanaat, çoğa bereket” diyemiyoruz. “Aşırı ve azgınca gösteriş” peşindeyiz. “Başkaları ne der” kaygısındayız.“Benim kimden aşağı kalır yanım var ki” anlayışındayız

Aslında farkında mıyız, değil miyiz bilemiyorum ama tükeniyoruz, hatta tüketiliyoruz. Yaşadığımız güzelim yeryüzünü hoyratça tükettiğimizi göremiyoruz.

İnsanlararası ilişkilerimizde dostluklarımızı yaralıyoruz, arkadaşlıklarımızı ayarlayamıyoruz, komşuluklarımızı öldürüyoruz. Aynı zamanda bizden sonra gelecek olan nesillerin işini de zorlaştırıyoruz, şimdiden onların dünyalarını ve umutlarını karartıyor ve tüketiyoruz.

Değerli kardeşlerim!

Bu konuda hepimiz çok dertliyiz. Onun için gelin bu mevzuda birbirimizi tatlı ve güzelce uyaralım. Bu mevzuda önce duyarlı olan biz olalım. Hassas davranan biz olalım kimseyi incitmeden, incinme pahasına uyaran ilk biz olalım. Kaybetmeyiz, kazanırız.

Toplumuzu, ailelerimizi, tüm sevdiklerimizi bu “olumsuz gidişat”tan kurtarmak için herkes üzerine düşeni yaparak kendi konumuna göre katkıda bulunmalı diye düşünüyor, hayırlı günler, hayırlı cumalar diliyorum.

Selam ve dua ile...

YORUM EKLE