KILIÇDAROĞLU’NDAN ERDOĞAN’A HOŞGELDİN HEDİYESİ; “BUYRUN, DENİZLİ SİZİNDİR ARTIK!”

KILIÇDAROĞLU’DAN ERDOĞAN’A SÜRPRİZ DENİZLİ HEDİYESİ!

Yerel seçimlerde CHP-İyi Parti İttifak kararı; 15 Aralık Cumartesi günü Denizli’ye gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tam bir “Denizli’ye Hoşgeldiniz” armağanı oldu. Denizli’nin yerel seçimlerde İyi Parti’ye bırakılması Denizli CHP’yi karıştırıp tepkilere yol açarken, bu karar için parti tabanı adeta ayaklandı. Siyasi çevreler Denizli’nin CHP Lideri Kılıçdaroğlu tarafından İyi Parti’ye bırakılmasını; “Denizli’de İyi Parti lehine ittifak; sayın Kılıçdaroğlu’dan sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok güzel bir ‘hoşgeldin hediyesi’ oldu” şeklinde yorumladı.

ZOLAN ARTIK ‘DENİZLİ İTTİFAKI’NIN TEK VE RAKİPSİZ ADAYI

Bu uzlaşma ile adeta; Denizli’ye özel tek adaylı bir ittifak kararı alındı. Ve CHP Genel Merkezi ile Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun bu kararı ile “Denizli İttifakı’nın” rakipsiz tek adayı Osman Zolan oldu.. Açıkçası; CHP-İyi Parti işbirliği kararı ile Denizli İyi Parti’ye bırakılınca AK Parti Adayı Osman Zolan adeta Denizli’ye özel kurgulanmış bir ‘özel Denizli İttifakı’nın tek ve rakipsiz adayı haline geldi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener CHP Genel Merkezi'nde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çarşamba akşamı saat 20.00'de bir araya gelmesinin ardından yapılan açıklamaların detayları yavaş yavaş belli olmaya başlarken, uzlaşmaya bağlı olarak Denizli’nin İyi Parti’ye bırakılması kararı Denizli CHP’de ortalığı karıştırdı. 31 Aralık 2019 Yerel Seçimleri için gerçekleştirilen önemli buluşmada; Akşener başkanlığındaki İYİ Parti heyetinde Cihan Paçacı, Koray Aydın ve Müsavat Dervişoğlu yer aldı. Heyeti CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kağan Salıcı ve Seyit Torun aşağıda karşıladı. Görüşmeden uzlaşı ve karar çıktı. Gelen ilk bilgilere göre; “Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Adana, Aydın, Muğla, Tekirdağ, İzmir, Eskişehir'de CHP adayı desteklenecek. Balıkesir, Denizli, Manisa, Kocaeli, Konya, Samsun, Trabzon, Kayseri, Sakarya ve Gaziantep ise İYİ Parti'de olacak” denildi. Bu karar; Denizli ve Balıkesir CHP başta olmak üzere “uzlaşılan çok sayıda ilde” tepkilerle karşılandı.

KILIÇDAROĞLU’NUN KARARI İLE ZOLAN ARTIK ÖZEL DENİZLİ İTTİFAKI’NIN TEK ADAYI OLDU

Denizli CHP saflarında ortaya çıkan tepkiler ve isyan sürürken, CHP Denizli İl Yönetimi ve partililer kafileler halinde Ankara’ya, CHP Genel Merkezi’ne doğru yola çıktı. Denizli CHP’liler; “CHP Genel Başkanı Kılıçdaoğlu bu karar ile adeta; ‘Sayın Cumhurbaşkanı bu ziyaretinizde size Denizli’de güzel bir sürpriz hazırladık. İttifak kararı ile Denizli’yi İyi Parti’ye bırakıyor ve böylece çok istediğimiz Denizli’yi size ve büyükşehir adayınız Osman Zolan’a hediye ediyoruz’ yorumları yapıyor. Denizli CHP’nin öfkeli çoğunluğu; “Sayın Genel Başkanımız defalarca Denizli’yi alacağız, açıklamaları yaptı. Demek ki planı buymuş. Onun da tek adayıı Osman Zolan’mış” demeden de geçemiyor.

“KILIÇDAROĞLU KESKİN’İ KESMEK İÇİN Mİ DENİZLİ’Yİ FEDA ETTİ?”

Yine Denizli siyasi kulislerinde CHP Genel Merkezi ve Kılıçdaroğlu’nun bu kararı farklı yorumlara neden oldu. “Kılıçdaroğlu Adnan Keskin’i aday yapmamak için Denizli’yi gözden çıkardı ve Denizli’de İyi Parti’nin 2 katı oyu bulunan CHP’yi harcadı”, diyen CHP’liler şu sıralar “sandık başına gitmeme” seçeneği de dahil bir çok siyasi seçenek üzerinde duruyor. CHP saflarında bu son gelişme ve kararla ilgili birbirinden ilginç ve gülümseten yorumlar da yapılmıyor değil.

CHP DENİZLİ’DE BÜYÜK ÖFKE

“CHP Lideri Kılıçdaroğlu’dan AK Parti’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Denizli kıyağı, bu kararla Zolan’a bu seçimi kolay bir şekilde alır, CHP’nin Denizli Büyükşehir Adayı aslında Osman Zolan’mış ve Kılıçdaroğlu’nun defalarca dile getirdiği ‘Denizli’yi alacağız’ açıklamasının arka planında böyle bir hazırlık varmış, Son 16 yılda bu Cumartesi yapacağı ziyaretle birlikte 33. Kez Denizli’ye gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kılıçdaroğlu’dan en sürpriz hediye bu karar oldu, aslında Kılıçdaroğlu’nun Denizli adayı da Osman Zolan’mış, bu kararla Zolan adeta Denizli Büyükşehir’in tek ve rakipsiz adayı haline geldi, Atilla Şükrü Zeybekci’nin düğünü CHP’nin bu kararı ile AK Parti’nin Denizli Şöleni’ne dönüşecek” yorumları ve değerlendirmeleri; hem Denizli CHP’deki taban öfkesini hem de Kılıçdaroğlu’ya karşı büyüyen tepkiyi ortaya koyuyor.

KARACA İSTİFA EDER Mİ?

Bu arada Denizli CHP’de Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da dahil İl ve İlçe Başkanları ile yöneticilerinden toplu istifalar da bekleniyor. CHP MYK ve PM Üyesi Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın, “Eğer Denizli İyi Parti adayına bırakılırsa MYK görevimden istifa ederim” dediği de iddialar arasında yer alırken, Karaca’nın bu karara nasıl tepki vereceği merak konusu haline geldi. Öte yandan CHP Milletvekilleri Kazım Arslan ve Teoman Sancar’dan “partide istifalar olabilir mi?” sorusuna, “şimdilik böyle bir şey yok” yanıtı geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca’dan ise henüz yapılan bir açıklama olmadı.

YORUM EKLE