KIRSAL KALKINMA

Pek çok il lavantayı keşfetti.

Lavanta tıbbi aromatik özel bir bitki olmanın yanında turizm, bal, sabun, kolonya gibi bir sürü ek getiri sağlar. En önemli katkısı turizmdir.

Köylüye hadi lavanta dikin demeyle olmaz. Mutlaka işin içine kültür, turizm için gereken ön şartların sağlanması gerekir.

Bu işe valilik koordinatörlüğünde turizm ve kültür müdürlükleri, tarım müdürlüğü, büyük şehir kırsal kalkınma dairesi, sağlık bakanlığı, ticaret, sanayi odası ve üniversite hep birlikte el atarsa bu iş olur. Lavanta tarımı tıbbi aromatik bir bitki olmanın yanında ürünleri ile topyekun kırsal kalkınma için fırsatlar sunar.

Ters lale (tuşaya) , kekik, çilek, gül, üzüm, elma, kestane yetişen köylerimiz, ayakkabı, deri, bıçak , el dokunması imal eden köylerimizde de aynı çalışma yapılırsa Denizli bir iç turizm cenneti haline gelecektir. Türbelerimiz, nakışlı camilerimiz, köy müzelerimiz, yerel tatlarımız ile her şey aslında hazır.

Bizim bunu başaracak yetişmiş elemanımız, çalışkan köylümüz var. Umarım yazdıklarımızı mülki idare, yerel yöneticilerimiz ve siyasilerimiz okur ve Denizli’ye yön verirler.

Denizli haydi biraz gayret.

YORUM EKLE