KIRSAL KALKINMA ve KOOPERATİFÇİLİKTE ALAATTİN ÖRNEĞİ

Kırsal kalkınma nasıl olmalıdır, neler yapılabilir, ilimizde güzel örnekler var mı diye araştırmaya başladık. Yaptığımız araştırmada Acıpayam ilçemiz eskiden belediye olan Alaattin kasabamızda Kırsal kalkınma Kooperatifinin bir mucizeye imza attığını öğrendik. Dernekler birliği ve Denizli Yörükleri Derneği yöneticilerini de yanımıza alarak geçen hafta sonu Acıpayam Alaattin kasabasındaki Tarımsal kalkınma kooperatifinin örnek çalışmalarını yerinde inceledik ve kooperatif başkanından bilgi aldık.

Sistemin çalışmasında yöntem kısaca özetlenirse; kooperatif üyeleri kooperatife sütlerini veriyor ve alacakları, kendilerindeki manyetik kartlara işleniyor, o kartla yine kooperatife ait olan marketten her türlü alışveriş yapılabiliyor, yem alınabiliyor veya sürüm hasat gibi hizmet alınıyor.

Kooperatif süt alan şirketle anlaşma yapıyor ve çiftçi için en uygun fiyatla sütü satıyor ama iş burada bitmiyor, ayrıca firmadan belli ölçüde gelir elde ediliyor. Bu kazanılan paralarla tarım aletleri parkı kurulmuş her türlü tarım aleti burada mevcut, hatta biçerdöver bile var.

Kooperatif mal alımlarını her zaman peşin yapıyor hiç bir zaman kredi banka işlerine girmiyor. Kooperatif üyeleri istediği zaman bu aletleri saatlik ücretleri mukabilinde kooperatiften kiralayabiliyor. Ücretini elektronik kartı ile cari hesabından düşüyor. Kooperatif binası alt katında market ve diğer katlarında 9 tonluk süt deposu ve en üst katında çok amaçlı bir salonu var. Bina da kooperatifin gelirleriyle yapılmış. 2004 yılında kooperatife yüklü bir borç ile devralmak zorunda kalan başkan Mevlüt Aksoy önce borçları ödemiş ve sonra böyle muhteşem bir modelle Alaattin’de harikalar yaratmış. Kooperatifin başkanının idealist ve niyeti halis olan köyde yaşamış ve yaşamaya devam eden bir çiftçi olması ayrı bir gurur kaynağı. Kırsal kalkınmanın bir modeli olarak ziraat fakülteleri ve iktisat fakültelerimizce incelenmeli bir model olarak ülkemize sunulmalıdır. Denizli'den bir köyümüz başardıysa tüm köylerimiz başarabilir.

Atamızın "Çiftçi milletin efendisidir" sözüyle inceleme yazısını bitirelim.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gursel Karakuş
Gursel Karakuş - 3 yıl Önce

Bence uygulanabilir.

Hasan Kaşıkçı
Hasan Kaşıkçı - 3 yıl Önce

Tamda düşundügüm gibi bir çalışma şekli kolay gelsin.

Durkadin Şahan
Durkadin Şahan - 3 yıl Önce

Koperetif başkanı Mevlüt arkadaşımızın başarılı çalışmalarından dolayı kendisini teprik ederim örnek bir kooperatif çalışması olmasını isterim çiftçiye üreticiye katkısı olması ayrıca gurur vericidir teşekürler baskanim

Hasan Oygur ULUKENT - TAVAS
Hasan Oygur ULUKENT - TAVAS - 3 yıl Önce

Çalışma köylüler adına oldukça teşvik edici ve diğer köyler açısından "örnek model" bir çalışma. Burada asıl mesele bu çalışmanın yaygınlaştılmasında. Sadece orada kalmamalı hocam.

Hasan Oygur ULUKENT - TAVAS
Hasan Oygur ULUKENT - TAVAS - 3 yıl Önce

Çalışma köylüler adına oldukça teşvik edici ve diğer köyler açısıörnek model bir