'KİTAP KİTAP' DENİZLİ…

Denizli son günlerde kitap şenliği yaşıyor. Uzun zamandır tüm Denizlililerin ve Denizlili yazarların hayali olan Kitap Fuarı, bu yıl ikinci kez kapılarını kitapseverlere açtı. Geçtiğimiz yıl üç yüz bine yaklaşan ziyaretçiyi ağırlayan Denizli Kitap Fuarı, bu yıl daha coşkulu geçiyor. 1. Denizli Kitap Fuarı’nın gördüğü ilgi sonrası, bu seneki fuarı; hem yayınevleri, hem yazarlar, hem de okurların daha bir ciddiye aldığını gözlemledim… Özellikle hafta içi olmasına rağmen, tanınmış simaların imza günlerinin olması ve tıklım tıklım dolan fuar alanı, bu durumu doğrular nitelikte.

Öğrencilerin ve gençlerin fuara gösterdiği alaka, aslında bir tablet neslinin arasında kaldığımız tezini de çürütüyor. Her gencin ve ziyaretçinin elinde kitaplar ve poşetler, poşetlerin içinde de kitaplar var. Akın akın gelip giden öğrencilerin, kitap fuarına kattığı heyecan görülmeye değer. Zira, ülkemizin; okuyan, okuduğunu araştıran, araştırdığını sorgulayan ve sonrasında eleştirel düşünce imbiğinden bütün bunları süzerek geçirip mükemmil bir hale getiren nesillere ihtiyacımız var.

Kitap fuarında, tüm kitaplar neredeyse yar fiyatına satılıyor. Çeşitli hediyeler ve sürprizler de bu fuarın güzelliklerine dahil elbette.

Kendi başınıza, eşinizle veya çocuğunuzla…

Belki ailenizin elinden tutup siz götüreceksiniz bu fuara.

Nefes nefese koşunuz, derin bir nefes ile bir kez daha hayat bulacak kitaplarla…

Gelin şöyle bir plan yapalım sizlerle… Bir sonraki kitap fuarına kadar okuyup bitireceğimiz kadar kitaplar alalım. Evimizin bir köşesini kütüphane yapalım. Olmazsa olmaz eserleri alıp bu kitaplığımıza koyalım. Hem kendimize hem de sevdiklerimize birer kitap hediye edelim. Hiç olmadı, diyelim ayda bir kitap okusak, en az on iki kitap almamız lazım. Fuara gidenler veya gitmeyenler, bir liste yapın ve bunu uygulayın…

***

Öte yandan, Denizlililer bu fuara gitmezse olmaz zaten. Fakat Ege bölgesinde ikamet eden vatandaşlarımız da bu fuara mutlaka gelmeli. Denizli, çevre illere iki üç saat uzaklıkta. Hem günü birlik güzel bir Denizli gezisi yapabilir, hem de fuarı dolaşıp kitaplar arasında kaybolabilirsiniz. 

Bu arada, fuarın Onur Yazarı Mustafa Tatçı’nın sosyal medyadan paylaştığı satırları da es geçmek istemiyorum. Zira, kulaklarımıza küpe olacak cinsten bir fikrini paylaşmış. Şöyle diyor sayın Tatçı: “Denizli Kitap Fuarı'nda üç gündür izliyorum, Üniversite'den bir tek öğretim üyesi ve öğrenci uğramadı... Eh zaman bulamamış olabilirler...”

2. Denizli Kitap Fuarı, EGS Kongre ve Kültür Merkezi’nde 8 Nisan 2018 Pazar akşamı geç saatlere kadar açık olacak. Henüz gitmediyseniz daha vaktiniz var demektir. Fuara gidenlere de bir tavsiye; bence fuar bitmeden bir kez daha ziyaret edin. Kim bilir, belki gözünüzden bir kitap kaçmıştır…

***

Kelâm-ı kibar:  Kitabına eğilmiş çocuk, aşını pişiren kadın, tarlasını süren çiftçi, tezgahtaki sanatkâr, fenâlık düşünmeye vakit bulamaz…" (Hoca Ahmed Yesevî Hazretleri)

YORUM EKLE