17 Kasım 2019 tarihinde Çin'in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan'da ortaya çıkan virüs salgını tüm dünyada ölümlere yol açmış nüfusta da önemli ölçüde azalmaya neden olmuştu. Uzun süre maske takma zorunluluğu getirilmiş, karantinalar olmuş ve birçok tedbir alınmıştı.

Tüm bu zorlu günlerin ardından büyük çaba sarfedilmiş tüm dünya hastalıkla savaşmaya başlamış ve sonunda normal hayata geri dönülmüştü.

Peki virüsün varyantları?

Varyantlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Tam olarak kurtulmuş sayılmayız.

Eris varyantının Türkiye'de rastalanılmasından sonra Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ümit Savaşcı bu kez de Pirola varyantına dikkat çekti. Ülkemizde görülmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Özellikle Kasım ayına dikket çeken Savaşçı'nın uyarıları sosyal medyada gündem oldu.

Kasım ayında maske takma zorunluluğunun geri geleceği konusunda herkeste endişe uyandırdı...

Rektör Kutluhan, ameliyat hemşirelerine sertifikalarını takdim etti    Rektör Kutluhan, ameliyat hemşirelerine sertifikalarını takdim etti   

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ümit Savaşcı açıklamasında şöyle söyledi;

“Bilim insanları olarak bundan endişe duyuyoruz. Çünkü şu anda bu yeni varyanta karşı ülkemizde henüz aşı yok. Dolayısıyla kış döneminin gelmesiyle biraz daha bizi bu durum endişeye sevk ediyor.Bu varyant insanlar üzerinde nasıl bir etki oluşturacak? Yani akciğeri etkileyecek mi? Bizim için genelde hastaneye yatış endikasyonları özellikle solunum sıkıntısı gelişen, genel durumu

bozulan, dirençli ateşi olan, tedavilerden yanıt alamadığımız hastaları biz hastaneye yatırırız. Eğer böyle bir etki oluşturursa o zaman evet, biz artık Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulumuz, Halk Sağlığı Kurumu'yla uzmanlarımız hep görüşülecek. Ve bunun sonucunda denecek ki 'evet maske takalım, yeni aşı versiyonunu da biz alalım.' Bu konularda çalışmalar yapılabilir. Ama henüz ekim ayına giriyoruz. Biz bunun kasım ayı gibi eğer olumsuz etkilerini görmeye başlarsak o zaman tedbirler alırız.

Yani şu anda halkımızın aslında çok panik yapıp, endişe yapacakları bir durum yok. Kasım ayına özellikle çok dikkat etmemiz gerekiyor."

(DRT Haber Merkezi)