KOMÜNİST BAŞKAN

13 Eylül 1990 yılında Tunceli’de doğdum. Anne tarafından Tuncelili baba tarafından Denizliliyim. Tunceli’yi bilen bilir. Yeşili ile doğası ile en önemlisi insanı ile öne çıkar. Tunceli’ye gittiğinizde aç kalma gibi bir durumunun olamaz. Çünkü oradaki vatandaşların doğasında vardır paylaşmak. Onlara göre hayat paylaşınca güzel çünkü. Misafir en iyi şekilde ağırlanır, en temiz yataklarda yatırılır. Kısacası el üstüne tutulur. Tunceli’ye gittin mi sarp dağlar karşılar seni, Pülümür Kalesi alır selamını. Düzgün babasız Tunceli olur mu hiç. Çevir yüzünü Düzgün babaya, kulak ver öğütlerine… Sıcak mı bastı atla bir gölüne, serinliğin tadını çıkar. Her evde vardır bir saz, onlar söyler siz dertlenirsiniz. Diller lal olsa bile yürekler konuşur Tunceli’de. Kısacası ben size anlatmak ile bitiremem Tunceli’yi… Sadece bunlar mı var? Mesela çocuk gelin sayısı en az Tunceli’de, eğitim seviyesinin en yüksek olduğu yerlerden biri yine Tunceli… Seninle ne kadar gurur duysam az Tunceli…

***

Bir de Tunceli denilince akla “Komünist Başkan” gelir. Bizim başkan yine yapmış yapacağını. Ovacık Belediyesi'nin Türkiye Komünist Partili Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, eski yıllarda olduğu gibi bu yıl da belediyenin gelir gider tablosunu büyük bir pankartla belediye binasının önüne astı. Göreve gelmeden önce her şeyin şeffaf olacağına dair söz verdiğini hatırlatan Maçoğlu, 2018 yılını karla kapattıklarını söyledi.

Bir hatırlayalım isterseniz neler yapmıştı başkan?

*Göreve gelir gelmez makam odasındaki kapıyı kaldırdı. Böylece isteyen herkes ona rahatlıkla ulaşabiliyor.

*Makamına ait olan resmi otomobilini kullanmayarak, aracın yakıt giderini toplu taşımaya aktardı. Her yere yürüyerek ya da özel aracıyla gitmeyi tercih ediyor.

*Belediye binası içerisinde on bin kitaplık bir kütüphane açtı.

*Dağcı bir grup tarafından hediye edilen yirmi bisikleti "Bir saat kitap okuyana bir saat bisiklet turu bedava" kampanyasına çevirdi. Hazineye ait olan 650 dönümlük araziyi tarım için kullanılması amacıyla halka dağıttı.

*Bu araziye ekilen nohut, fasulye ve patatesi satarak hem yoksullara dağıttı hem de öğrencilere burs olarak verdi.

*Organik nohut, kuru fasulye ve patatesin ardından organik bal yapmak üzere Ovacık, Pülümür ve Hozat ilçesinde organik bal üretimi yapan kırk arıcı ile anlaştı ve bu balları piyasaya sürdü.

Kısacası halkı için çalıştı, tüm Türkiye’ye örnek oldu.

***

Sevgili babam Şuayıp Karacık da bu yaz Tunceli’ye gitti. İlk işi ise Komünist Başkanı ziyaret etmek oldu. Bizden de selam götürdü, selam getirdi… Sevgili başkanım en yakın zamanda sizinle buluşmak dileği ile. Yine size buradan selamlar gönderiyorum hem kendi selamı mı hem de değerli büyüğüm Muhammet Karaçay’ın selamını…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet PEKDÜZ
Mehmet PEKDÜZ - 3 yıl Önce

Genç bir bakış, genç bir değerlendirme, genç bir yorum. İşlek kalemin hep yazsın!