KONUŞULACAK ŞEYLER

AKP Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, eğitim hakkı sonlanan üniversite öğrencileri için af çalışması başlattıklarını açıklamış.

***

Aklıma ilk gelen şey, yaklaşan seçim oldu. Aftan yararlanacak kişi sayısının 1 milyon 174 bin 260 olduğu açıklanmış.

***

Az değil, kanımca. Atari salonunda bölüm geçmeye çalışan küçüklüğüm düştü aklıma. Tüm tuşlara basardım. Gülümsedim, uzun zaman olmuştu çocukluğuma doğru bir yolculuk yapmaya.

***

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan Suriyeli mülteci anlaşmasının verileri paylaşıldı.

***

AB son 5 yılda Türkiye, Lübnan ve Ürdün'den çok az sayıda Suriyeliyi kabul etmiş. Çoğunluğu da yüksek eğitimli kişiler. Şaşırdık mı? Açıkçası ben hiç şaşırmadım.

***

Hiç ama hiç derdimiz yokmuş gibi, konuşulması gereken onlarca sorun yokmuş gibi konu döndü dolaştı bir kadının kıyafetine geldi. Bazı şeyler gerçekten hayret verici. Akıl alır gibi değil.

***

Mesela kadın cinayetleri, enflasyon, çocuklara yapılan istismar, mülteciler, iş cinayetleri… Hiç yaşanmıyor ki mevzu kıyafet. Sabır gerek, fazlasıyla.

***

“Bir kıyafet giymiş o kıyafet kanunen suç, hem de şikayete bağlı olmayan bir suçtur” demiş.

***

Şaka gibi ama gerçek. Acı bir gerçek üstelik. Hayatındaki tek dert bir kadının kıyafeti olsa da karışamazsın. Bir başkasının yaşam biçimi seni ilgilendiremez. Biz soruyor muyuz o çorap olmuş mu, diye, hayır. Şu yorumu pek sevdim: “Moda ikonu musun kardeşim?”

***

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından açıklanan rapora göre nisan ayında en az 129 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

2022’nin ilk dört ayında iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin sayısı 479.

***

Baktığımız zaman konuşulacak ne çok şey var değil mi?

***

Mesela, adalet. Herkes için eşit bir adalet. Kameralar karşısında öncelikle bunu konuşalım. Dört beş erkek olmasın ama ekranda. Erkekler her şeyin doğrusunu bilmiyor sonuçta.

YORUM EKLE