KORONA KARİKATÜRLERİ

4 Haziran 2021 tarihinde Mehmet Selçuk'un “ Korona Karikatürleri”nin toplandığı albümün tanıtımı ile ilgili kültür sarayında bir toplantı vardı. Tanıtım toplantısında Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan da bulundu. Şeniz Doğan, karikatür sanatının önemi ve çarpıcılığı konusunda görüşlerini ifade etti. Sanata ve sanatçıya sahip çıkacaklarını belirterek, bu albümle ilk adımları attıklarını söyledi.

Mehmet Selçuk, bu albümün korona sürecinde gerçekleştiğini anlatarak, yaşananlara çizgi-mizah açısından bakarak, insanları bu zor süreçte gülümsetmeye çalıştıklarını kendine özgü üslûbuyla anlattı. İnsanları gülümsetmek, çizgilerle bir şeylerin farkına varmalarını sağlamak, eksiklikleri, aksaklıkları, çelişkileri göstermek bir sanattır. Ülkemiz bu açıdan çok bereketli. Aziz Nesin öykü ve romanlarıyla mizahı sevdirdi. Turhan Selçuk, Semih Balcıoğlu, Bedri Koraman, Mim Uykusuz, Oğuz Aral, Altan Erbulak... Çizgileriyle insanların düşünce evrenine yeni boyutlar getirdi.

Öğretmen, karikatür sanatçısı Mehmet Selçuk da kendine özgü çizgileriyle önemli bir değerimiz olduğunu, eserleriyle kanıtladı. Mehmet kendi alanında çok üretken, karınca gibi çalışkan bir insan. Yalnız karikatür alanında değil, grafik ve afiş alanında da önemli eserlere imza attı. Öğretmenlik mesleğinin yanı sıra, sanat üretimini hiç ara vermeden sürdürdü. Toplumda yaşanan her sıkıntılı an, onun elinden birkaç çizgiyle sanata dönüştü.

Türkiye karikatür sanatının önemli adlarından olan Mehmet Selçuk, bulunduğu her yerde sanatını özel çabalarıyla sevdirmeye çalıştı. Gerek yerel gazetelerde, gerekse ulusal gazetelerde onun karikatürlerini görünce gülümsemeden edemem. Mehmet yaşadığımız anların çelişkilerini, yanlışlıklarını, eksikliklerini mizahın penceresinden bakarak bize gösteriyor. Önemli gazetelerde günün ve haftanın çizgi değerlendirmesini karikatür sanatçılarının gözünden bakabiliyoruz. Bu çizgiler bir ışık olarak kafamızı daha işlek hâle getiriyor.

Albümü incelediğimde Türkiye'nin birçok yerinde sergi açtığını ve sergilere eserleriyle katkı sunduğunu anlıyoruz. Sanat bir yansıtma olduğuna göre, Mehmet bu yansıtma işini çok güzel bir şekilde ortaya koymuş. Toplumsal yaşamdaki aksayan yanlar, eleştirel bir tarzda ortaya konulmuş. Mehmet'in kendine özgü çizgileri vardır; bir bakışta bu özgünlüğü fark edersiniz. O, kendine özgü üslûbuyla bize yıllardan beri bıkmadan, usanmadan bir şeyler anlatmaya çalışıyor.

                                                                                              ***

Merkezefendi Belediyesi tarafından bu karikatür albümünün yayınlanması, sanata olan desteğin canlı örneğidir. Yerelde böyle bir desteğin olması, sanat adına olumlu bir kültür hizmeti. Böyle olumlu örnekler sanat dostlarını ve sanatseverleri umutlandırıyor. Belediyelerin sanatı ve sanatçıyı destekleme girişimleri sanatseverler açısından büyük anlama sahip. Önemli olduğunu şuradan anlıyoruz; bu albümü almak ve edinmek için okuyucular kuyruğa girmişti. Her şeyin kuyruğunu hayatta görüyoruz ama karikatür albümü edinme kuyruğu, kültürel bilinçlenme açısında çok daha önemli.

Bende o karikatür albümünden alarak, bu güzel karikatürlerin yaratıcısına imzalattım. Albümde çok çarpıcı ve vurucu karikatürler var. İnsan zekâsının ortaya çıkardığı çizgilerle eğitme harika. Yazıyla sayfalar sürecek bir konu, birkaç çizgiyle dikkatleri üzerinde topluyor. Mizah neyi ele aldıysa, tam hedeften vuruyor. Sanat, insan zekâsının bir ürünü olan bilinç tazeleme yöntemi. En zor dönemlerde bile sanat söyleyecek bir şeyler bulabiliyor. Açıkçası sanat hayatın uzağında durmuyor; suya sabuna dokunuyor.

Karikatür sanatının bu özgün sanatçısı, sanatıyla güldürüyor ve çok hızlı düşünmelerini sağlıyor insanların. Alışılmışın dışında daha farklı bakış açıları geliştiriyor sanatçı. Bu albümü edinenler, karikatürlerin son bir yıllık korona sürecini nasıl güzel yansıttıklarını göreceklerdir. Denizli'de ilk kez karikatürler bir albüm halinde sanatseverlere ulaştı. Başkan Şeniz Doğan'ın karikatür özelinde sanata verdiği desteği gördük. Bu destek sanatseverler ve sanat dostları açısından son derece anlamlı. Sanatın destek bulmadığı yerde kültürel bir çölleşme gözle görülür hâle gelir.

YORUM EKLE