Acıpayamlı Prof. Dr. Hasan Güngör Kovid-19'la savaşı anlattı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Güngör, yeni tip korona virüsün (Kovid-19) tehlikesi konusunda özellikle gençlerin bilincinin yetersiz olduğunu belirtti. Aslen Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nden olan Prof. Dr. Güngör; "Gençler, hastalığı sanki bir oyun gibi görüyor. Korona virüsü kontrol altına aldığınızı zannediyorsunuz ama tedaviniz devam ederken bir anda hayatınızı kaybedebiliyorsunuz” dedi.

Acıpayamlı Prof. Dr. Hasan Güngör Kovid-19'la savaşı anlattı

Eşi ve 2 çocuğuyla geçen ay yakalandığı Kovid-19 hastalığını yenerek görevinin başına dönen Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Güngör, yaptığı açıklamada, hastalık sürecinde korku ve endişe dolu günler geçirdiğini söyledi. Aslen Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nden olan ve semptomların önce kendisinde daha sonra eşi ve çocuklarında görüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Güngör, vücudundaki birçok organda çok ciddi ağrı hissettiğini ifade etti. Aşırı öksürdüğünü aktaran Prof. Dr. Güngör, "Akciğerimde yüzde 15-20 tutulma, zatürre oluştuğu gözlendi. O yüzden yaklaşık 3-4 gün boyunca hastanede tedavi gördüm. Akciğerimde hasar kalmasın diye kortizon ve ekstra kan sulandırıcı eklendi. Değerler normale dönünce kalp kaslarında da bir etkilenme oldu. Troponin değerinde yükseklik oldu” dedi.

“AİLEMİ KORUMAYA ÇALIŞSAM DA BAŞARILI OLAMADIM"

Hastalık sürecinde 3-4 gün boyunca günde 21 saat uyuduğunu, kolunu kaldıramayacak derecede bitkin düştüğünü aktaran Prof. Dr. Güngör, “O süreçte 4 kilo kaybettim. Süreç tabii ki sıkıntılı geçti. Bir de hem kendim hastayım, dışarı çıkamıyorum hem de eşim, çocuklarım hasta. Bir şey olur mu diye korku ve üzüntü yaşadık. Ailemi ne kadar korumaya çalışsam da bu sefer başarılı olamadım” diye konuştu. İnsanların hastalığı hafife aldığını gördüğünü, bu durumun da büyük bir risk oluşturduğunu ifade eden Prof. Dr. Güngör, hastalığın çok hızlı yayıldığını dile getirdi.

"KALP KRİZİNİ TETİKLİYOR"

Bazı gençlerin çok duyarsız olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Güngör, şöyle devam etti: “Gençler, hastalığı sanki bir oyun gibi görüyor ancak bu gerçekten çok farklı bir şey çünkü yaş fark etmiyor. Korona virüs, bizim akciğerimizi etkiliyor, enfeksiyona yol açıyor. Ekstra sıkıntıları var. Kalp krizini tetikliyor, ritim bozukluğunu tetikliyor. Toplardamar pıhtılaşmasını tetikliyor. Ani ölümü tetikliyor, yani siz korona virüsü kontrol altına aldığınızı zannediyorsunuz ama tedaviniz devam ederken bir anda hayatınızı kaybedebiliyorsunuz. Bu yüzden gençlerin çok dikkatli olması gerekiyor. Taşıyıcılık oranını azaltmaları gerekiyor.”

“DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BÖYLE FİLYASYON SİSTEMİ YOK"

Bu dönemde devletin çok iyi hizmet verdiğine dikkati çeken Prof. Dr. Güngör, şunları kaydetti: “Dünyanın birçok ülkesi bu ilacı veremiyor bile. Ülkemiz, sağlık çalışanlarımız bu ilacı evlerimize kadar getiriyor. Sonuçta her ilacın kendine göre ufak tefek yan etkileri vardır ama kanıtlanmış bir ilaç bu. Elimizde başka silahımız yok. O yüzden size verilen tedavileri, lütfen düzgün uygulayalım. Dünyanın hiçbir yerinde böyle filyasyon sistemi yok. Evlerimize kadar gelip, ilaçlar bize ulaştırılıyor. Devlet sonuçta tek tek takip ediyor. Beni de aradılar, evime kadar geldiler hatta gelen kişinin biri diş hekimiydi. Çok büyük bir şey bu. Diş hekimi birisi, sizin evinize gelip, sizin sağlığınızı soruyor, ilaç getiriyor size."

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER