Araştırma sonuçlandı! Pandemiden en çok etkilenenler belli oldu

Pandeminin ilk aylarında yapılan Akut Stres Düzeyi Araştırması sonuçlandı. İçlerinde sağlık çalışanı olmayanların da yer aldığı toplam 1027 kişi üzerinde yapılan çalışmada, en yüksek akut stres semptomu düzeyinin hemşirelerde olduğu sonucuna ulaşıldı.

Araştırma sonuçlandı! Pandemiden en çok etkilenenler belli oldu

İstanbul Gelişim Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Alişan Burak Yaşar'ın yürüttüğü çalışmada, sağlık çalışanları arasında daha uzun süre hastayla birebir temasta olan hemşirelerin, enfekte olma riskinin yüksek olmasından kaynaklı akut stres düzeyinde artış olabileceğinin altını çizerek, sağlık çalışanlarında koruyucu ekipman bulma zorluğu azaldıkça stres düzeyinde de azalma olduğunu vurguladı.

Yaşar; Uzm. Dr. Mehmet Sinan Aydın, Uzm. Dr. Aybeniz Civan Kahve ve Doç. Dr. Yunus Hacimusalar'ın ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarda; 387'si sağlık çalışanı, 640'ı sağlık çalışanı olmayan olmak üzere toplam bin 27 kişi üzerinde yapılan çalışmalarla pandeminin ilk aylarında akut stres düzeylerinin belirlenmesi sağlandı. Covid-19 salgını, sağlık çalışanları için uzun vardiyalar, hastalık riski nedeniyle aile üyelerinden uzak durma ve yoğun stres altında çalışma gibi önemli sonuçlara yol açtığına değinen Yaşar şunları söyledi: “Toplum ve sağlık çalışanları için yaşananlar travmatik açıdan riskli deneyimlerdi. Salgınlar da diğer doğal afetler gibi travmatik faktörler olarak kabul edilir ve travmaya bağlı bozukluklar oluşturabilir. Pandeminin ilk aylarında akut stres semptomları açısından bakıldığında hemşireler, doktorlar ve diğer sağlık personellerine göre en çok etkilenen gruptu” dedi. Kadınların daha yüksek stres semptomları bildirdiğine vurgu yapan Yaşar, akut stres düzeyinde sağlık çalışanlarında iş adaletinin sağlandığı düşüncesi artıkça ve koruyucu ekipman bulma zorluğu azaldıkça akut stres düzeylerinde de azalma olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2022, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER