Bakan Koca: “Korona virüs tüm ülkede yeniden tırmanışa geçti”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bursa'da yaptığı açıklamada, "Korona virüs tüm ülkede yeniden tırmanışa geçmiş durumdadır. Bursa şu an salgının başından bu yana en kritik günlerini yaşıyor. Eylül ayının ortalarına kıyasla günlük vaka sayısı yaklaşık 3 kat artmıştır" dedi.

Bakan Koca: “Korona virüs tüm ülkede yeniden tırmanışa geçti”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Güney Marmara’daki korona virüs salgınında yaşanan gelişmeleri ve sağlık yatırımlarını incelemek üzere Bursa’ya gitti. Bursa Valisi Yakup Canbolat ile bir araya gelen Bakan Koca, temaslarına ilişkin valilikte basın toplantısı düzenledi. Sözlerine sağlık çalışanlarının hastaları iyileştirmek için gösterdiği çabayı, vatandaşların da tedbirlere uymak için göstermesini rica ederek başlayan Bakan Koca, salgınla mücadelede şu an tedbirlerden daha güçlü bir silahın bulunmadığı vurguladı. “Biliyoruz ki böyle bir mücadele, sadece hasta tedavi ederek kazanılmaz, yayılmayı önleyerek kazanılır” diyen Bakan Koca, şunları söyledi: “Bu ancak ve ancak tedbirlere uymakla mümkündür. Şehir şehir dolaşıp çağrılarımızı tekrarlıyoruz. Bugün burada planladığımız gibi çalışma toplantıları düzenlediğimiz her yerde, salgına karşı mücadelede gelinen noktayı hastanelerimizin durumunu, alınacak ek tedbirleri, sağlık çalışanlarımızın ihtiyaçlarını değerlendiriyoruz. Bursa’daki çalışmamıza değerli Valimiz Yakup Canbolat ile durum değerlendirmesi yaparak başladık. Kendisi, bildiğiniz gibi salgına karşı yerel tedbirleri alıp uygulamaya koyan İl Hıfzıssıhha Kurulu’na başkanlık etmektedir. Sayın Vali Canbolat’a çabaları için mücadelemiz adına teşekkür ediyorum” şeklinde devam etti.

“Günlük vaka sayısı 3 kat arttı”

“Korona virüs tüm ülkede yeniden tırmanışa geçmiş durumdadır” ifadesini vurgulayan Bakan Koca, "Bursa şu an salgının başından bu yana en kritik günlerini yaşıyor. Eylül ayının ortalarına kıyasla günlük vaka sayısı yaklaşık 3 kat artmıştır. Salgın bize şunu öğretti ki; virüsün yayılması sadece daha fazla insanımızın hasta olması değil, tüm hayatın sekteye uğramasıdır. Bu nedenle salgına karşı verilen mücadele, bütün hayatı koruma mücadelesidir. Bursa halkından salgınla mücadeleyi, hayatı koruma mücadelesi olarak görmesini rica ediyorum" açıklamasında bulundu.

“İstanbul'daki vaka sayısı, Türkiye genelinin yüzde 40'ına ulaştı”

Konuşmasında İstanbullulara da seslenen Bakan Koca, “İstanbul’daki vaka sayısı, Türkiye genelinin yüzde 40’ına ulaşmış durumda. İstanbulluları, kurallara gerekirse fedakarlıkta bulunarak uymaya davet ediyorum. Hafta sonundan başlayarak 5 gün, İstanbul’da çalışma arkadaşlarımla birlikte olacağım. İstanbul Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, İl Emniyet Müdürü ile görüşmeler yapmayı planlıyorum. Bu Çarşamba, Bilim Kurulu Toplantısı’nı da İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Bu görüşmelerden, denetimler, günlük hayat düzeni ve toplu taşıma konusunda mücadeleyi kolaylaştırıcı sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Sağlık çalışanlarımız, her gün fedakarlığın yeni bir örneğini gösteriyor. Onların hastaları iyileştirmek için gösterdiği çabayı, bizler de tedbirlere uymak üzere gösterelim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER