BioNTech aşısı Aile Sağlığı Merkezleri’nde de başladı

Pandemi ile mücadelede en büyük gücün aşı olduğunu vurgulayan Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Denizli’de Aile Sağlığı Merkezleri’nde de BioNTech aşı uygulamasının başladığını söyledi. Aşı ikna timleri oluşturduklarının altını çizen Müdür Öztürk, aşı danışma-randevu masaları ile de kentte adeta bir seferberlik başlattıklarını söyledi.

BioNTech aşısı Aile Sağlığı Merkezleri’nde de başladı

Aşıya erişimin artık çok kolaylaştığını belirten İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, BioNTech aşısının İl merkezi ve ilçelerde devlet hastaneleri ile Aile Sağlığı Merkezleri’nde uygulanmaya başlandığını, vatandaşların buralardan randevularını alıp aşılarını yaptırabileceğini söyledi. Müdür Öztürk; “Sağlık Bakanlığımızın belirlediği gruplamalar baz alınarak sistemli şekilde İlimizde aşı çalışmaları devam ediyor. Bugüne kadar Denizli’de yaklaşık 456 bin aşı yapılırken yaklaşık 264 bin 1. doz, 192 bin de 2. doz aşı uygulandı. Bu rakamların önümüzdeki günlerde katlanarak artacağını düşünüyoruz. Çünkü Sinovac aşısının yanında artık BioNTech aşısı da ilimizde hem hastanelerimizde hem de Aile Sağlığı Merkezlerimizde uygulanabilmekte. Müdürlüğümüz Bulaşıcı Hastalıklar Birimi tarafından Merkez ve İlçede BioNTech aşısı yapılması planlanan Aile Sağlığı Merkezler’inde görevli sağlık personellerimize BioNTech aşı uygulamasıyla ilgili eğitimler tamamlandı ve aşı uygulaması buralarda da başlatıldı. Denizli’de Denizli Devlet Hastanesi, Servergazi Devlet Hastanesi, Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri, Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastanesi, Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Tavas Devlet Hastanesi, Acıpayam Devlet Hastanesi, Çal Devlet Hastanesi, Çameli Devlet Hastanesi, Honaz Devlet Hastanesi, Kale Devlet Hastanesi ile Çardak, Güney, Serinhisar Entegre Devlet Hastaneleri’nde uygulanmakta olan BioNTech aşısı; bu haftadan itibaren merkez  ve ilçelerimizde bünyesinde 4 ve üzeri Aile Hekimi bulunan Aile Sağlığı Merkezimizde de yapılabilmektedir. Böylece aşı uygulama noktaları ilimizde arttı ve vatandaşlarımızın aşıya ulaşımı kolaylaştı. Kovid-19 ile mücadelede aşı en büyük silahımız olduğunu biliyoruz, bu nedenle aşı sırası gelen vatandaşlarımızı Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden veya 182'den kendilerine en yakın sağlık tesisine randevu alarak aşılarını yaptırmaya bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Aşı ikna timleri ve aşı masaları bilgilendiriliyor

Kovid-19’a karşı mücadelede aşı hakkında bilgilendirmelerin yapılması ve vatandaşlara aşı randevuları konusunda yardımcı olmak amacıyla tüm kamu hastanelerinde ‘aşı danışma ve randevu masaları’ kurulduğunu ifade eden Müdür Öztürk, İlçe Sağlık Müdürlükleri ile Toplum Sağlığı Merkezleri çalışanlarından da ‘aşı ikna timleri’ söyledi. Müdür Öztürk; “Aşı ikna timlerimiz ile aşı sırası gelip aşı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı için aşıdan çekinen ya da aşıya nasıl ulaşacağını bilemediği için henüz aşısını olmayan vatandaşlarımıza tek tek ulaşarak aşının koruyuculuğu ve önemi hakkında bilgilendirmede bulunuyor. Aşı ile ilgili soru işaretlerini gideriyoruz. Yine hastanelerimize tedavi için başvuran hastalarımız ve arasında aşı sırası gelip yaptırmayan var ise onları aşı danışma ve randevu masalarımızda aşının önemi konusunda bilgilendirerek aşı randevularını oluşturup, mümkünse aşısını yaptırarak hastaneden ayrılmasını sağlıyoruz. Ayrıca hasta yakınları da aşı sırası geldiyse bu masalara gerekli bilgi ve randevu işlemleri için başvurabilirler. Sayın Sağlık Bakanımızın da sürekli vurguladığı gibi eski normalimize aşı ile ulaşabiliriz. Aşı olarak bağışıklık kazanacak ve salgını gündemimizden çıkaracağız. Bu nedenle Denizli’de vatandaşlarımızı bir an önce aşıya ulaştırmak için tüm sağlık tesislerimiz ile aşı hizmetindeyiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER