Çin'deki doğal taş fuarı corona virüsü nedeniyle ertelendi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan corona virüsü nedeniyle Çin’in Xiamen kentinde düzenlenen ve sektöründe dünyanın en büyük fuarları arasında olan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı ertelendi.

Çin'deki doğal taş fuarı corona virüsü nedeniyle ertelendi

Bu ertelemenin ardından Nisan ayı başında İzmir’de gerçekleşecek olan sektörün önemli organizasyonlarından Marble Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nın ertelenip ertelenmeyeceği merak konusu oldu.

Çinin Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan coronavirüsü nedeniyle Çin’in Xiamen kentinde düzenlenen ve sektöründe dünyanın en büyük fuarları arasında olan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı ertelendi. 16-19 Mart tarihinde düzenlenmesi planlanan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 6-9 Haziran tarihine ertelendi. Fuara geçtiğimiz yıl Denizli’den 8 firma olmak üzere Türkiye’den toplam 150 firma katılarak stant açmıştı. Madencilik sektöründe faaliyet gösteren 15 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Maden Platformu’ndan yapılan açıklamada, bir süredir devam eden korumacılığa dayalı dünya ticaret savaşlarının ve dünya ekonomilerindeki durgunluğun Çin’i son derece olumsuz etkilediği vurgulandı. Açıklamada, bu olumsuzlukların 2019 yılında Türkiye’den Çin’e yapılan ihracatı gerilettiği, bütün bu olumsuzlukların üzerine Çin’de ortaya çıkan coronavirüsü nedeniyle Çin’deki kentlerin karantina altına alınmasının, ülke içi seyahatlerin yasaklanmasının Çin’in üretimi için ihtiyaç duyduğu mal alımını neredeyse sıfırladığı, 16-19 Martta yapılacak Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın 6-9 Haziran’a ertelenmesinin krizin uzun süreceğinin ve derinleştiğinin belgesi olduğu vurgulandı. Açıklamaya göre, Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu gerçekleştiren Ege Maden İhracatçıları Birliği erteleme sonrasında kriz masası kurdu. Birlikten yapılan yazılı açıklamada; Xiamen Fuarı’nda 150 doğal taş firmasının stant açmaya hazırlandığı, binlerce iş insanının ise ziyaretçi olarak Çin’e gitmek için uçak ve otel rezervasyonları yaptırdığı, oluşan fors majör durum nedeniyle firmaların uçak biletlerinin ve otel rezervasyonlarının yeni tarihe göre güncellenmesi için harekete geçildiği, firmalarımızın mağdur olmayacakları şekilde kısa sürede çözüme kavuşturmaya çalışıldığı ifade edildi.

150 FİRMA GİDECEKTİ

Türkiye, 2019’da 180 ülkeye, 1 milyar 864 milyon Dolarlık doğaltaş ihraç ederken, Çin 695 milyon Dolarlık tutarla zirvede yer aldı. Ege Maden İhracatçıları Birliği, Xiamen Fuarı’nda 150 doğaltaş firmasının stant açmaya hazırlandığı, binlerce iş insanının ise ziyaretçi olarak Çin’e gitmek için uçak ve otel rezervasyonları yaptırdığını bildirdi. Yapılan yazılı açıklamada; ortaya çıkan durum nedeniyle firmaların uçak biletlerinin ve otel rezervasyonlarının yeni tarihe göre güncellenmesi için harekete geçildiği, firmaların mağdur olmayacakları şekilde sorunu çözüme kavuşturmaya çalıştıkları ifade edildi.

“BU SALGIN, BİZİM EKONOMİMİZİ DE ETKİLEYECEK”

Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği Başkanı Serdar Sungur da bir açıklama yaptı. Başkan Sungur, “Çin’de Coronavirüsü salgını sebebiyle 16-19 Mart 2020 tarihinde yapılması gereken Xiamen Mermer ve Doğal Taş Fuarı 6-9 Haziran 2020 tarihine ertelendiği bilgisi resmi olarak tarafımıza ulaştı. Her şeyden önce Çin’de devam eden salgın sebebiyle hayatını kaybetmiş tüm insanlara başsağlığı diliyorum. Umuyorum ki çok kısa bir süre içerisinde salgın kontrol altına alır ve tüm dünya olarak rahat bir nefes alırız. Ticari olarak bu salgın dünya ekonomilerini ve tabii ki bizim ekonomimizi de etkileyecektir. Şu anda bunun ekonomik boyutlarını konuşmak için doğru bir zaman değil. Tabii ki Xiamen Doğal Taş ve Mermer Fuarı’nın hemen akabinde Nisan ayında gerçekleştireceğimiz İzmir Marble Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı ile ilgili şu tarihten itibaren iyi düşünülmesi gerektiğini buradan kamuoyunun dikkatine sunmak isterim. Zor gibi görünse de İzmir Doğal Taş ve Mermer Fuarı’nın daha sağlıklı işlemesi için ertelemenin doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü Çin bizim bu sektördeki önemli bir partnerimiz. Çin’in İzmir Fuarı’na gelmeyecek olması veya gelirse salgının ülkemizde etkin olma ihtimali bizim de bu erteleme işini şimdiden plan dâhilinde değerlendirmekte fayda olduğunu düşünüyorum.”

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER