“Çocuk yoğun bakımlardaki ölüm iki katına çıktı”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi Birim Sorumlusu Prof. Dr. Esra Şevketoğlu, genel yoğun bakımlardaki ölüm hızı yüzde 7.6 iken, Kovid-19 nedeniyle yatan hastalardaki ölüm hızını yüzde 13 bulduğumuz zaman, bu ölümün genel ölüm hızından yaklaşık olarak iki kat daha yüksek olduğunu gördük" dedi.

“Çocuk yoğun bakımlardaki ölüm iki katına çıktı”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi Birim Sorumlusu Prof. Dr. Esra Şevketoğlu, 56. Türk Pediatri Kongresi’nde konuştu. Başından beri erişkin hastalarda pandemiyi yoğun şekilde yaşadıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Şevketoğlu, çocuk yoğun bakımlarda da hatırı sayılır şekilde hasta çocukları takip ettiklerini söyledi. O dönemde tam olarak bilmedikleri bir hastalıkla karşı karşıya olduklarını dile getiren Prof. Dr. Şevketoğlu, “Herkes bu hastalıkla aynı anda hem mücadele edip hem de tedavi etmek için uğraşıyordu. Biz hem tecrübelerimizi hem de ülkemizde durum nasıldır diye araştırmak amacıyla bir çalışma yapmaya karar verdik. Türkiye’deki 23 ildeki 44 çocuk yoğun bakım merkezinden Kovid-19’dan yatırılan hastaları formlar düzenleyerek, verilerini elde ettik. Sağlık Bakanlığı’ndan etik kurallarından oyanlarımızı aldık. Mart 2020 ile Nisan 2021 arasındaki dönemi kapsayan sürede 44 çocuk yoğun bakıma her sebepten toplam 21 bin hasta yattığını gözlemledik. Kovid-19 tanısıyla yatan hasta sayısı ise 335’ti. Çocuk yoğun bakımlardaki Kovid-19 sıklığını binde 16 olarak tespit ettik. Genel sayıya baktığımız zaman çok fazla görülmüyor. Kovid-19 nedeniyle yoğun bakımlara yatan hastalardaki ölüm oranına bakıldığında 335 çocuktan 44’ünü kaybettik. Bu da yüzde 13 gibi bir rakama tekabül ediyor. Bütün çocuk yoğun bakımlardaki bu 21 bin hasta çocuğun, bin 500 hastayı çeşitli sebepler yüzünden kaybettiğimizi tespit ettik. Genel yoğun bakımlardaki ölüm hızı yüzde 7.6 iken, Kovid-19 nedeniyle yatan hastalardaki ölüm hızını yüzde 13 bulduğumuz zaman, bu ölümün genel ölüm hızından yaklaşık olarak iki kat daha yüksek olduğunu gördük" diye konuştu.

“ORAN HİÇ DE AZ DEĞİL"

Erişkinler kadar çocuklarda Kovid-19 görülmediğinin doğru olduğunun altını çizen Prof. Dr. Şevketoğlu, “Ama çocuklar da Kovid-19 olarak çocuk yoğun bakımlarda takip edildi. Çocukların kaybedildiği ve bu oranın hiç de az olmadığı gibi bir sonuca vardık” dedi. Türkiye’de erişkinlerde aşılama oranının iyi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Şevketoğlu, "Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu iyi bir yönetim gösteriyor. Aşılama konusunda Türkiye, dünyada sayılı merkezlerinden birisi. Ama çocuklarda aşılamayı yapamıyoruz. Bizim çalışmamız bu dönemde de devam edecek. Veri toplamaya devam ediyoruz. Erişkinlerdeki hastalık görülme sıklığının azaldığını ama çocuk hastalarda sıklığının arttığını görüyoruz. Bunun sebebi olarak da erişkinlerin daha çok aşılanması çocukların da aşısız kalması sonucu olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

“AŞILAMA ARTARSA, ÇOCUKLARDA HASTALIK SIKLIĞI DÜŞECEKTİR"

Tedbirler açısından aşılamayla birlikte genel bir gevşeme olduğunu ifade eden Prof. Dr. Şevketoğlu, “Dolayısıyla aşısız grup çocuklar olduğu için, onlardaki hastalık sıklığının daha son dönemlerde daha yoğun olduğunu görüyoruz. Yoğun bakımlarımıza da çok sayıda çocuk hastayı yatırıyoruz. Ülkemizde aşılama 12 yaş ve üzerinde devam ediyor. Amerika ve birçok ülkede 5 yaş üzerinde aşılama başladı. Çocuklarda da aşılama yaşının düşmesiyle birlikte, aşılamada artarsa çocuk hastalık sıklığının azalacağını düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2021, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER