"Çok yanlış anladık!" Uzmanından korkutan açıklama!

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, "Normalleşmeyi çok yanlış anladık. Böyle giderse ekim ayında korona virüs vaka ve ölüm sayısında dünya lideri oluruz" dedi.

"Çok yanlış anladık!" Uzmanından korkutan açıklama!

Kovid-19 salgınına karşı aşılama tüm hızıyla sürüyor ancak vaka ve vefat sayısındaki artış da her geçen gün yükseliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilerde, pandemi nedeniyle günlük ölüm sayısının 300'e dayanması, vaka sayısında yaşanan muazzam artış, 'Nereye gidiyoruz?' sorusunu da beraberinde getiriyor. Medicana International İzmir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, virüslerin bozulmuş genetik yapılarını onarma şansının olmadığını, onaramadıkları için de yüzlerce mutasyon geçirdiğini söyledi. Prof. Dr. Sakarya, “Bir virüsün varyant oluşturması için çok sayıda insanda konak oluşturması gerekir. Şu an Kovid-19 virüsünde hastalık yapıcı bölümlerine ilişkin mutasyonlar oluşuyor. Bir süre sonra hastalığın şiddetine ya da oluş şekline ilişkin bazı mutasyonlar da oluşabilir. Örneğin, virüsün genetik yapısı hasta yapmayan özellik haline gelebilir ya da tam tersi öldürücü özelliği artan bir hale gelebilir. Bunu engellemenin tek yolu insandaki konaklamanın engellenmesidir" dedi.

“VİRÜSTEN KURTULMAK ŞU AN İÇİN HAYAL"

Vaka ve ölüm sayısında yaşanan artışın çoğunlukla insanların normalleşme sürecini yanlış anlamasından kaynaklandığını dile getiren Prof. Dr. Sakarya, "Normalleştik diye maskeyi çıkartamazsın. Hijyenden imtina edemezsin. Evet, sosyalleşecek insanlar, yüz yüze eğitim de başlayacak ama kontrollü şartlar altında bunları yapmak gerek. Önümüzdeki dönem artık kapalı mekanlara gireceğiz. Eğer bir şey yokmuş gibi davranmaya devam edersek ekim ayında dünya lideri oluruz. Geçtiğimiz bayram insanlar öyle bir yer değiştirdi ve virüs öyle taşındı ki sanki kavimler göçü gibiydi. Bugün geldiğimiz durumda, virüsten kurtulmak şu an için hayal" diye konuştu.

“YÜZDE 97'Sİ AŞISIZ HASTALAR"

Dünya tarihine bakıldığında insanların çoğunun ölüm nedeninin enfeksiyon olduğunu belirten Prof. Dr. Sakarya, şöyle devam etti: “Maske, mesafe ve aşılama konusu çok önemli. Şu an diğer ülkelere bakıldığında aşılamada iyi gidiyoruz ama aşıya karşı direnenler var. Hep söyledim yine söylemek istiyorum bu kişiler insanlık suçu işliyor. 'Aşı olmamak benim özgürlüğüm, benim seçimim' deme şansı yok bu kişilerin. Bir süre sonra kanser aşısı çıkar ve aşı olmak istemezse o beni ilgilendirmez. İsterse olmasın ancak konu enfeksiyon hastalığı ise böyle bir şey söyleme şansı yoktur. Hastanelerde servislerde ya da yoğun bakımlarda baktığınızda tedavi gören hastaların sadece yüzde 3'ü aşılı. Geri kalan yüzde 97'si aşısız. Artık gerçeklerin farkına varmamız gerek.”

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2021, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER