“Corona virüslerine karşı aşı veya ilaç bulunmamakta”

Çin’i etkisi altına alan ve dünyada tedirginlik yaratan corona virüs hakkında basın açıklamasında bulunan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Enfeksiyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Turgut, “Corona virüslerine karşı aşı veya ilaç bulunmamaktadır” dedi.

Denizli Tabip Odası’nda, Çin’de pek çok kişinin ölümüne neden olan ve dünyada tedirginlik yaratan coronavirüs hakkında basın açıklaması düzenlendi. Toplantıya; Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi Enfeksiyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Turgut, Denizli Tabip Odası Başkanı Dr. Meral Alten, Denizli Tabip Odası Sekreteri Dr. Fercem Erbay katıldı. Toplantıda konuşan ve virüsünün, insan ve hayvanlarda enfeksiyona neden olan zarflı, RNA virüsü olduğunu söyleyen Prof. Dr. Turgut, “Soğuk algınlığı veya nezle olarak bildiğimiz üst solunum yolu enfeksiyonuna en sık neden olan virüslerden biridir. Sıklıkla kış ve ilkbahar aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarında toplumun yüzde 15-30'unda 'humancoronavirus' etken olarak saptanır. 2002 yılına kadar sadece 2 corona virüsü tipi, insanlarda solunum yolu enfeksiyonuna neden olurken; 2002 sonunda Çin'de diğer tiplerden daha ağır enfeksiyona neden olan yeni corona virüs tip tanımlandı. 2012 yılının ortalarına gelindiğinde, Suudi Arabistan'da ara konağın tek hörgüçlü develer olduğu yeni bir korona virüs tipi tanımlandı. ‘MERS-CoV'nin ortaya çıkışından yaklaşık 8 yıl sonra, 31 Aralık 2019 ile 3 Ocak 2020 arasında Çin'in Wuhan şehrinde deniz ürünleri ve çok türde canlı hayvanın satıldığı pazarda, 44 kişide hemen hemen aynı zamanlarda pnömoni gelişmesiyle yeni bir virüsle salgın olasılığı Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirildi. Hastalardan alınan solunum yolu örneklerinin incelenmesiyle virüsün yeni bir Korona virüsü olduğu açıklandı. Bu yeni virüse, NovelCoronavrüs adı verildi” dedi.

CORONA VİRÜS NASILM BULAŞIR?

Virüsün bulaşma yolları hakkında da açıklama yapan Prof. Dr. Turgut, “Hasta kişilerin öksürmesi, hapşırması veya konuşması ile çevreye yayılan solunum sıvılarının solunması yoluyla, ya da yüzeylere bulaşmış olan virüsün eller aracılığıyla alınıp burun veya ağıza temas edilmesiyle bulaşır. Diğer zarflı virüslerin aksine mide bağırsak sistemi koşullarına dayanıklıdır ve fekal-oral yolla da bulaşabilir. Etkenin solunum yoluyla bulaşması için hasta kişi ile 1 metre çapındaki alanda bulunmak yeterlidir. Yeni bulunan corona virüsünün hangi oranda insandan insana bulaştığı henüz bilinmemektedir. 2019 corona virüsünün kuluçka dönemi 2-14 gün olarak tahmin edilmektedir. Hastalarda ani bir başlangıç görülmektedir. En sık görülen belirtileri; yüksek ateş öksürük ve nefes darlığıdır” diye konuştu.

“CORONA VİRÜSLERİNE KARŞI AŞI VEYA İLAÇ BULUNMAMAKTA”

Prof. Dr. Turgut, şunları aktardı: “Coronavirüslere karşı aşı ve ilaç bulunmamaktadır. Solunum yolu ile bulaşan tüm virüslerden korunmak için; sabun ve su kullanarak eller sık sık temizlenmelidir. Öksürürken ve hapşırırken ağız ve burun bükülmüş dirsek içi veya mendil ile kapatılmalı, mendil ile kapatılmalı, eller yıkanmalıdır. Ateş ve öksürüğü olanlarla yakın temastan kaçınmalıdır. Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çeken kişiler, erken tıbbi yardım almak için bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve seyahat geçmişleri varsa sağlık uzmanıyla paylaşmalıdır. Corona virüsü ile ilgili olarak şu an itibariyle Denizli'de herhangi bir paniğe gerek olmadığını söyleyebiliriz. İnsanlarımızın bilimsel olmayan, resmi olmayan kaynaklardan yapılan açıklamalara itibar etmemesini tavsiye ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER